- Zagadnienie przyszłości Ukrainy, jeżeli chodzi o jej członkostwo w NATO, było najbardziej żywym tematem pierwszego dnia szczytu NATO – podkreślił prezydent, dodając że ma na myśli aspekt polityczny tych zmian.

Prezydent Duda oświadczył także, po zakończeniu szczytu zaprosi stałych uczestników na Radę Bezpieczeństwa Narodowego.

Jednak ta wyraźna zapowiedź przyjęcia Ukrainy do NATO jest. Przyjęcie, że Ukraina będzie zwolniona z Membership Action Plan, jest bardzo ważne – stwierdził prezydent Polski, dodając że bardzo ważnym krokiem w tym działaniu NATO jest przekształcenie komisji NATO-Ukraina w radę NATO-Ukraina.

Prezydent Duda wyraźnie podkreślił, że w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę Europa i świat stoją dzisiaj także wobec dalszego realnego zagrożenie ze strony Rosji.

Ono jest faktyczne. I w związku z powyższym przyjęcie jeszcze jednego, wielkiego, ogromnego państwa europejskiego – pamiętajmy o tym, że terytorialnie Ukraina jest dwa razy większa od Polski – do NATO, z tak wielkim zasobem naturalnym z jednej strony, ale z drugiej strony z dużą, wielką wręcz armią, dzisiaj ogromnie doświadczoną bojowo, z całą pewnością w przyszłości dla NATO będzie ogromnym wzmocnieniem, a tym samym także i dla nas – oświadczył Andrzej Duda, dodają że to Polska jest flanką NATO.

Długość wschodniej flanki NATO – podkreślił prezydent – wydłuży się, jeśli zakończy się już proces przyjęcia Ukrainy do Sojuszu.

Prezydent zapowiedział zwołanie Radę Bezpieczeństwa Narodowego po powrocie ze szczytu NATO. Ma on służyć zrelacjonowaniu ustaleń oraz wysłuchaniu głosów, co do sytuacji bezpieczeństwa Polski i regionu.