O rezultatach wczorajszych rozmów opowiedział na antenie RMF FM rzecznik PiS Rafał Bochenek.

- „Po rozmowach minister Anny Gembickiej doszło do kompromisu. Chodzi o wsparcie dla producentów rolnych w zakresie chociażby kredytów obrotowych czy dopłat do zbóż. Jest porozumienie w tej sprawie i to cieszy”

- przekazał polityk.

- „Doszło do jakiegoś rodzaju kompromisu, jeżeli chodzi o różnego rodzaju rozwiązania i wsparcie dla producentów rolnych (...). I te rozwiązania zostały zaprezentowane wczoraj. Z tego co wiem, jest jakieś wstępne porozumienie”

- dodał.

Rozpoczęta w poniedziałek przez rolników z organizacji „Oszukana wieś” blokada przejścia granicznego w Medyce ma potrwać do 3 stycznia. W ten sposób rolnicy protestują wobec wwozu do kraju zboża z Ukrainy.

- „Wystąpiłam do unijnego komisarza Valdisa Dombrovskisa o spotkanie, w których wzięliby udział również protestujący rolnicy i przewoźnicy. Nie zgadzamy się, by oskarżać ich o blokowanie pomocy humanitarnej na granicy”

- mówiła na wczorajszej konferencji prasowej minister Gembicka.

- „Będziemy walczyć na forum unijnym o rozwiązania, których domagają się rolnicy. Rolnicy z Podkarpacia zgłosili trzy postulaty: dopłaty do skupu kukurydzy, utrzymanie podatku rolniczego na poziomie tegorocznym oraz kontynuowanie kredytów płynnościowych”

- wyjaśniła.

 

Dziś z protestującymi na granicy przewoźnikami spotka się minister infrastruktury Alvin Gajadhur.