Niemcy: dłuższy pobyt za granicą tylko za zgodą Bundeswehry
Zgodnie z nowym prawem, niemieccy mężczyźni muszą uzyskać zgodę Bundeswehry na dłuższy pobyt za granicą.
Kategoria
Sekcja: Świat
Zgodnie z nowym prawem, niemieccy mężczyźni muszą uzyskać zgodę Bundeswehry na dłuższy pobyt za granicą.
Prezydent USA Donald Trump napisał na swojej platformie społecznościowej Truth Social, że siłom amerykańskim udało się odnaleźć pilota strąconego przez Iran samolotu F-15.
Donald Trump zamieścił na swojej platformie społecznościowej Truth Social wpis, w którym dał Iranowi któreś już z kolei ultimatum odnośnie do otwarcia Cieśniny Ormuz.
Program SAFE, który miał być odpowiedzią na rosnące zagrożenia bezpieczeństwa w Europie, coraz częściej budzi ogromne kontrowersje. Najnowszy przykład pochodzi z Rumunii, gdzie wokół zakupów zbrojeniowych rozpętała się prawdziwa burza, a w centrum znalazła się niemiecka firma Rheinmetall.
W trakcie Wielkiego Tygodnia prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump skierował do Amerykanów wyjątkowe przesłanie, w którym przywołał postać Jana Pawła II jako symbol wiary, wolności i niezłomności ducha.
Na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi atmosfera polityczna na Węgrzech wyraźnie się zaostrza. Sprawa domniemanej inwigilacji dziennikarza przerodziła się w otwarty konflikt między mediami a rządem, a w centrum wydarzeń znalazł się premier Viktora Orbana.
W cieniu narastającego konfliktu na Bliskim Wschodzie pojawiły się informacje, które mogą znacząco podnieść napięcie między stronami. Według doniesień medialnych irańska armia miała zestrzelić amerykański myśliwiec, choć szczegóły zdarzenia pozostają niejasne i wciąż nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Pentagon.
Czy Europa stoi u progu geopolitycznego przełomu, który może zmienić fundamenty bezpieczeństwa na kontynencie? Zdaniem prof. Romualda Szeremietiewa coraz częściej pojawiające się dyskusje o potencjalnym uzbrojeniu nuklearnym Niemiec nie są przypadkowe, lecz wpisują się w szerszy proces przebudowy ładu międzynarodowego.
„Nikt nie zapłacił ceny, jaką ty zapłaciłeś. Kosztowało cię to niemal życie. Zostałeś zdradzony i aresztowany oraz fałszywie oskarżony. To znany wzór, który pokazał nam nasz Pan i Zbawiciel, ale dla Niego nie skończyło się to na tym i nie skończyło się dla ciebie” – tak teleewangelistka Paula White porównała do Chrystusa prezydenta Donalda Trumpa w czasie spotkania w Białym Domu, które odbyło się w minioną środę. Następnie White, która jest duchowym doradcą Trumpa, powiedziała: „Ponieważ On zmartwychwstał, ty zmartwychwstałeś. Ponieważ On zwyciężył, ty zwyciężyłeś”.
„Kluczowe dla zrozumienia obecnego kryzysu NATO jest dostrzeżenie zasadniczych różnic w rozumieniu kwestii bezpieczeństwa między Stanami Zjednoczonymi a ich europejskimi sojusznikami. Różnice te mają znaczenie fundamentalne a obecnie stały się kwestią krytyczną” – zauważa w mediach społecznościowych Zbigniew Szczęsny.
Czy w Europie pojawia się nowe oblicze napięć społecznych, które jeszcze niedawno wydawało niewyobrażalne? Najnowsze badania opinii publicznej w jednym z krajów europejskich pokazują, że rosnąca część społeczeństwa dostrzega zjawisko określane jako „odwrócony rasizm”, a jego postrzeganie wyraźnie dzieli scenę polityczną i opinię publiczną.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w ostrych słowach odniósł się do kondycji NATO, wyrażając rozczarowanie postawą sojuszników i podając w wątpliwość ich realne zaangażowanie w sytuacjach kryzysowych. W rozmowie z Politico oraz wcześniej z brytyjskim dziennikiem The Telegraph zasugerował nawet możliwość wycofania USA z Sojuszu.
Polskie MSZ zareagowało na przerażającą decyzję izraelskiego parlamentu, który wprowadził karę śmierci dla Palestyńczyków skazanych za terroryzm.
Duchowa doradczyni prezydenta USA Paula White porównała Donalda Trumpa do Chrystusa stwierdzając, że tak jak Zbawiciel, amerykański przywódca został „zdradzony, aresztowany i fałszywie oskarżony”. Jej słowa wywołały falę krytyki.
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte leci do Stanów Zjednoczonych, gdzie ma rozmawiać z prezydentem USA Donaldem Trumpem, który niedawno zasugerował, że jego kraj może opuścić Sojusz Północnoatlantycki.