Sam Trzaskowski, ja wynika z ustaleń „Gazety Polskiej”, spotkał się z politykami niemieckiej chadecji, reprezentantką Junge Union (młodzieżówki CDU/CSU), ambasadorem Niemiec w Polsce oraz przedstawicielami Fundacji Adenauera.

Co ciekawe „na czele Rady Powierniczej Fundacji stał wówczas Wolfgang Schüssel, od 2019 r. członek Rady Dyrektorów rosyjskiego Łukoila” - czytamy.

Naszym naturalnym partnerem są Niemcy, bo mamy wiele wspólnych spraw, jak Nord Stream 2 – tłumaczył w rozmowie z portalem tvp.info Paweł Poncyljusz, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Jak się okazuje, należąca do partii CDU niemiecka Fundacja Konrada Adenauera (w 99 proc. finansowanej ze środków niemieckiego rządu) już kolejny rok znalazła się wśród sponsorów Campusu Polska Przyszłości, organizowanego przez Platformę Obywatelską.

Jak ujawnili właśnie niemieccy dziennikarze, „ta sama fundacja stała za konferencją, na której jednym z prelegentów był Rosjanin Aleksandr Dugin” – czytamy na portalu TVP Info.

Według Aleksandra Dugina „na eurazjatyckim kontynencie dla Polski miejsca nie ma, a Ukraińcy to naziści dlatego należy ich wyeliminować”. Z uwago na to, że wspierał on rosyjskie zbrodnie na Krymie w roku 2014 został objęty zakazem wjazdu do państw Unii Europejskiej.

O pieniądzach pochodzących z niemieckiej fundacji Konrada Adenauera wydane na konferencję organizowaną przez Chemnitz University of Technology (Saksonia) oraz Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. M.W. Łomonosowa przypomniała na Twitterze jedna z niemieckich dziennikarek dziennika informacyjnego ARD „Tagesschau”. Pisze ona, że „w 2012 roku Dugin był jednym z głównych panelistów konferencji naukowej w stolicy Rosji”.

Znamienne jest także hasło tego wydarzenia: „Dyskusja o wspólnych wartościach”.

Wracając do organizowanej w Polsce imprezy Campus Polska Przyszłości Rafała Trzaskowskiego, wato podkreślić, że należąca do partii CDU niemiecka Fundacja Konrada Adenauera ponownie będzie sponsorem tego wydarzenia. Co ciekawe na pytanie portalu TVP Info o wysokość sponsoringu, nikt nie chciał zainwestowanej w polityków PO kwoty ujawnić.