Z inicjatywy byłych prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego we wtorek odbyło się spotkanie opozycji poświęcone kwestiom bezpieczeństwa. Zdaje się jednak, że jego głównym celem było osiągnięcie porozumienia ws. przyszłorocznych wyborów parlamentarnych. W wydarzeniu udział wziął również Jarosław Gowin, który zdążył już wczuć się w rolę polityka totalnej opozycji. Lider Porozumienia atakował Zjednoczoną Prawicę, ale nie wystarczyło to, aby zdobyć sympatię dawnych kolegów z Platformy Obywatelskiej. Dzień po konferencji wiceprzewodnicząca tego ugrupowania Izabela Leszczyna oświadczyła, że dla Jarosława Gowina nie ma miejsca w ewentualnym rządzie opozycji.

O możliwą współpracę PSL-u z Porozumieniem był dziś pytany w „Sygnałach Dnia” na antenie Jedynki Polskiego Radia Paweł Bejda.

- „My konsekwentnie jako Koalicja Polska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Marek Biernacki, Ireneusz Raś, Jacek Tomczak itd. budujemy centrum prawicowe. Takie centrum na prawo. Wszyscy ludzie dobrej woli, którzy chcą zbudować takie centrum na odpowiednich wartościach...”

- mówił polityk.

Red. Katarzyna Gójska dopytywała, czy takim „człowiekiem dobrej woli” jest lider Porozumienia.

- „Jarosław Gowin to w tej chwili w takim czyśćcu jest”

- stwierdził Bejda.

- „Jest, wykonuje swoją pracę. W jakiś sposób musi się również przeprosić ze swoimi wyborcami. Byłbym hipokrytą, gdybym powiedział, że tych wyborców nie ma, oczywiście ma. Jaki ma potencjał wyborczy? Zobaczymy”

- dodał.

Poza rozmowami na temat wspólnych list, w czasie wtorkowej konferencji rozmawiano jednak również o bezpieczeństwie. Głównym postulatem zaproszonych przez opozycję ekspertów okazała się… rezygnacja z kontraktów na uzbrojenie zawieranych w ostatnim czasie przez MON.

- „Głęboko się z tymi słowami nie zgadzam. Mało tego, również nie zgadza się z tym Władysław Kosiniak-Kamysz, który wyraźnie powiedział podczas swojego wystąpienia, że jeżeli przejmiemy władzę, to absolutnie powinniśmy podtrzymać te kontrakty, które zostały zawarte”

- zapewnił poseł Bejda.