3 etap luzowania obostrzeń. Dowiedz się, co się zmienia - zdjęcie
13.05.20, 14:05Fot. Krystian Maj/KPRM via Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

3 etap luzowania obostrzeń. Dowiedz się, co się zmienia

22

Przed nami trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Od poniedziałku 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Do tych miejsc dotrzemy szybciej, ponieważ podwyższamy limit pasażerów w transporcie publicznym” – informuje serwis rządowy gov.pl.

Od 18 maja rozpoczyna się kolejny etap luzowania obostrzeń. Otwarte zostaną między innymi salony kosmetyczne czy gastronomia. Pełen zakres zmian opublikowano na stronach gov.pl. Poniżej prezentujemy go w całości:

Pierwsze poluzowanie obostrzeń wprowadzanych z powodu pandemii nastąpiło 20 kwietnia. Od tego czasu uważnie analizujemy, w jaki sposób znoszenie poszczególnych ograniczeń wpływa na przyrost zachorowań i wydolność służby zdrowia. Co się zmieni w najbliższym czasie wraz z wejściem w trzeci etap znoszenia ograniczeń?

Działalność gospodarcza – otwieramy salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz restauracje

Odmrażamy gastronomię i salony kosmetyczne. Od 18 maja będziemy mogli:

 • skorzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów,

 • zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym (w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej).

Ważne! Gość będzie mógł zjeść posiłek zarówno na sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym.

Pełne otwarcie branży gastronomicznej musi odbyć się pod warunkiem przestrzegania ścisłych wytycznych sanitarnych, które zapewnią bezpieczeństwo i obsłudze, i klientom. Zasady te zostały określone podczas konsultacji z przedstawicielami poszczególnych branż.

Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.:

 • obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala);

 • używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;

 • przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Uwaga! Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:

 • limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);

 • dezynfekcja stolika po każdym kliencie;

 • zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;

 • zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;

 • noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Wszystkie sanitarne wytyczne dla poszczególnych branż można znaleźć tutaj:

Życie społeczne – opieka w szkołach dla najmłodszych, konsultacje z nauczycielami i zmiany w komunikacji publicznej

OPIEKA I EDUKACJA (od 18 maja, od 25 maja i od 1 czerwca)

Zmianie ulegnie obszar związany z opieką i edukacją. Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia:

 • praktyczne w szkołach policealnych,

 • rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację.

W poniedziałek 18 maja otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Od 25 maja umożliwimy prowadzenie:

 • zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej,

 • konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

Ważne! Przedłużamy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8.

Od 1 czerwca – konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

Ważne! Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna!

TRANSPORT PUBLICZNY (od 18 maja)

Podwyższamy limit pasażerów w środkach transportu publicznego. Dzięki temu już 18 maja autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. Zarządzający transportem publicznym podejmą decyzję, czy skorzystać z tej opcji. Ile osób wejdzie na pokład?

 • Tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie)

lub

 • tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Przykład Jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.

UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE (od 17 maja)

Zmniejszamy również restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

SPORT (od 18 maja)

18 maja w poniedziałek zwiększymy limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych:

 • na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów);

 • na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

Uwaga! Wprowadzamy także możliwość dzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. Jeśli wydzielimy 5-metrową strefę buforową, wtedy na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób + 3 trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby (+ 6 trenerów).

18 maja umożliwimy także organizację zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:

  • 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),

  • 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),

  • 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),

  • 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

Ważne! W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń.

KULTURA (od 18 maja)

Poluzowanie obostrzeń nastąpi również w świecie kultury. I tak od 18 maja możliwe będą m.in.:

 • działalność kin plenerowych (w tym samochodowych),

 • wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych),

 • wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,

 • indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych,

 • wznowienie prób i ćwiczeń.

Więcej informacji na stronie resortu kultury.

UCZELNIE (od 25 maja)

Chcemy przywrócić również możliwość prowadzenia na uczelniach:

 • zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów),

 • zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie.

Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.


Uwaga! Szczegółowe regulacje oraz dodatkowe wytyczne dotyczące nowych zasad określi rozporządzenie, które wkrótce zostanie przekazane do konsultacji.


Kontrole na granicy przedłużone do 12 czerwca

Przedłużamy także kontrolę graniczną na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni – od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Więcej szczegółów na ten temat na stronach MSWiA.

Dbajmy o siebie – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa

Stopniowe znoszenie obostrzeń nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie – muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?

 • Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.

 • Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.

 • Pracuj zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.

 • Zostań w domu, jeśli możesz.

Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach, gdzie jest dużo ludzi. Zwłaszcza w restauracjach, u fryzjera czy kosmetyczki.

za: gov.pl

Komentarze (22):

Jolanta2020.05.15 1:53
ZNIEŚCIE WRESZCIE TE KAGAŃCE, ZWANE MASECZKAMI! PRECZ Z MASECZKAMI! BASTA!
jou2020.05.14 17:10
Do jasnej Anieli to jak to jest? W restauracjach, gdzie gość je, smarka, pluje itd 1 osoba na 4 m2 a w kościele, gdzie tylko jest i oddycha 1 osoba na 10 m2 ??? Hej Księże Gądecki! Proszę wziąć przykład z Prymasa Wyszyńskiego!!!!
zgadnij kto - WHO2020.05.14 0:14
Marian prosił, żeby zapytać, kiedy można otworzyć pokoje na godziny?
otto2020.05.13 23:42
Limit w restauracji: 4m2/osobę, limit w kościele: 10m2/osobę. Wierzący kolejny raz "uprzywilejowani". Brak badań wskazujących, że COVID chodzi chętniej do kościoła niż do baru..
Jan Radziszewski 2020.05.13 22:30
20 czerwca 2019 r. Microsoft oficjalnie złożył wniosek patentowy na technologię, która bezpośrednio łączy ciało ludzkie z cyfrowym systemem płatności. Bardzo podejrzane jest nadanie muneru dla wniosku: patent otrzymał numer rejestracyjny 2020-0 6 0 6 0 6 . Wcześniej napisaliśmy, że multimilioner Bill Gates ogłosił podczas wywiadu 24 marca, że pandemia korony doprowadzi do wprowadzenia „świadectw szczepień” lub paszportu szczepień. Bez prawidłowych znaczków cyfrowych potwierdzających, że zostałeś zaszczepiony, zostaniesz praktycznie wykluczony ze społeczeństwa. Bill Gates zrezygnował z zarządu Microsoft, ale nadal ciężko pracuje przez swoją niesławną Fundację Billa i Melindy Gatesów w kierunku tego samego celu końcowego: obowiązkowego szczepienia całej ludzkości.Według Gatesa, szczepionka koronowa będzie gotowa w ciągu 18 miesięcy, a normalne życie nie będzie mogło wrócić, dopóki wszyscy nie zostaną zaszczepieni. Cyfrowy system płatności bezpośrednio powiązany z twoim ciałem Zaledwie 3 miesiące przed wybuchem koronawirusa w Chinach współzałożyciel firmy biometrycznej Microsoft ID2020 ogłosił nowe projekty obejmujące „wiele technologii identyfikacji biometrycznej”. Firma Gatesa Microsoft opracowała teraz system z „urządzeniem” (mikro / nanochip?), Który działa bezpośrednio z temperaturą, tętnem i falami mózgowymi ludzkiego ciała, aby móc kupować i sprzedawać monety cyfrowe, takie jak np. bitcoiny. „Aktywność ludzkiego ciała związana z zadaniem użytkownika może zostać wykorzystana w procesie wydobywania systemu kryptowalut”, rozpoczyna podsumowanie arkusza patentowego . „Serwer może przypisać zadanie do urządzenia użytkownika połączonego komunikacyjnie z serwerem”. Czujnik połączony komunikacyjnie lub istniejący w urządzeniu użytkownika może wykrywać aktywność fizyczną użytkownika. Na podstawie postrzeganej aktywności ciała użytkownika można wygenerować dane dotyczące aktywności ciała. System kryptowalutowy połączony komunikacyjnie z urządzeniem użytkownika może zweryfikować, czy dane dotyczące aktywności ciała spełniają jeden lub więcej warunków określonych przez system kryptowaluty i może przypisać kryptowalutę użytkownikowi, którego aktywność ciała została zweryfikowana. ” Bez szczepień i bez chipa = nie możesz już nic kupić ani sprzedać? Jest to układ z możliwym mikroprocesorem / nanocząsteczkami, który jest bezpośrednio związany z aktywnością twojego ciała, taką jak tętno, temperatura i fale mózgowe. System ten określa na podstawie twojego ciała, czy spełniasz określone „warunki”, aby móc kupować lub sprzedawać. Nietrudno wyobrazić sobie, że w tych warunkach istnieje obowiązkowa szczepionka, która zawiera cyfrowe markery, które mogą być odczytane przez chip. Mówiąc wprost : brak szczepień i brak chipa = koniec kupowania lub sprzedawania , ponieważ wezwanie się do eliminacji gotówki, ponieważ może być „zanieczyszczona” wirusem koronowym, jest głośniejsze niż kiedykolwiek na całym świecie.
Susan Benson2020.05.13 22:18
Witaj, Czy napotykasz przedwczesne wyzwania finansowe? Nazywam się Susan Benson Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Z uwagi na stagnację gospodarczą, w wyniku której wyłania się wirus Corona, z powodu nadwyżki gotówki w naszej instytucji, dążymy do przyspieszenia obiegu pieniędzy poprzez finansowanie klientów w Europie i poza nią za pomocą pożyczki. Czy potrzebujesz pilnej pożyczki, aby rozpocząć działalność gospodarczą, kupić dom lub samochód? Czy potrzebujesz pożyczki z innych powodów osobistych? Jeśli czytasz to i wiesz, że potrzebujesz wsparcia finansowego, chcę, abyś skontaktował się z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, zarówno zabezpieczone, jak i niezabezpieczone. Możesz skontaktować się z nami poprzez e-mail: [email protected] lub Wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp za pośrednictwem: +447903159998 i od razu otrzymaj odpowiedź. Jesteśmy kompleksową firmą świadczącą usługi finansowe i dokładamy wszelkich starań, aby pomóc Ci poprawić swoje długoterminowe i krótkoterminowe cele finansowe. Funkcje i zalety; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie bezpośrednie finansowanie - Odbierz pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie 3,0%. * Wysokie stawki zatwierdzenia * Masz szansę wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza specjalistyczna. * Brak ukrytych opłat Wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych z kilku powodów. Jeśli naprawdę potrzebujesz rozwiązania swoich problemów finansowych, po prostu napisz do mojej firmy, pomożemy ci z pożyczką. Pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie. Kiedy składasz wniosek u nas, składasz wniosek w zaufanej firmie, która dba o twoje potrzeby finansowe, naszym najwyższym priorytetem jest twoja stabilność finansowa i będziesz zadbany przez cały proces. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie nam żądania pożyczki za pośrednictwem: E-mail: [email protected] LUB; WhatsApp: +447903159998
Chcesz sie na SZYBKI SEKS BEZ ZADNYCH ZOBOW2020.05.13 20:09
Cześć! Nazywam się Sara, mam 25 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej http://paniedzis.pl
GazetaKrakowska2020.05.13 16:49
"Kim jest Łukasz G.? To pytanie zadaje sobie cała Polska, od kiedy we wtorek "Gazeta Wyborcza" podała, że nikomu nieznany instruktor narciarski z Zakopanego sprzedał ministerstwu zdrowia partię maseczek medycznych z podrobionymi certyfikatami. Skąd "obrotny góral" miał maseczki? Czym zajmował się wcześniej? I przede wszystkim czy znajomość z ministrem Szumowskim i jego bratem pozwoliła mu zrobić "deal życia"? (...)Wracając do meritum, czyli "afery maseczkowej" i udziału w niej zakopiańczyka wiadomo, że ten od kilku lat zna ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, brata polityka Marcina Szumowskiego i rodziny obu panów. Łukasz G. uczył zarówno ministra jak i jego rodzinę jazdy na nartach. Szumowscy mieszkali w jego pensjonacie położonym na zakopiańskich Skibówkach około 100 metrów od Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej.Wszystkie te fakty potwierdza sam minister, który przyznał w Radio Zet, że zna Łukasza G., ale nie nazwałby go swoim przyjacielem. Szumowski twierdzi, że ostatni raz widział go przed laty podczas pobytu w Zakopanem. To jednak nieprawda bo obaj panowie spotkali się na pewno zaledwie 4 miesiące temu. W styczniu tego roku na stoku Polana Szymoszkowa odbyła się kolejna edycja charytatywnej imprezie zimowej 12 H Slalom Maraton.(..)Jako, że szefowa fundacji będącej pomysłodawcą zawodów ma męża blisko związanego z PiS na maratonie pojawia się sporo polityków tej partii z prezydentem Dudą czy ministrem Szumowskim na czele. Łukasz G. również był jednym z biorących udział w wydarzeniu.Trudno też uwierzyć, że Łukasz G. to zwykła osoba, którą bracia Szumowscy poznali przelotnie kilka lat temu (i nie utrzymywali później kontaktów). Wątpliwości co do tego rodzą się podczas czytania treści SMSów (dotarła do nich "Wyborcza"), jakie Łukasz G. wymienia z Marcinem Szumowskim. Brat ministra po krótkiej wymianie wiadomości umawia osobę z zastępcą ministra by dogadać sprzedaż maseczek. Trudno uwierzyć, że każdy zwykły Polak w ten sam sposób może "wychodzić" sobie spotkanie w ministerstwie zdrowia.Osoby śledzące "aferę Szumowskiego" zapewne zastanawiają się też skąd instruktor narciarski z Zakopanego zdobył nagle partię kilkuset tysięcy sztuk maseczek (jak się później okazało z podrobionymi certyfikatami). Wiadomo bowiem, że nigdy wcześniej nie handlował sprzętem medycznym. Ba! Choć w ministerstwie o sprzedaży - jak zapewniał - certyfikowanych maseczek dla chirurgów rozmawiał już 18 marca to jego żona Katarzyna G. firmę (która pośredniczyła w obrocie sprzętem medycznym) zarejestrowała dopiero 30 marca tego roku." I co Szumowski Gdzie są pieniadze? W Worach? A gdzie sa wory?Pod oczami????
ja2020.05.13 16:14
Czyli w rejstauracji mogę siedzieć w małym pomieszczeniu bez maseczki w małym pomieszczeniu nawet godzinę w odległości 1,5 m2, ale tą samą godzinę muszę w maseczce w kościele muszę zachować odległość 2,5 m2 Jak to powiedział biskup Lwowa "To bardzo pobożny wirus jest - ciągle tylko by w kościele siedział"
Uf2020.05.13 18:13
Uśmiechnęłam się pobożny wirus tylko w KK chce siedzieć dobre
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze 2020.05.13 16:13
Nie znasz internetowej - NIE OTWIERAJ!!! Wiesz o tym że są FAKE NEWS ... Ale to nie wszystko, są również FAKE BELIEVE VIDEOS! Robione na zamówienie Kremla. Zanim otworzysz VIDEO pomyśl, czy nie ma w nich MALWARE - VIRUSÓW! A już z pewnością to jest BULLSHIT VIDEO - BULLSHIT NEWS! Pamietaj: SZCZEPIONKI ZABIJAJĄ
PiS to katolewica i masoneria jak PO2020.05.13 16:03
Precz z bandytyzmem komunizmem PiS: http://kontrrewolucja.net/gip/ziobro-chce-by-panstwo-moglo-konfiskowac-majatek-bez-wyroku-sadu-to-wprowadzenie-domniemania-winy
Już niedługo "Lesiu" Keller-Krawczyk. 2020.05.13 14:44
Sprawia mi to wyjątkową przyjemność, grzeszną nawet, jestem świadkiem upadku i desperacji blogowej mendy. Fuckin' beautiful; I am witness to the destructive power of hate consuming that piece of shit ALIVE!
katolicka kretynizacja polski2020.05.13 14:41
PiSdziaki to komuniści i złodzieje którzy nawzajem się kryją! Morawiecki działkę kupioną za 700 tys wartą 70 milionów przepisał na zonę. Dworczyk przez kilka lat taił swoje udziały w spółce. Ziobro pobiera cztery pensje. Kurdopel przekupił księdza! Banaś.... Macierewicz przez lata prowadzi komisję Smoleńską w taki sposób, aby niczego nie wyjaśnić... można wymieniać i wymieniać! Zbiorowisko przekrętów i sutenerów! Po prostu dojna zmiana...
Bartek2020.05.13 16:13
Głupi PO troll
T2020.05.13 21:06
Towarzyszu, wasze czasy minęły bezpowrotnie.
Nie chcesz wirusa katolicyzmu?2020.05.13 14:38
Mam maseczki dla ciebie i reszty szmondaków w B'nai B'rith – Loża Polin - za darmo. Są wydenzyfekowane i nasączone nową generacją Zyklon B Plus.
mahomet2020.05.13 14:34
Kto stoi za Schumowskym? Bill G... i $$$$$$$$$$$$$
rena2020.05.14 15:15
ile Ci płacą za sianie propagandy? warto za to robić z siebie głupka?
Siedzisz sam w domu jak ja?2020.05.13 14:18
Ja, "Lesiu" Keller-Krawczyk mam dla ciebie oferte. Jesteś młody to zarobisz, jesteś stary to ci się PRL przypomnie. Darmowe obciąganie każdej lachy: czarnych, żołtych, tych z wirusem. Za lachy do 30-tki to płacę do 100PLN za 10 min. Lokalizacja dowolna. Może to być Dworzec Centralny, albo klopy pod Rondem Dmowskiego a także WC w Marriocie, Novotel. Na "numer" umawiam się tylko poprzez email: [email protected] Adresować na "Lesiu" i muzykę dodam. W kakałko nie biorę bo mam hemoroidy. Dyskrecja zapewniona. You won't be disappointed!
edi2020.05.13 14:28
będę się za ciebie modlił biedny człowieku
Lech Keller-Krawczyk2020.05.13 14:34
Moshe Judenberg! Nie podawaj się za mnie tylko daj się jeszcze raz pojechać w kuper w bramie u Tatenbaumów, na zgode, co?