Według raportu takie osoby „mogą inspirować i zachęcać do poważnej przemocy przeciwko społeczności 2SLGBTQIA+ albo przeciwko tym, którzy są postrzegani jako zwolennicy polityki i wydarzeń związanych z ideologią pro-genderową”. CSIS określa przeciwników ideologii LGBT czy po prostu osoby twierdzące, że istnieją tylko dwie płcie mianem „ruchu antygenderowego”. Ma ich charakteryzować sprzeciw wobec zmian mających na celu „integrację i akceptację teorii gender, w tym akceptację społeczności 2SLGBTQIA+”.

„Według agencji tak zwany ruch antygenderowy to ruch Ideologicznie Motywowanego Agresywnego Ekstremizmu” – pisze Anthony Murdoch z „Life Site News”. Co więcej, ten „ruch antygenderowy”, jest według raportu nie tylko homofobiczny i transfobiczny, ale ma stanowić „znaczące zagrożenie dla kanadyjskiego bezpieczeństwa narodowego”.

Według raportu wierzenia religijne mają pełnić znaczącą rolę w tzw. „ruchu antygenderowym”, obok „teorii spiskowych czy generalizowanego strachu przed socjokulturową zmianą”. Raport przytacza przykład studenta, który zaatakował nożem dwóch innych studentów i profesora w czerwcu 2023 r. na Uniwersytecie w Waterloo. Geovanny Villalba-Aleman, który tego dokonał, był sądzony za próbę morderstwa i 11 wykroczeń jako terrorysta.

Jak zauważa Murdoch, mimo przytoczenia tak skrajnego przykładu, raport stwierdza, że „tylko niewielu ludzi w tzw. ruchu antygenderowym ryzykowałoby popełnienie skrajnych form przemocy”. A jednak CSIS jako swój priorytet z jakiegoś powodu stawia monitowanie tego „ruchu”.

Murdoch przywołuje opinię anonimowej osoby, która „pracowała przez 30 lat dla CSIS”, według której prawdopodobnie ktoś kazał agencji „podkreślić te rzeczy”. Ten anonimowy informator stwierdza, że nie należy to do kompetencji tej instytucji, gdyż „nie jest to polityczne, nie jest to ideologiczne, nie jest to religijne – to przestępstwo nienawiści”. Jego zdaniem kryje się za tym określona agenda.

Publicysta „Life Site News” przypomina, że rząd premiera Justina Trudeau przyjął i wspiera radykalną ideologię transpłciową. Działania tego rządu dotyczą m.in. umożliwienia tzw. „tranzycji” nieletnich, a jednocześnie wiążą się z wydawaniem milionów dolarów na propagowanie tej ideologii. Jak podaje Murdoch, rząd Trudeau np. w swoim budżecie na rok 2024 uwzględnił „150 milionów dolarów na promowanie ideologii 2SLGBTQI+ w kraju i za granicą”.