Prof. Czarnek przyznał w wywiadzie udzielonym Kanałowi Zero, że istnieją badania, wskazujące że w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku poparcie dla PiS wśród kobiet spadło o 10 proc.

„Odzyskaliśmy później 5 proc., ale nie odzyskaliśmy już całości i to na pewno była jedna z przyczyn z powodu których nasz wynik wyborczy był, jaki był” – powiedział Przemysław Czarnek.

Gdy prowadzący rozmowę red. Robert Mazurek zapytał byłego szefa resortu edukacji i nauki czy żałuje, że Trybunał Konstytucyjny wydał ten wyrok znoszący przesłankę eugeniczną jako wystarczającą do abortowania dziecka poczętego, Czarnek odpowiedział, że nie żałuje.

„Żałuję za to, że znów zawiodła komunikacja i że wyrok TK nie został dobrze opakowany informacyjnie na temat tego, co w rzeczywistości zmienia i co wnosi” – mówił poseł PiS.

Jak przypomniał polityk „społeczeństwo miało wtłaczane w głowy, że w wyniku tego wyroku zakazano w Polsce aborcji, a przecież nie ma w Polsce zakazu aborcji”.

„Powinniśmy powiedzieć, że dzięki temu wyrokowi ratuje się ok. 1000 istnień ludzkich rocznie. Dla mnie to jest wielka sprawa i nigdy bym tego wyroku nie zamienił na żaden inny” – podkreślił Przemysław Czarnek.

„Ale źle to skomunikowaliśmy i jest to jedna z kilkunastu przyczyn naszej porażki” – skonkludował prof. Czarnek.