Abp Salvatore Pennacchio urodził się w 1952 roku w Marano di Napoli we Włoszech. Po otrzymaniu święceń kapłańskich rozpoczął formację na Papieskiej Akademii Kościelnej, a po jej zakończeniu rozpoczął pracę dyplomatyczną. Był przedstawicielem Stolicy Apostolskiej m.in. w Rwandzie, Tajlandii czy Indiach. W 2016 roku został powołany na nuncjusza apostolskiego i dziekana korpusu dyplomatycznego w Polsce.

Wkrótce abp Pennacchio przejmie obowiązki rektora Papieskiej Akademii Kościelnej. To mieszczący się w Rzymie instytut, którego celem jest przygotowanie duchownych katolickich do pełnienia misji dyplomatycznych.

 

Publikujemy okolicznościowy list Nuncjusza Apostolskiego w Polsce po otrzymanej nominacji:

Drodzy Przyjaciele,

Pragnę Was poinformować, że Papież Franciszek mianował mnie dziś rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej, instytucji mieszczącej się w Rzymie przy Placu della Minerva, która od ponad trzystu lat zajmuje się formacją kapłanów przygotowujących się do posługi w dyplomacji watykańskiej.

Ubogacony dotychczasowym doświadczeniem, zdobytym przez 44 lata  posługi na rzecz Stolicy Apostolskiej w różnych miejscach świata, wracam do Wiecznego Miasta, aby teraz dzielić się nim z młodymi kapłanami z wielu krajów, którzy będą w przyszłości służyć Ojcu Świętemu i Stolicy Apostolskiej.

Zabieram z sobą niezapomniane wspomnienia z jedenastu misji dyplomatycznych na pięciu kontynentach, powierzanych mi przez trzech Papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, względem których żywię ogromną wdzięczność.

Pod koniec mojej posługi w Polsce, którą sfinalizuję w najbliższych tygodniach, pragnę podziękować Wam wszystkim, Drodzy Przyjaciele z Polski. Dziękuję kardynałom, arcybiskupom i biskupom, kapłanom oraz osobom konsekrowanym i wiernym świeckim za wspaniałe przyjęcie, jakiego od Was doświadczałem podczas licznych spotkań duszpasterskich w diecezjach, parafiach i we wspólnotach zakonnych.

Szczególne podziękowanie kieruję do Papieża Franciszka, który okazał mi zaufanie i mnie –  prostemu pracownikowi winnicy Pańskiej, jak na początku pontyfikatu powiedział o sobie Benedykt XVI – powierzył zadanie pokierowania tak ważną instytucją papieską.

Otaczam Was moją wdzięczną modlitwą i nadal liczę na Wasze wsparcie duchowe i przyjaźń. Do zobaczenia w Rzymie!

Warszawa, 25 stycznia 2023 r.

+ Salvatore Pennacchio
    Nuncjusz Apostolski