- Polska pomaga Ukrainie wojskowo i humanitarnie, stara się, aby Rosja nie mogła omijać sankcji gospodarczych, pracuje też nad przepisami o konfiskacie rosyjskich majątków – powiedział w Toronto premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki stwierdził, że od agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 „świat drastycznie się spolaryzował”. W tym kontekście podkreślił ogromne znacznie współpracy transatlantyckiej.

Polski premier zwrócił uwagę na ogromy wkład Polski w pomoc Ukrainie, ponieważ ok. 2 mln Ukraińców przebywa w naszym kraju. Oferowane jest także znaczące wsparcie wojskowe i humanitarne dla naszego wschodniego sąsiada.

- Morawiecki zwrócił uwagę, że tematem jego rozmów na czwartkowym szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w stolicy Mołdawii z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego były m.in. szkolenia ukraińskich pilotów samolotów bojowych – podaje portal niezalezna.pl.

Odnosząc się do zacieśniania sankcji wokół Rosji tak, aby Moskwa nie mogła ich omijać, Morawiecki wskazał na znaczenie konfiskaty rosyjskich aktywów, a zwłaszcza rosyjskiego banku centralnego.

- W naszym parlamencie toczy się procedura ustawodawcza, mająca na celu przejęcie aktywów rosyjskich i przekazanie ich w celu odbudowy Ukrainy – stwierdził szef polskiego rządu.

Premier Morawiecki zwrócił także uwagę na znaczenie współpracy Europy i Ameryki Północnej, wymieniając tu obszary rozwoju technologii oraz rozwiązania w dziedzinie energetyki. Morawiecki wyraził wdzięczność premierowi Trudeau „za nasze rozmowy i za konkretne kroki podjęte w różnych dziedzinach, jeżeli chodzi o energię, pomoc humanitarną, współpracę gospodarczą między UE a Kanadą".

Premier Morawiecki wskazał też na polsko-kanadyjską współpracę przy rozwoju energetyki jądrowej oraz przy energiach odnawialnych, wymieniając współpracę Orlen Synthos Green Energy z kanadyjską firmą, która produkuje małe reaktory modułowe.