Lider Platformy Obywatelskiej wystąpił dziś na konferencji prasowej w Sejmie, gdzie ubolewał nad decyzją prezydenta o powierzeniu misji tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu.

- „Widzimy cały czas konsekwencje decyzji pana prezydenta (Andrzeja) Dudy, który powierzył misję tworzenia nowego rządu panu Morawieckiemu. Wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują, że pan Mateusz Morawiecki nie ma żadnej szansy skompletowania większości w parlamencie „

- przekonywał.

- „Mówiliśmy o tym, że szkoda każdego dnia. Także dzisiaj na sali sejmowej pojawiły się głosy dotyczące chociażby dramatycznej sytuacji na naszej wschodniej granicy. Tym razem słuchaliśmy informacji (o) kilometrowych kolejkach tirów na polskich przejściach granicznych. Jeszcze wiele, wiele dni będziemy mieli rząd, który nie jest rządem, premiera, który nie jest premierem, będziemy obserwowali misję, która nie jest misją, tylko próbą zarobienia pieniędzy i trochę czasu, żeby PiS mógł się bezpiecznie ewakuować na bogato wyposażone w państwowe pieniądze pozycje. My wszystko to monitorujemy”

- dodawał.

- „Nie o wszystkim państwa informujemy”

- zaznaczył.

Donald Tusk zapowiedział, że jutro w Sejmie odbędzie się „finalizacja obywatelskiej inicjatywy przywrócenia finansowania procedury in vitro” podkreślając, iż jest to „przedsięwzięcie całej przyszłej koalicji rządzącej”.

Ponadto przewodniczący PO zapowiedział powołanie pierwszych komisji śledczych, których celem ma być „rozliczenie” rządów Zjednoczonej Prawicy. Pierwsza z nich ma zająć się „wyborami kopertowymi”. Kolejna komisja ma zbadać rzekomą aferę wizową, a następna rzekome nadużycia narzędzi do podsłuchów przez służby specjalne.

Tusk zapowiedział również ustawę zobowiązującą współmałżonków polityków do ujawnienia majątków.

- „Będziemy także robili porządek z komisją zwaną kiedyś lex Tusk. Odwołamy skład tej komisji na kolejnej części posiedzenia Sejmu, a później zastanowimy się nad przyszłością prac tej komisji”

- dodał.

Ponadto szef Platformy zapowiedział skierowanie projektu ustawy dot. legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży.