Pierwsza niedziela Adwentu rozpoczyna nowy rok duszpasterski, którego hasłem w Polsce będą słowa „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Z tej okazji do wiernych archidiecezji poznańskiej list pasterski skierował abp Stanisław Gądecki, który nawiązał również do trwającego Synodu o synodalności.

- „Zaproponowany przez papieża Franciszka proces synodalny jest wydarzeniem historycznym, jedynym w swoim rodzaju. Pozwala zabrać głos wszystkim członkom Kościoła, zarówno tym, którzy żyją Ewangelią każdego dnia, jak i tym, którzy z różnych powodów są zdystansowani, a nawet wrogo nastawieni do Kościoła i jego zbawczej działalności. Do tej pory w dziejach Kościoła nie miała jeszcze miejsca tak rozległa konsultacja Ludu Bożego przez zaproszenie do wspólnego wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego”

- zauważył przewodniczący KEP.

Metropolita poznański odniósł się przy tym do kontrowersji towarzyszących pierwszej sesji Synodu podkreślając, że „Kościół musi pozostać znakiem jedności i prawdy, jaka pochodzi od Jezusa Chrystusa”. Duchowny przestrzegł przed próbami rewizji katolickiego nauczania.

- „Nauczanie Kościoła i wyznanie wiary muszą pozostać wspólne dla całego Kościoła, niezależnie od kontynentu, kultury i mentalności”

- przypomniał.

Abp Gądecki zachęcił członków duszpasterskich rad parafialnych do pochylenia się nad dokumentem końcowym pierwszej sesji Synodu. Zaapelował, aby ożywić funkcjonowanie tych rad, troszcząc się o to, by znajdowali się w nich reprezentanci wszystkich środowisk tworzących parafię, w tym młodzieży.

- „Sakrament chrztu świętego włączył nas w wielką rodzinę Kościoła Chrystusowego. Poprzez wezwanie do apostolstwa, które – od osobistego nawrócenia prowadzi nas do czynienia Kościoła naszym wspólnym domem – wymaga od nas wsłuchiwania się nawzajem i wzięcia za siebie odpowiedzialności”

- zachęcił.

List metropolity poznańskiego dostępny jest TUTAJ.