W czasie konferencji prasowej Reynders skupił się na zachwalaniu rządu Donalda Tuska.

- „Widzimy, że nowy rząd jest w pełni zdeterminowany, aby odbudować praworządność w Polsce. To zmiana, która jest serdecznie przez nas przyjmowana. Wartości Unii Europejskiej są dla nas bardzo ważne”

- mówił belgijski polityk.

Nie zdążył przy tym odnieść się do sposobu przejmowania przez nową władze mediów publicznych, próby przejęcia Prokuratury Krajowej czy osadzenia w więzieniu dwóch ułaskawionych przez głowę państwa parlamentarzystów.

Minister Adam Bodnar z kolei zapewniał swojego gościa, że nowy rząd dąży do realizacji tzw. kamieni milowych wpisanych do KPO i jest gotowy podjąć zdecydowane ruchy w celu „przywracania praworządności”. Postanowił też nawiązać do wizyty Reyndersa z listopada 2021 roku, w czasie której minister Zbigniew Ziobro wręczył mu zdjęcie zniszczonej Warszawy.

- „To jest tak, że ja w tym urzędzie, w tym gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości jestem od 13 grudnia. Zdarzało się, że pan komisarz wcześniej bywał w tym gmachu i doszło do pewnych zdarzeń, które na pewno Państwo pamiętają. Chciałbym trochę odczarować to miejsce dla pana komisarza. W związku z tym przygotowaliśmy mały prezent”

- stwierdził Bodnar.

Następnie przekazał unijnemu komisarzowi zdjęcie Warszawy odbudowanej.

- „Panie komisarzu, to jest zdjęcie Warszawy odbudowanej, pięknej, cudownej, także m.in. dzięki środkom unijnym. Mamy nadzieję, że pan komisarz przyjmie od nas ten prezent. Dziękuję za wizytę”

- powiedział.