Wczoraj miało miejsce 200-lecie Archidiecezji Warszawskiej, którego głównym punktem była msza święta pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza. Uroczysta Eucharystia z udziałem nuncjusza apostolskiego, biskupów pomocniczych i duchowieństwa sprawowana była w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Kardynał Nycz w homilii mówił między innymi o archidiecezji:

100 lat służyła, Polsce, służyła rozebranemu na trzy części narodowi jako nowy symbol i znak, obok Częstochowy, i służyła następne 100 lat, od roku 1918 do 2018 i służy Polsce, przeżywającej swoje XX-wieczne także wielkie i ważne problemy i sprawy”.

Powstanie Archidiecezji Warszawskiej miało miejsce 3 marca 1818 roku.

 

Metropolita Warszawski podkreślił, że Kościół warszawski jest cząstką Kościoła powszechnego, mistycznego Ciała Jezusa Chrystusa. – Jesteśmy Mu potrzebni – powiedział. Zachęcił do dziękczynienia za możliwość budowania nadprzyrodzonych więzi religijnych tej cząstki Kościoła, którą jest archidiecezja warszawska.

 

 

Nawiązując do czytań z Ewangelii, hierarcha podkreślił, że Kościół warszawski został powołany 200 lat do tego samego zadania, jakie mu przyświeca dziś: do głoszenia Ewangelii wszystkim ludziom.

dam/KAI,episkopat.pl