17. rocznica przystąpienia Polski do NATO - zdjęcie
11.03.16, 09:30

17. rocznica przystąpienia Polski do NATO

0

12 marca 1999 roku Polska przystąpiła do Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji dziś w siedzibie Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych odbędzie się konferencja poświęcona tej rocznicy. Jak poinformował rzecznik MON, Bartłomiej Misiewicz, w konferencji będą uczestniczyć również przedstawiciele krajów członkowskich NATO, a także przedstawiciele rządu oraz posłowie i senatorowie.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz ostatnio wypowiadał się na ten temat w TV TRWAM. Przypomniał, jak wielką nadzieją dla Polski było przystąpienie do Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego.

 

Szef MON zwrócił uwagę również na to, że zasługi w tej sprawie przypisują sobie politycy lewicowi, ale w rzeczywistości "doszło do tego dzięki ruchowi niepodległościowemu: Janowi Olszewskiemu, Piotrowi Naimskiemu, Janowi Parysowi i Jarosławowi Kaczyńskiemu". Macierewicz podkreślił, że PRL była terenem między dwiema strefami, gdzie rządziła rosyjska bezpieka.

12 marca 1999 roku razem z Polską do NATO przystąpiły Czechy i Węgry. MSZ podkreśla, że członkowstwo w NATO daje nam gwarancję bezpieczeństwa (Art. 5 Traktatu waszyngtońskiego), jak również wzmacnia naszą pozycję na arenie międzynarodowej.

 

JJ/Telewizja Republika