Jak ustaliła gazeta, sąd zarejestrował nowy podmiot będący wspólną inicjatywą Porozumienia i Agrounii 15 marca.

"To spełnienie zapowiedzi prezesów Porozumienia Magdaleny Sroki i Agrounii Michała Kołodziejczaka o uruchomieniu wspólnego projektu politycznego" - czytamy.

Współpraca partii sięga początku lutego. Wtedy Sroka poinformowała, że zarząd krajowy Porozumienia dał zielone światło dla kooperacji z Agrounią.

Ponadto współpraca z Agrounią okazała się nieakceptowalna dla części członków byłej partii Jarosława Gowina. Agrounia i jej lider Kołodziejczak znani są bowiem z protestów rolniczych. Porozumienie w związku z tym opuścili poseł Michał Wypij i rzecznik partii Jan Strzeżek.

Pomimo to ugrupowaniom udało się w połowie lutego podpisać deklarację programową, która zawiera 7 punktów. Są to między innymi usprawnienie instytucji publicznych, zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego i wprowadzenie bardziej skutecznej polityki demograficznej.

"Sroka i Kołodziejczak zapowiedzieli też budowę wspólnej partii. I to już udało im się osiągnąć. Z naszych informacji wynika, że partia, zarejestrowana właśnie przez sąd, będzie miała charakter parasolowy, co oznacza, że wciąż będą działały zarówno Porozumienie, jak i Agrounia. Jej utworzenie w praktyce służy ominięciu przepisu o progu wyborczym 8 proc. dla koalicji. Dzięki stworzeniu wspólnej partii obowiązywał będzie próg 5 proc." - pisze Rzeczpospolita.