Szef polskiego rządu podkreślał, że choć „reżim Putina jest kolosem na glinianych nogach”, to wciąż „pozostaje kolosem”, a „Rosja ma ogromną przewagę nad Ukrainą”. Dlatego w ocenie premiera Zachód musi wykazać się większą odwagą we wspieraniu Ukrainy.

- „Jeżeli rozpatrywana będzie decyzja o dostarczeniu im (Ukraińcom) samolotów bojowych, to Polska będzie głosować za, ale oczywiście może tu chodzić tylko o decyzję podjętą przez całe NATO”

- oświadczył.

Mówiąc o polskim wsparciu dla Ukrainy, polski premier przypomniał, że Warszawa przekazała już 250 czołgów. W najbliższym czasie przekaże 60 kolejnych maszyn, w tym 14 Leopardów.

- „A więc w sumie przekażemy Ukraińcom ponad 300 czołgów”

- zaznaczył.

Odniósł się również do ogłoszonej wczoraj przez Berlin decyzji o przekazaniu Ukrainie Leopardów podkreślając, że „to decyzja bardzo ważna dla Ukrainy i dla Europy”.

- „Nowoczesne czołgi zostaną dostarczone na Ukrainę, to prawdziwy dowód solidarności, jestem za to bardzo wdzięczny niemieckiemu rządowi”

- powiedział.

Wskazał, że Zachód nie może ulec rosyjskiej propagandzie, która chce przestraszyć ukraińskich sojuszników i w ten sposób odwieźć ich od niesienia pomocy napadniętemu państwu.