Andrzej Poczobut został zatrzymany w marcu 2021 roku i oskarżony o „podżeganie do nienawiści”, nawoływanie do sankcji wobec Mińska oraz „rehabilitację nazizmu”. Dziś polski dziennikarz został skazany przez Sąd Obwodowy w Grodnie na osiem lat więzienia o zaostrzonym rygorze.

- „Ministerstwo Spraw Zagranicznych z najwyższym oburzeniem przyjmuje informację o wyroku sądu w Grodnie skazującym jednego z liderów Związku Polaków na Białorusi, Andrzeja Poczobuta, na karę 8 lat więzienia. Motywowany politycznie, wymierzony w polską tożsamość, pokazowy proces i dzisiejszy wyrok są wyraźnym świadectwem antypolskich działań władz Białorusi. Potępiamy niesprawiedliwy wyrok wydany przez sąd autorytarnego państwa. Andrzej Poczobut to polski i białoruski patriota. Stoimy za nim”

- napisał rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina.

Podkreślił, że Polska nie godzi się na „wykorzystywanie mieszkających na Białorusi Polaków jako zakładników politycznych”.

- „Apelujemy o zaprzestanie działań wymierzonych w polską mniejszość narodową. Wzywamy do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Andrzeja Poczobuta, a także innych działaczy Związku Polaków, w tym Andżeliki Borys, oraz wszystkich pozostałych więźniów politycznych na Białorusi”

- podkreślono w oświadczeniu MSZ.