- Port kontenerowy w Świnoujściu to ważna inwestycja dla Polski, a przetarg na jego budowę znajduje się w ostatniej fazie. Rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego chcąc zapobiec budowie terminala grozi blokadą polskiego transportu towarowego przez wyspę Uznam – informuje TVP3 Szczecin.

Strona niemiecka tłumaczy się względami środowiskowymi. Jednak eksperci są zdania, że chodzi o ochronę interesów gospodarczych Niemiec i przygranicznego regionu.

Głos w tej sprawie zabrał wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

To są rzeczy absolutnie niedopuszczalne. To nie może być tak, że inne państwa, a właściwie nie państwo, bo mówimy tutaj o jednym z landów Republiki Federalnej, będzie ingerować w sprawy Polski, w sprawy polskiej gospodarki, w rozwój – powiedział Bogucki w rozmowie z regionalnym oddziałem Telewizji Polskiej.

Terminal w Świnoujściu jest inwestycją bardzo ważną m.in. z tego powodu, że zapewni nowe miejsca pracy na poziomie około tysiąca osób.

Port kontenerowy w Świnoujściu to jest kwestia, tak naprawdę Polskiej racji stanu, rozwoju Pomorza Zachodniego, ale rozwoju również całej gospodarki polskiej. Dzisiaj to jest niezwykle ważne, żeby porty się rozwijały – stwierdził Bogucki.

Jak dodał, port kontenerowy w Świnoujściu będzie konkurencją nie niemieckich portów w Rostocku i Hamburgu.

- Tu jest brutalna gra o wpływy, brutalna gra o to, kto będzie rosnąć szybciej – stwierdził z kolei Artur Kiełbasiński, redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego”.