Dzięki jego masowemu przyjęciu, wiele korporacji, firm i osób prywatnych używa Bitcoin do regulowania należności za różne towary i usługi na całym świecie. Niektóre giełdy kryptowalut, takie jak ta stronie internetowej mieć nawet zautomatyzowanego bota do handlu, którego użytkownicy mogą wygodnie zaprogramować do rozliczania płatności w ich imieniu.

Chociaż niektórzy krytycy wciąż mają obawy co do możliwości wykorzystania Bitcoin jako środka płatniczego, jego przyjęcie i wykorzystanie w transakcjach znacznie wzrosło na przestrzeni lat. Sugeruje to rosnące uznanie i akceptację Bitcoina jako środka płatniczego. Oto, dlaczego większość użytkowników Bitcoin chwali go jako najlepszą metodę płatności.

Bezproblemowe transakcje transgraniczne

Bitcoin to zdecentralizowana waluta cyfrowa, która umożliwia użytkownikom wysyłanie i otrzymywanie środków na całym świecie. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod płatności, które podlegają instytucjonalnej biurokracji i wpływom politycznym, Bitcoin nie ma centralnej władzy. Umożliwia to przesyłanie i otrzymywanie płatności w dowolnym miejscu na świecie, bez interwencji rządowych organów regulacyjnych, banków i innych instytucji finansowych.

Brak ograniczeń w transakcjach Bitcoin zapewnia większą wygodę w rozliczaniu płatności międzynarodowych. Aby wysyłać lub otrzymywać płatności w Bitcoin, nie trzeba przechodzić przez żaden bank ani procesor pieniężny. Ułatwia to firmom regulowanie należności z zagranicznymi dostawcami i dystrybutorami. Ponadto umożliwia to konsumentom dokonywanie zakupów w dowolnym miejscu na świecie i płacenie za towary lub usługi w dogodnym dla siebie czasie.. 

Natychmiastowe przetwarzanie płatności

Przetwarzanie płatności międzynarodowych w walutach fiat trwa zazwyczaj kilka godzin, dni, tygodni lub miesięcy. Dzieje się tak głównie dlatego, że w transakcje te zaangażowanych jest zazwyczaj kilka stron trzecich i podlegają one różnym regulacjom rządowym. Czasami dostawcy usług odmawiają nawet realizacji płatności do i z niektórych zablokowanych gospodarek. Ogranicza to możliwości biznesowe wielu handlowców, a także powoduje niedogodności dla wielu konsumentów.

Płatności w Bitcoinach odbywają się w sieci blockchain typu peer-to-peer bez żadnych pośredników. Ponadto transakcje te nie podlegają wpływom instytucjonalnym ani politycznym. Dzięki temu przetwarzanie płatności trwa zazwyczaj zaledwie kilka minut. Transakcja w Bitcoin trwa średnio od 10 do 20 minut. Szybka realizacja płatności sprawia, że Bitcoin wydaje się bardziej niezawodną metodą płatności niż przelewy bankowe, karty kredytowe i debetowe.

Niższe koszty transakcyjne

Płatności w Bitcoin są również obciążone stosunkowo niskimi opłatami transakcyjnymi w porównaniu z tradycyjnymi metodami płatności. Użytkownicy Bitcoin nie potrzebują osób trzecich do wysyłania i odbierania płatności, dzięki czemu unikają ogromnych prowizji, jakie klienci zwykle płacą pośrednikom za przelewy pieniężne. Ponadto Bitcoin nie ma minimalnego salda na koncie, opłat za prowadzenie konta i innych powiązanych kosztów narzucanych przez tradycyjne instytucje finansowe.

Wiele giełd kryptowalutowych przetwarza transakcje Bitcoin w imieniu firm za niewielką opłatą, często opartą na wolumenie i częstotliwości transakcji. Niektóre z nich mają również standardowe stawki od 1% do 5%, relatywnie niższe niż zwykłe przelewy bankowe i karty kredytowe. Poza tym Bitcoinami można płacić za towary i usługi bez przeliczania ich na waluty fiat, co pozwala zaoszczędzić na opłatach za przewalutowanie.

Większe bezpieczeństwo i autonomia transakcji

W blockchainie Bitcoina wszystkie transakcje są zapisywane we wspólnej księdze cyfrowej, dostępnej dla wszystkich użytkowników sieci. Dane są zaszyfrowane i nieodwracalne, co chroni użytkowników i ich wirtualne aktywa przed złymi aktorami. Bitcoin pozwala również użytkownikom na wysyłanie i otrzymywanie płatności na całym świecie bez ujawniania ich prawdziwej tożsamości, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla osób dbających o prywatność.

Bitcoin jest rewolucyjną metodą płatności, ułatwiającą bezproblemowe, natychmiastowe, bezpieczne i tanie transakcje transgraniczne. Jednak najpierw należy zrozumieć, jak działają płatności Bitcoin, aby doświadczyć wszystkich powyższych korzyści.