Bp Zadarko zaznaczył, że po dwuletniej przerwie pandemicznej jesteśmy świadkami ożywienia tego, co było przed pandemią. „Wszyscy dyrektorzy pieszych pielgrzymek zadeklarowali, zgodnie z sugestią inspektora sanitarnego, że będą zachowane minima, jakie są wymagane w polskiej sytuacji. Ale także przystępujemy do organizacji pielgrzymek w takiej formie, jaka była przed pandemią” – stwierdził.

Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek przypomniał, że Jasna Góra jest największym Sanktuarium w Polsce jeśli chodzi o znaczenie duchowe oraz liczbę przybywających pielgrzymów. Przed pandemią docierało na Jasną Górę ok. 5 mln pielgrzymów rocznie. W pandemii liczba ta spadła do ok. 2 mln w ciągu roku. „Teraz widać już od około pół roku, że liczba pielgrzymów rocznie” – podkreślił.

Bp Zadarko podał, że przed pandemią w zorganizowanych pielgrzymkach pieszych na Jasną Górę przychodziło ok. 200 tys. pielgrzymów. „Liczymy, że w tym roku ta liczba też będzie znacząca, bo to jest pewien wymiar naszej pobożności i naszej tradycji, która w Polsce jest wyjątkowa. Jeśli chodzi o pielgrzymki piesze, na mapie świata jesteśmy absolutnie ewenementem. Takich pielgrzymek, na taką skalę, w takiej liczbie i z tak dużą liczbą tras – na świecie nie ma” – zauważył.

„Zachęcamy do pielgrzymowania, ponieważ pielgrzymki mają w polskiej rzeczywistości znaczenie społeczno-polityczne” – powiedział bp Zadarko. Dodał, że wcześniej pielgrzymki niosły potężny ładunek patriotyczny. „Ten styl trochę się zmienił, ale nie przestał istnieć” – powiedział.

„Najważniejszą motywacją, która jest w sercach pielgrzymów, jest pogłębienie pobożności maryjnej. Dla nas Polaków jest to pogłębienie więzi z Matką Bożą, która jest Królową Polski. Najczęstszym powodem pielgrzymowania jest wdzięczność za otrzymane łaski” – podkreślił bp Zadarko. Dodał, że bardzo mocno akcentowany jest także rys pokutny i zadośćuczynienia za różnego rodzaju winy i grzechy. „Trzecią motywacją jest intencja prośby. Bardzo dużo pielgrzymów niesie w swych sercach prośby związane z ich życiem indywidualnym, rodzinnym, społecznym i intencje dotyczące całego naszego Narodu i Kościoła w Polsce” – stwierdził.

Poza pielgrzymkami pieszymi, na Jasną Górę przybywają także pielgrzymki rowerowe, na wrotkach, na koniach.

W Polsce mamy ok. 800 sanktuariów, w tym 550 sanktuariów maryjnych, 160 sanktuariów błogosławionych i świętych oraz 100 sanktuariów Pańskich. „To pokazuje, że jesteśmy krajem, Kościołem pielgrzymującym, pielęgnującym tradycję pielgrzymowania, która jest wyrazem tzw. pobożności ludowej” – podkreślił.

Bp Zadarko zauważył, że coraz większą popularnością w Polsce cieszy się również pielgrzymowanie Drogami św. Jakuba do Santiago de Compostela. Z racji pandemii Rok Jakubowy został przedłużony do końca 2022 roku. W Polsce jest 7,5 tys. km Dróg św. Jakuba. „To jest fenomen, bo zbliżamy się tym nawet do Francji i Hiszpanii. Mamy 36 tras w Polsce, które co roku stają się miejscem pielgrzymowania” – zaznaczył.

Bp Zadarko przypomniał, że największym sanktuarium w Polsce jest Jasna Góra, następnie Łagiewniki, Licheń, Wadowice, Góra św. Anny. W Polsce mamy dwa narodowe sanktuaria: Sanktuarium św. Andrzeja Boboli i Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem.