Na Twitterze Podolak napisał, że Ukraina jest gotowa zagwarantować bezpieczeństwo Federacji Rosyjskiej. Postawił jednak jeden warunek.

- „W rocznicę memorandum budapeszteńskiego temat «gwarancji bezpieczeństwa dla Federacji Rosyjskiej» wygląda niezwykle intrygująco. Ale jeśli o to chodzi. Ukraina jest gotowa zagwarantować bezpieczeństwo Federacji Rosyjskiej w zamian za całkowite wyrzeczenie się broni jądrowej przez Moskwę. Możemy podpisać umowę w tym samym mieście - Budapeszcie na Węgrzech" - czytamy we wpisie Podolaka na Twitterze.

Przywołując zawartą w grudniu 1994 roku umowę w Budapeszcie, której stronami były Rosja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, doradca prezydenta Ukrainy przypomniał, że kraje sygnujące to porozumienie zobowiązały się do poszanowania integralności terytorialnej Ukrainy, a także powstrzymania się od wszelkich gróźb pod adresem jej bezpieczeństwa. Kijów w zamian zobowiązał się do przekazania Rosji posiadanego wtedy arsenału jądrowego oraz przystąpienia do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.