Zakaz korzystania z iPhone’ów to dla chińskich urzędników nie nowość – teraz jednak z wydanej dwa lata temu rekomendacji zalecenie zmieniło się w nakaz, obejmujący znacznie szersze grono osób, niż to miało miejsce do tej pory. Powodem decyzji Pekinu ma być odcięcie się od amerykańskich technologii. W Chinach działa ponad 150 tys. państwowych przedsiębiorstw, które w 2021 r. zatrudniały przeszło 56 mln pracowników.

Jak donosi brytyjski dziennik The Guardian, w wyniku decyzji chińskiej administracji akcje giganta z Cupertino spadły o ponad 6 proc. w środę i czwartek. Apple jest także ważnym atutem Waszyngtonu w wojnie technologicznej z Chinami.

Decyzja chińskich władz to cios dla amerykańskiego giganta, bowiem Chiny są jednym z największych rynków zbytu produktów Apple i odpowiadają za prawie jedną piątą jego przychodów. Tajwański podwykonawca koncerny Apple, Foxconn, zatrudnia w swoich chińskich fabrykach ponad 1,2 mln pracowników, co czyni Chiny głównym dostawcą amerykańskiej firmy. Z obliczu rosnących napięć na linii Waszyngton-Pekin kierownictwo Apple przyspieszyło decyzję w sprawie przeniesienia produkcji do Indii oraz krajów Azji Południowo-Wschodniej.

Warto przypomnieć, że zakaz korzystania z iPhone’ów w chińskich biurach przypomina restrykcje wprowadzone na początku roku w USA wobec chińskiej platformy TikTok. Wprowadzenie zakazu nastąpiło w czasie wzmożonych napięć między Waszyngtonem a Pekinem, które prowadzą wojnę technologiczną.

Szymon Polewka jest studentem stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Interesuje się historią stosunków międzynarodowym, dziejami Eurazji oraz krajów niemieckojęzycznych w Europie. Do jego zainteresowań należą także stosunki międzykulturowe oraz energetyka. Obecnie jest stypendystą Uniwersytetu w Bremie. Dotychczasowe doświadczenie zdobywał w kołach młodzieżowych oraz studenckich (AIESEC, Koło Naukowe Wyzwań Zielonego Ładu). Brał także udział w organizacji Forum Ekonomicznego w Karpaczu w 2020 r.

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

______
Źródła:

1. Helen Davidson, Hibaq Farah, Dan Milmo, China reportedly extends iPhone ban to more workers as tensions with US rise, The Guardian, 8 września 2023 r.
https://www.theguardian.com/world/2023/sep/08/china-iphone-ban-government-state-owned-firms-workers-apple-us

2. Julie Zhu, Kevin Yao, China moves to widen state employee iPhone curbs, Reuters, 7 września 2023 r.
https://www.reuters.com/technology/china-moves-widen-state-employee-iphone-curbs-sources-2023-09-07/

3. Shunsuke Tabeta, China expands iPhone ban to local governments, state-owned firms, Nikkei Assia, 8 września 2023 r.
https://asia.nikkei.com/Politics/International-relations/US-China-tensions/China-expands-iPhone-ban-to-local-governments-state-owned-firms