- Każdy, kto go widzi, wytyka palcami. Kiedy dociera nad wodę, rozkłada parawan i nieapetycznie pałaszuje kanapkę. Ale czy to on ma się wstydzić, czy ludzie, którzy… - prowokuje do refleksji Wirtualna Polska.

Na pomysł nietypowej kampanii reklamowej łamiącej wyżej opisany stereotyp wpadł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Na klipie widzimy kompletne nienadążającego za trendami mody mężczyznę, który jedzie odpocząć na plaży i jest przeze wszystkich wytykany palcami. Czy to jednak największy obciach, jaki może zdarzyć się w tym miejscu? Nie bardziej mylnego.

Znakomicie w rolę wyśmiewanego „Janusza” wcielił się znany aktor-śpiewak z Trójmiasta Rafał Ostrowski. Jest on od 1994 r. związany z Teatrem Muzycznym w Gdyni.

- Wyśmiewany brzuchaty mężczyzna wracając do domu patrzy zdegustowany na pozostawione przez turystów śmieci i zatrzymuje się, żeby je posprzątać. Tak więc, czy to on ma się wstydzić, czy raczej ludzie, którzy na plaży i w pobliskim lasku pozostawili po sobie tony śmieci?- Wydaje ci się, że wiesz, co jest prawdziwym obciachem? Nie rób obciachu. Nie śmieć - mówi lektor.

- Wydaje ci się, że wiesz, co jest prawdziwym obciachem? Nie rób obciachu. Nie śmieć! - mówi lektor.