Zacznij od przygotowania kurczaka. Umyj go, osusz, polej olejem i natrzyj mieszanką przypraw z mielonej papryki, soli, pieprzu, czosnku, majeranku oraz curry. Jej smak wzbogaci pokruszona Kostka Drobiowa WINIARY. Przełóż kurczaka do miski i nakryj folią spożywczą. Wstaw do lodówki na noc.

Umyj butelkę z piwem, odklej etykietki i połowę zawartości odlej do szklanki. Wyjmij kurczaka z marynaty, nałóż go na butelkę w taki sposób, żeby jej szyjka wystawała na zewnątrz. Upewnij się, że cała konstrukcja jest stabilna. Tak przygotowanego kurczaka ustaw na blaszce lub w naczyniu żaroodpornym i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na około 1,5 godziny. W tym czasie raz po raz podlewaj mięso pozostałym piwem.

Zwróć uwagę na to, czy piwo wypływa z butelki. Jeśli nie, dosyp do niego odrobinę soli. Na godzinę przed wyciągnięciem kurczaka z pieca włóż do niego obrane marchewki i ziemniaki posypane przyprawą do ziemniaków. Kilka minut przed końcem pieczenia dodaj pomidorki koktajlowe. Gotowe danie podawaj z gotowaną fasolką szparagową.

Składniki do 5 porcji

1500 g – cały kurczak

500 ml - piwo

3 łyżki oleju rzepakowy

5 ząbków czosnku

2 g ostrej papryki suszonej na słońcu

1 łyżeczka słodkiej papryki

1 łyżeczka majeranku

1 łyżeczka curry

10 g - rosołu drobiowego „KOGUTEK WINIARY”

1 szczypta czarnego pieprzu

1 kg ziemniaków

50 dkg marchwi

30 dkg fasolki szparagowej

20 dkg pomidorków truskawkowych

1 szczypta soli

Przygotowanie – 120 min

Krok 1 - 10 min

Kurczaka umyj, osusz, polej olejem i natrzyj dokładnie przyprawami: mieloną papryką, solą, pieprzem, przeciśniętym przez praskę czosnkiem, majerankiem, curry oraz pokruszoną kostką drobiową Winiary.

Krok 2 - 2 min

Umieść kurczaka w misce, przykryj naczynie folią spożywczą i pozostaw na noc w lodówce.

Krok 3 - 2 min

Następnego dnia dokładnie umyj butelkę z piwem (500 ml), odklej etykietki, otwórz piwo i połowę odlej do szklanki na później.

Krok 4 - 13 min

Kurczaka wyjmij z marynaty, nabij go na butelkę, tak aby szyjka butelki wystawała na zewnątrz, uważając na to, by cała konstrukcja była stabilna.

Krok 5 - 3 min

Kurczaka na butelce postaw w małej blaszce (lub naczyniu żaroodpornym) stojącej z kolei na dużej blasze (takiej na cały piekarnik). Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180°C (z dolną grzałką i termoobiegiem).

Krok 6 - 90 min

Piecz 1,5 godziny. Przy czym przyjmij, że czas pieczenia zależy od wagi kurczaka (1 kg kurczak pieczemy 1 godzinę, a 2 kg - 2 godziny). Podczas pieczenia kurczaka podlewaj od czasu do czasu pozostałym piwem. Jeśli piwo nie wypływa z butelki, dosyp troszkę soli do piwa, nie pogorszy to smaku kurczaka, a spowoduje wydostawanie się piany z butelki.

Krok 7 - 9 min

Dodatkowo około 60 minut przed przewidywanym końcem pieczenia na dużą blachę wysmarowaną olejem wyłóż umyte i obrane ze skórki plasterki marchewki i ziemniaków. Warzywa oprósz solą, a ziemniaki dodatkowo posyp przyprawą do ziemniaków.

Krok 8 - 1 min

Pod koniec pieczenia dodaj do warzyw pomidorki koktajlowe. Podawaj potrawę z ugotowaną fasolką szparagową.

SMACZNEGO!