PODPISZ PETYCJĘ – LINK

Podczas posiedzenia Sejmu, Klaudia Jachira wzywała, by „odjaniepawlić polską, świecką przestrzeń publiczną”. „Czas na usunięcie z przestrzeni publicznej osoby, która przez dekady brała udział w ukrywaniu przestępstw w stosunku do bezbronnych dzieci” – mówiła posłanka. „Czas, by Jan Paweł II przestał być patronem przedszkoli, szkół. Pora skończyć z tablicami na jego cześć we wszystkich publicznych instytucjach, także w Sejmie. Wybierajmy na patronów ludzi, którzy dbali o dzieci, a nie je krzywdzili lub dopuszczali do ich krzywdzenia” - dodała.

To kolejny, sformułowany przez lewicowych polityków wobec Jana Pawła II, zarzut o domniemane ukrywanie przestępstw pedofilii wśród duchownych. Podobne twierdzenia wygłaszali także Robert Biedroń czy Joanna Senyszyn. Punktem wyjścia do tych zarzutów jest zwykle tzw. raport kard. McCarricka, opublikowany przez Stolicę Apostolską. W dokumencie tym nie pada jednak żadne oskarżenie pod adresem papieża. Ponadto, po wypowiedzi Klaudii Jachiry, głos zabrała również Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski, która podkreśliła, że to Jan Paweł II rozpoczął systemową walkę z nadużyciami seksualnymi w Kościele katolickim. Biskupi przypomnieli o reformie Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 r., liście do Biskupów Amerykańskich na temat kar kanonicznych za przestępstwa przeciwko małoletnim oraz o dokumencie „Sacramentorum Sanctitatis Tutela”, który jest skutecznym narzędziem do walki z przestępstwami seksualnymi.

Ordo Iuris wzywa poseł Jachirę do odwołania oskarżeń oraz publicznych przeprosin. W przypadku braku reakcji polityk, Instytut apeluje do Komisji Etyki Poselskiej o zdyscyplinowanie lub ukaranie posłanki. Pod petycją podpisały się szkoły i przedszkola noszące imię Jana Pawła II, m.in. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Rzeszowie czy Szkoła Podstawowa nr 14 w Radomiu.

 

Ordo Iuris