5 wskazówek, dotyczących jazdy samochodem w Słowenii

Zdajemy sobie sprawę, że nawet wypożyczenie samochodu w obcym kraju bywa kłopotliwe. Jednak w gruncie rzeczy, jeśli przebrniesz przez kilka początkowych formalności, później będzie już tylko lepiej. To samo tyczy się korzystania z własnego samochodu. Przedstawiamy zatem 5 wskazówek komfortowej jazdy samochodem w Słowenii.

1. Wykorzystuj darmowe parkingi.

Wygoda to często powód znacznie zwiększonych wydatków. Dotyczy to zarówno codziennego budżetu domowego, jak i kosztów wakacji. Łatwiej jest skorzystać z gotowego i najszybszego rozwiązania, jednak zwykle nie jest ono optymalne.

Utrzymanie samochodu za granicą to spory koszt, jednak można go znacznie zminimalizować. Pierwszym sposobem, który pomoże Ci osiągnąć ten cel jest zostawianie auta na darmowych parkingach. Bardzo łatwo można je znaleźć w Internecie. Czasem co prawda nie będziesz mieć innej możliwości, jednak istnieje spora szansa na to, że pięć minut dodatkowego spaceru pozwoli zaoszczędzić równowartość obiadu w restauracji.

2. Patrz jak kierują tubylcy.

Nie na darmo mówi się, że co kraj to obyczaj. Mimo że polskie prawo jazdy pozwala bez przeszkód kierować samochodem w krajach Unii Europejskiej, nie zawsze jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Kłopotem mogą być choćby:

  • inne kolory i kształty znaków drogowych,

  • odmienne zwyczaje kierowców (kierunkowskaz wrzucany gdy pozostajesz na rondzie, a nie z niego zjeżdżasz),

  • ograniczenia prędkości.

Aby zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami nadmiernej pewności siebie, warto przyjrzeć się jeździe innych kierowców. Dzięki temu trudniej będzie Ci popełnić błąd, za który przyjdzie Ci słono zapłacić.

3. Korzystaj z dróg szybkiego ruchu i autostrad.

Możesz nam zarzucić, że już sam nagłówek tej części tekstu kłóci się z początkiem. Jednak spójrzmy na to szerzej - opłata za parking nie daje Ci nic, podczas gdy podróż autostradą jest bezpieczniejsza, szybsza i wygodniejsza od jazdy po polnych drogach. Korzyści w tym wypadku znacznie przewyższają koszty.

Kluczem do komfortowego poruszania się po Słowenii jest możlwia do kupienia online e winieta Słowenia na stronie internetowej. Dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzisz kolejnych kilkanaście minut wakacji i nie będziesz w obowiązku zatrzymać się w sklepie przy granicy w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca.

Nie zapominaj także, że bez ważnej winiety mogą Cię spotkać bardzo nieprzyjemne i kosztowne konsekwencje. Mowa o mandatach, które mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. W skrajnych sytuacjach zdarza się także, że służby mogą odholować pojazd. Po zakupie winiety należy też zdrapać z przedniej szyby pojazdu stare naklejki (za niezrobienie tego też grożą kary). Co więcej, jeśli udajesz się w podróż po wielu krajach Europy, to winiety będą Twoim nieodzownym towarzyszem. Winietę jako dowód uiszczenia opłaty za przejazd stosuje się m.in. w Bułgarii, Austrii, Rumunii, Słowacji, Francji czy Szwajcarii. Darmowy przyjazd jest możliwy wyłącznie w paru państwach, takich jak Niemcy (poza kilkoma tunelami), Łotwa, Litwa, Finlandia. 

4. Nie wykonuj brawurowych manewrów.

Prawa Murphy’ego w tym względzie są niewzruszone. Zazwyczaj dają o sobie znać w momencie, którego się najmniej spodziewamy. Dlatego warto zminimalizować szansę na to, że coś się zepsuje czy nie pójdzie dokładnie po Twojej myśli.

Prawa te mówią, że awaria czy inny problem pojawia się wtedy, kiedy najbardziej zależy Ci na tym, by się nie pojawiły. Spieszysz się do pracy - trafiają Ci się same czerwone światła, oto ich wymowa.

Mimo że nie są to twierdzenia naukowe, to jednak pozwalają nierzadko uzbroić się w zbawienną cierpliwość i pokorę. Dlatego gdy jesteś na drodze (szczególnie w obcym kraju), powstrzymaj się od zachowań, które towarzyszą Ci na co dzień. Inne warunki, przepisy czy przyzwyczajenia innych uczestników ruchu drogowego są na tyle nieprzewidywalne, że nie ma co powierzać wyłącznie im losu swojego oraz swoich najbliższych.

5. Nie bój się korzystać z samochodu!

Po takiej dawce ostrzeżeń i przestróg może przyszło Ci już do głowy, by pod żadnym pozorem nie wsiadać do samochodu za granicą. Nic bardziej mylnego! Auto to maszyna, stworzona do pomocy człowiekowi, dlatego warto z niej korzystać. Jednak to my mamy panować nad nią, a nie ona nad nami. W tym układzie szansa, że coś pójdzie nie tak jest dość niska. Samochód daje wiele korzyści, dlatego nie wahaj się skorzystać z nich i przeżyć niezapomnianej przygody w Słowenii!