Premier poprosił o głos w czasie dzisiejszych obrad Sejmu, aby ponownie zaapelować o przyjęcie rządowego projektu dot. przedłużenia tzw. tarczy energetycznej dla firm.

- „Weźcie nasz projekt tarczy energetycznej; on dobrze chroni Polaków, chroni ich na cały rok i dodatkowo nie zabiera połowy limitu - bo taki był również projekt po waszej stronie”

- powiedział.

Zaapelował też do Polaków, aby dopominali się od sejmowej większości tarczy energetycznej na cały przyszły rok.

Szef rządu odniósł się również do projektu dot. przedłużenia zerowej stawki VAT na żywność.

- „Grupa posłów PiS zaproponowała przedłużenie zerowego VATu na żywność. Słyszałem z tej izby, że gdybyśmy naprawdę chcieli to zrobić, to byśmy przyjęli rozporządzenie, bo wy nie zdążycie tego zrobić. Widzę teraz, że chcecie, aby żywność była droższa, aby ta ustawa zaproponowana przez PiS nie przeszła”

- wskazał.

Wobec tego poinformował, że w piątek lub w sobotę rząd przyjmie rozporządzenie o przedłużeniu zerowej stawki VAT. Zaapelował przy tym do sejmowej większości o zajęcie się sprawami rzeczywiście odpowiadającymi na problemy Polaków.

- „Realna tarcza energetyczna, zerowy VAT na żywność i realne wakacje kredytowe, z których będzie mógł skorzystać przynajmniej milion Polaków, a może i więcej; zachęcam, by te wakacje kredytowe był jak najbardziej szczodre. To są najważniejsze realne sprawy, a nie czekanie na jakiś srebrny guzik czy licytowanie się tym, kto powiedział jakiś lepszy żarcik”

- podkreślił.