Epidemia koronawirusa sprawiła, że konieczne w Polsce stało się zamknięcie szkół. Dlatego też Ministerstwo Edukacji wprowadziło obowiązek zdalnego nauczania, które teraz muszą prowadzić wszystkie szkoły. Jednak nie wszyscy są na takie rozwiązanie przygotowani technicznie, nie wszyscy uczniowie dysponują odpowiednim sprzętem. Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów i nauczycieli, Ministerstwo Cyfryzacji przeznaczy 180 mln zł na zakup potrzebnego sprzętu.

Od 1. kwietnia samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety oraz mobilny dostęp do Internetu. Jednak samorządy już teraz mogą zakupić sprzęt, a jak zapewnia ministerstwo, po 1. kwietnia zostaną im zwrócone pieniądze. Jak informuje resort: „Będzie obowiązywała zasada: jest wniosek, jest wypłata”.

-„Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty” – informuje minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Pieniądze, które resort przeznaczy na zakup sprzętu, zostały zaoszczędzone w ramach Programu Operacyjnego Polska. Komisja Europejska wyraziła zgodę na przesunięcie tych funduszy na zakup sprzętu dla szkół.

Resort zapewnia, że gminy nie będą potrzebowały żadnego wkładu własnego. Do nich należy jedynie oszacowanie potrzeb, aby sprzęt trafił do jak największej grupy potrzebujących go uczniów. Wysokość przyznawanej kwoty będzie uzależniona od potrzeb i wielkości gminy. Będzie to niemniej niż 40 tys. zł na gminę.

kak/ PAP