Do sieci trafiło nagranie udostępnione przez ukraińskich żołnierzy, a filmik szybko rozprzestrzenia się w sieci. Udostępnił go także m.in. szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

- 1 października. Rozwijamy naszą flagę państwową i ustanawiamy ją na naszej ziemi. Łyman będzie Ukrainą – mówi na udostępnionym wideo jeden z ukraińskich żołnierzy.

- Łymań zawsze będzie należał do Ukrainy" – dodał.

- Sytuacja w rejonie tej leżącej w obwodzie Donieckim miejscowości stała się dla Rosjan trudna już tydzień temu. Wydarzenia zmierzają ku poważnej porażce armii Putina i być może wzięcia do niewoli znacznej liczby Rosjan. Będzie to porażka tym poważniejsza, że nastąpi w momencie, kiedy Kreml planuje triumfalnie anektować cztery okręgi Ukrainy po bezprawnych referendach – czytamy na portalu tysol.pl.

Leżący na północy obwodu Donieckiego Łymań został zajęty przez Rosjan jeszcze w maju, w pierwszej fazie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Wielu ekspertów podkreśla strategiczne znaczenie taktyczne położenia Łymania po kątem dalszego wyzwalania włanych terenów przez wojska ukraińskie.