30 lat od pierwszych wolnych wyborów samorządowych. Andrzej Duda: To był przełom. Doszło do wielkiej zmiany - zdjęcie
27.05.20, 11:25Screenshot Facebook - Kancelaria Prezydenta RP

30 lat od pierwszych wolnych wyborów samorządowych. Andrzej Duda: To był przełom. Doszło do wielkiej zmiany

7

Dokładnie 30 lat temu, 27 maja 1990 roku po raz pierwszy po II wojnie światowej w Polsce miały miejsce wolne wybory – wybory samorządowe. Co roku tego dnia świętowany jest Dzień Samorządu Terytorialnego. O tym, jak ważna jest ta data rozmawiał z Polską Agencją Prasową prezydent Andrzej Duda.

Jak podkreślił:

[…] Dokładnie 30 lat temu odbyły się pierwsze prawdziwie wolne wybory w naszym kraju. I były to wybory samorządowe. Mam wrażenie, że czasem pozostają one nieco w cieniu częściowo wolnych wyborów do Sejmu z 1989 r. Niesłusznie. Bo to przecież w wyborach samorządowych z 1990 roku doszło do wielkiej zmiany w Polsce”.

Przypomniał, że olbrzymi sukces odniosły Komitety Obywatelskiej „Solidarność”, które uzyskały ponad 53 proc. głosów, a także lokalne komitety wyborców – 24 proc.

Po 40 latach został przywrócony samorząd terytorialny i skończyły się rządy lokalnych przedstawicieli komunistycznych władz. Był to ogromny przełom w sensie prawnym, ustrojowym, ale też w sensie społecznym i psychologicznym”

- mówi prezydent w rozmowie z PAP.

Dalej dodaje również:

[…] Przywrócenie samorządu terytorialnego to jedno z największy osiągnięć naszego państwa w ostatnich 30 latach. Polacy aktywnie angażowali się i angażują w sprawy swoich małych ojczyzn”.

W rozmowie zaznaczył też:

Współpraca jest podstawą dobrej działalności samorządów. Także zgodna współpraca między administracją rządową i samorządami jest warunkiem sprawnego funkcjonowania państwa”.

Owa oczywista prawda – mówi prezydent – „[…] może komuś umykać, jeśli patrzy z perspektywy Warszawy”.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze (7):

budka bula bula2020.05.27 11:38
grodzka piosenka : " Nic że będę spał w areszcie, tyle kopert jest w tym mieście,Popatrz! O, popatrz! Tu koperta tam "opłata", będę siedzieć tego lata...."
katolicka kretynizacja polski2020.05.27 11:34
"Sukcesy" PiSu i Dudy przez ostatnie 5 lat: kosmiczna inflacja, wzrost ubóstwa wśród emerytów, praktyczny brak inwestycji, oddalenie od zachodu i UE, wzrost wpływów rosyjskich, ośmieszanie nas na arenie międzynarodowej, upolitycznienie sądów, telewizji publicznej, wywalanie pieniędzy w błoto(np. druk kart do głosowania), osłabienie złotówki, słaba armia, jeszcze słabsza służba zdrowia, beznadziejna (de)reforma szkolnictwa oraz szkolnictwa wyższego, liczne afer (KNF, Srebrna, $zumowski i jego brat, GetBack, PCK, SKOK itp.), brak działań przy pedofilii, a nawet ochrona pedofilów szczególnie tych w koloratkach.
Łowca nietoperków2020.05.27 11:42
Proszę przestawić sobie wykresy bo widać że czytasz wszystko do góry nogami. A może ty nietoperz jestes?
f232020.05.27 14:13
rzeczywistość skrzeczy, nie uda ci się tego zakrzyczeć
F-35 triple ace on a bombing run2020.05.27 11:33
Wyłącz i tutaj komentarze @dam, bo zaraz cię zjedzą. Pierwsze były wolne wybory do Senatu rok wcześniej.
ZERR02020.05.27 11:39
Masz ty równo pod sufitem? Żadne wybory nie były "wolne", a w szczególności nie są wolne wybory po wprowadzeniu bandyckiego progu wyborczego, unieważniającego co wybory milion głosów.
Gringo2020.05.27 11:33
ANDRZEJ DUDA -to z n ó w się UDA!... . ot, co..