Główna część tej kwoty, około 800 milionów euro, zostanie przeznaczona na zakup i instalację min przeciwpancernych. Pozostałe środki zostaną wykorzystane na budowę zasieków i innych umocnień obronnych.

Ministerstwo Obrony Litwy podkreśla, że te działania mają na celu zablokowanie i spowolnienie ewentualnej agresji ze strony Rosji, zwłaszcza w kontekście trwającej wojny na Ukrainie. W szczególności Litwa obawia się o tzw. korytarz suwalski, który łączy kraje bałtyckie z resztą NATO przez Polskę. Zdobycie tego korytarza przez Rosję mogłoby odciąć państwa bałtyckie od wsparcia sojuszniczego.

Dodatkowo, Litwa planuje budowę tzw. Bałtyckiej Linii Obrony, która wykorzysta naturalne przeszkody terenowe, takie jak rzeki i jeziora, oraz sztuczne umocnienia, w tym rowy przeciwczołgowe i zasieki. W ramach tych działań pogłębiane są rowy melioracyjne, które mogą służyć jako okopy, oraz sadzone są drzewa wzdłuż dróg w pasie przygranicznym.

Decyzja Litwy wpisuje się w szerszy kontekst wzmacniania wschodniej flanki NATO, gdzie państwa bałtyckie i Polska podejmują działania mające na celu zwiększenie zdolności obronnych w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji.