W reakcji na szalejącą inflację, Rada Polityki Pieniężnej od października 2021 roku do września 2022 roku podnosiła stopy procentowe. Od października ub. roku natomiast na comiesięcznych posiedzeniach Rada decydowała o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie. Rosną jednak oczekiwania związane z ich obniżeniem. W ocenie szefa rządu, wkrótce te oczekiwania mogą zostać spełnione.

- „Od dwóch miesięcy inflacja spada. I jeżeli nie zajdą jakieś absolutnie nadzwyczajne okoliczności, np. kolejny wielki kryzys energetyczny, (...) to rzeczywiście inflacja będzie spadała do końca roku. Jest nadzieja na obniżkę stóp procentowych jeszcze w czwartym kwartale tego roku”

- stwierdził Mateusz Morawiecki na antenie Polskiego Radia 24.

Premier mówił również o luce w płacach między kobietami i mężczyznami, która w Polsce jest jedną z najniższych w Europie.

- „Staramy się, aby jak najwięcej osób na rynku pracy czuło się dobrze. (...) Jeśli kobiety chcą być matkami, mamami, to muszą mieć zdolność do pogodzenia kariery zawodowej, rozwoju zawodowego z życiem macierzyńskim. I długie urlopy macierzyńskie w Polsce, wszystkie nasze elementy polityki społecznej właśnie temu mają służyć”

- wyjaśnił.