Madryt: Jesteśmy gotowi wysłać wojsko na Ukrainę
Rząd Hiszpanii zapowiedział, że w przypadku rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest gotowy wysłać wojska w rejon konfliktu. Wcześniej Hiszpania wysłała okręt marynarki wojennej na Morze Czarne.
Kategoria
Sekcja: Świat
Rząd Hiszpanii zapowiedział, że w przypadku rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest gotowy wysłać wojska w rejon konfliktu. Wcześniej Hiszpania wysłała okręt marynarki wojennej na Morze Czarne.
Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że polski rząd podejmie kroki prawne, aby nie dopuścić do łamania traktatów przez Komisję Europejską. To odpowiedź na wezwanie do zapłaty kar za niewykonanie decyzji TSUE dot. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden stwierdził na wczorajszej konferencji prasowej, że rodzaj sankcji przeciwko Rosji będzie zależeć od skali rosyjskiej agresji. „To zachęta do rozszarpywania Ukrainy po kawałeczku” – oceniają ostro dziennikarze „New York Post”.
Szef działającej w Kancelarii Prezydenta Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski ostrzega, że realizacja proponowanego przez Unię Europejską Zielonego Ładu może zakończyć się katastrofą żywnościową w Europie.
- Stanowczo domagamy się, aby USA zaprzestały tego rodzaju prowokacyjnych działań. W przeciwnym razie poniosą poważne konsekwencje nieprzewidywalnych wydarzeń – czytamy w komunikacie dowództwa południowego teatru działań wojennych chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW).
„Groźba sankcji nic nie zmieni” – powiedział gen. Roman Polsko oceniając możliwość skutecznego zniechęcenia Rosji do atakowania Ukrainy. Wspomniał tu memorandum z 1994 roku ws. Ukrainy oraz groźby sankcji sprzed aneksji Krymu w 2014 roku. „To nie zadziałało” – mówi generał.
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział, że w Anglii zniesione zostaną wszelkie restrykcje sanitarne, w tym obowiązek okazywania certyfikatów covidowych i noszenia maseczek w miejscach publicznych oraz obowiązek izolacji zakażonych.
„Do celu jeszcze nie dotarliśmy, to będzie wymagać dalszych kroków” – powiedział premier Czech Petr Fiala, odnosząc się do wczorajszych polsko-czeskich negocjacji na temat kopalni w Turowie.
Rzecznik Komisji Europejskiej Balazs Ujvari kolejny raz zagroził dziś Polsce potrąceniem kar nałożonych w związku z funkcjonowaniem kopalni w Turowie z należnych Polsce środków z budżetu Unii Europejskiej.
„Nie ma dzisiaj ważniejszej sprawy niż kryzys energetyczny, ubóstwo Europejczyków i bezpieczeństwo Europejczyków. To są realne zagrożenia, tym żyją dzisiaj Europejczycy w naszych krajach” – zwróciła się europoseł Beata Szydło do prezydenta Francji Emanuela Macrona, który prezentując dziś priorytety francuskiej prezydencji w UE skupił się na praworządności i dostępie do aborcji.
Prezydent Francji Emmanuel Macron wystąpił dziś na forum Parlamentu Europejskiego, gdzie zaprezentował cele i dążenia Francji w związku z objęciem przez ten kraj prezydencji w Unii Europejskiej. Okazuje się, że dla francuskiej prezydencji najważniejsza nie będzie walka z pandemią koronawirusa, kryzysem energetycznym czy rosyjskim imperializmem. Zaprezentowany przez Macrona priorytet to… powszechny dostęp do aborcji.
Biuro byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel poinformowało, że odrzuciła ona propozycję pracy w Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Nowy niemiecki rząd Olafa Scholza zamierza znieść obowiązujący obecnie w tym kraju prawny zakaz reklamowania procederu aborcyjnego.
W przypadku rosyjskiego ataku sojusznicy Ukrainy obiecują nałożyć na agresora gospodarcze, finansowe, polityczne sankcje. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział wszechstronne wsparcie dla Ukrainy w przypadku możliwej rosyjskiej inwazji, donosi portal ukraińskiego tygodnika społeczno-politycznego Dzerkało Tyżnia.
Była premier Ewa Kopacz ponownie została wybrana na wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego.