Dzisiaj w 7. rocznicę wyboru Benedykta XVI w Polsce obchodzone jest Święto Papieskie. Pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp. Celestino Migliore 19 kwietnia w Warszawie zostanie odprawiona Msza św. z udziałem Episkopatu w intencji papieża.

 

- Do tej pory obchodziliśmy to Święto Papieskie 29 czerwca, w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła - przypomina bp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP. Dodaje, że biskupi mają nadzieję na ewentualną podróż apostolską Benedykta XVI do Polski w 2015 roku. Istnieje bowiem szansa na to, że wtedy Światowe Dni Młodzieży odbywać się będą w Krakowie - biskupi oczekują na odpowiedź w tej sprawie z Papieskiej Rady ds Świeckich. Konferencja Episkopatu Polski zaprosiła papieża licząc, że Ojciec Święty zechce odwiedzić naszą ojczyznę niejako w przededniu 1050. rocznicy chrztu Polski.



Dzisiaj w 7. rocznicę wyboru papieża Benedykta XVI, w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 16.30 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna. Mszy św. koncelebrowanej przez Episkopat Polski będzie przewodniczył abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.



Benedykt XVI również w tym tygodniu obchodził 85. urodziny. Joseph Ratzinger przyszedł na świat 16 kwietnia 1927 r. w Marktl am Inn (Niemcy). Został wyświęcony na kapłana 29 czerwca 1951 r., z kolei 28 maja 1977 r. konsekrowany na biskupa – arcybiskupa München und Freising. 27 czerwca 1977 r. kreowany kardynałem. Był przewodniczącym Międzynarodowej Komisji Teologicznej Kurii Rzymskiej (od 25 listopada 1981 r.) i prefektem Kongregacji Nauki Wiary (od 25 listopada 1981 r.). Od 30 listopada 2002 r. był również dziekanem Kolegium Kardynałów Kurii Rzymskiej. Wybrany na papieża 19 kwietnia 2005 r. Zainaugurował pontyfikat 24 kwietnia 2005 r.



Oto kilka liczb ilustrujących obecny pontyfikat:

Benedykt XVI odbył dotychczas 23 podróże zagraniczne, podczas których odwiedził 23 państwa (choć właściwie należałoby do tego dodać wizytę w niepodległym państwie - San Marino w czasie podróży duszpasterskiej do tego obszaru i Montefeltro 19 czerwca ub.r.). Pielgrzymował 34 razy po Włoszech i odwiedził 15 parafii rzymskich.



Podczas 102 dotychczasowych beatyfikacji, którym dwukrotnie przewodniczył osobiście, w jego imieniu ogłoszono 843 nowych błogosławionych (w tym 10 z ziem polskich), a w czasie 9 obrzędów kanonizacyjnych Kościół otrzymał 37 nowych świętych (5 Polaków).



Papież ogłosił do tej pory po 3 encykliki i adhortacje apostolskie, 14 dokumentów motu proprio i 92 konstytucje apostolskie, a także m.in. po 7 orędzi na Światowe Dni Pokoju i Środków Społecznego Przekazu, 8 z okazji Światowych Dni Młodzieży, 2 przesłania na Światowe Spotkania Rodzin i 1 na Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny.



Jako szafarz sakramentów Ojciec Święty podczas 13 obrzędów w Watykanie ochrzcił osobiście 100 niemowląt i 38 osób dorosłych (w tym także dzieci powyżej 7. roku życia), w czasie 6 uroczystych mszy św. wyświęcił 120 kapłanów, a podczas 4 innych ceremonii udzielił sakry 18 biskupom (w tym 2 Polakom: abp. Mieczysławowi Mokrzyckiemu ze Lwowa i abp. Markowi Solczyńskiemu - nuncjuszowi apostolskiemu).



W Watykanie i Castel Gandolfo 7 razy odbyła się uroczystość wręczenia paliuszy - otrzymało je dotychczas 259 arcybiskupów-metropolitów (w tym 8 Polaków, łącznie z abp. Mokrzyckim). Papież zwołał 4 konsystorze, na których do godności kardynalskiej wyniósł 84 kapłanów, w tym 3 Polaków (w gronie tym byli: arcybiskupi: Stanisław Dziwisz, Stanisław Ryłko i Kazimierz Nycz); zapowiedział też obdarzenie tą godnością bp. Ignacego Jeża, który jednak zmarł w przededniu ogłoszenia tej wiadomości.



Ojciec Święty mianował 20 biskupów dla Kościoła w Polsce a dalszych 19 Polaków mianował biskupami w innych krajach i na innych kontynentach.



Benedykt XVI przyjął dotychczas łącznie 282 polityków: głów państw, szefów rządów i organizacji międzynarodowych, członków rodów panujących i Zakonu Maltańskiego. Reprezentowali oni 109 krajów i szereg organizacji międzynarodowych, jak ONZ, FAO, UNESCO, Unia Europejska, Parlament Europejski itp. W tym gronie było 7 przedstawicieli Polski: 3 prezydentów, 3 premierów i 1 marszałek Sejmu RP. Za obecnego pontyfikatu Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z 5 państwami.



Podczas 309 środowych audiencji ogólnych Ojciec Święty spotkał się dotychczas z ponad 4,5 mln pielgrzymów. Ponadto przy innych okazjach: modlitwa Anioł Pański i Regina Caeli, uroczyste celebry w bazylice i na Placu św. Piotra w Watykanie itp., spotkało się z nim prawie 11 mln osób.

 

KAI