Do 15 września obowiązuje unijny zakaz importu ukraińskiego zboża do Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji. Państwa te opowiadają się za jego przedłużeniem, przeciwko czemu protestuje Kijów. Wedle ustaleń RMF FM, w przyszłym tygodniu mają odbyć się rozmowy w tej sprawie.

- „Bruksela intensyfikuje spotkania specjalnej platformy koordynacyjnej ds. ukraińskiego zboża, w skład której wchodzą przedstawiciele pięciu krajów Unii Europejskiej dotkniętych nadmiernym importem z Ukrainy, a także przedstawiciele Kijowa”

- donosi portal rozgłośni.

Korespondentka RMF FM podkreśla, że „Ukraina prowadzi w Brukseli bardzo agresywny lobbing za zniesieniem zakazu importu do 5 krajów”. Unijni urzędnicy mają rozważać dopłaty do ukraińskiego transportu, aby stał się on opłacalny.