„To oczywista hipokryzja”. Prezydent stanowczo o stanowisku KE
„Przecież to oczywista hipokryzja” – powiedział w Davos prezydent Andrzej Duda, komentując postawę Komisji Europejskiej wobec kwestii praworządności w Polsce.
Kategoria
Sekcja: Świat
„Przecież to oczywista hipokryzja” – powiedział w Davos prezydent Andrzej Duda, komentując postawę Komisji Europejskiej wobec kwestii praworządności w Polsce.
„Żeby środki zostały odblokowane, Polska musi spełnić warunki” – powiedziała wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova, pytana o wypłatę należnych Polsce środków z unijnego Funduszu Odbudowy.
Po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, wiceszefowa KE Vera Jourova potwierdziła wcześniejsze oświadczenie rzecznika KE, wedle którego UE nie miesza się do konkretnych spraw państw członkowskich, a jedynie ocenia zmiany systemowe. Nie należy się więc spodziewać z Brukseli żadnego sygnału sprzeciwu wobec osadzenia w więzieniu dwóch posłów na Sejm.
Aby zrozumieć, co może czekać Unię Europejską w 2024 r., ważne jest, aby spojrzeć wstecz na poprzedni rok. 2023 był nie tyle rokiem ważnych europejskich wydarzeń politycznych, co raczej rokiem, w którym widoczne stały się konsekwencje najważniejszych wydarzeń z roku ubiegłego. Były to oczywiście rosyjska inwazja na Ukrainę i późniejszy europejski kryzys energetyczny. Żadne z tych wydarzeń nie pozostanie bez konsekwencji w kontekście nadchodzących wyborów.
Pomimo szumnych zapowiedzi obecnego premiera Donada Tuska zarówno w trakcie kampanii wyborczej, jak i po, Unia Europejska nie jest chętne "na razie" wypłacać Polsce środków z KPO. Czy brukselscy urzędnicy Tuskowi też zarzucą brak praworządności?
Prezydent Andrzej Duda bierze udział Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Przy tej okazji spotkał się z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem, z którym omówił kwestie związane z wojną na Ukrainie i bezpieczeństwem Polski.
Zastępcy prokuratora generalnego skierowali list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz do członków Parlamentu Europejskiego, alarmując o „ostentacyjnym łamaniu praworządności” w Polsce. To pokłosie próby usunięcie prokuratora krajowego i zastąpienia go „p.o. prokuratora krajowego”, jaką podjął minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
1. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższy wtorek Komisja Europejska zdecyduje o przedłużeniu do 6 czerwca 2025 roku rozporządzenia o bezcłowym handlu UE- Ukraina, które miało obowiązywać tylko do czerwca tego roku. W tej sprawie protestuje zarówno komisarza Janusz Wojciechowski, prezentując twarde dane, że rozporządzenie to destabilizuje rynki rolne tzw. krajów frontowych, a w szczególności Polski, w podobnym duchu wystąpił do Komisji Europejskiej nowy minister rolnictwa z PSL-u Czesław Siekierski, ale przewodnicząca Ursula von der Leyen jak i wiceprzewodniczący KE i jednocześnie komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis (oboje z Europejskiej Partii Ludowej) wręcz taranem forsują tę decyzję ( należy się spodziewać, że komisarz Wojciechowski podczas posiedzenia KE, złoży w tej sprawie głos odrębny). Von der Leyen zresztą obiecała to przedłużenie prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu i chce decyzję KE ogłosić podczas tegorocznego szczytu w Davos, który rozpoczyna się 15 stycznia.
„Cóż, prawdopodobnie różnię się od większości Brytyjczyków, którzy byli za opuszczeniem Unii Europejskiej, ponieważ wierzę, że Unia Europejska ma swoje wartości, swoje zalety. Ale myślę, że tendencja, trend jest teraz bardzo niebezpieczny. I lepiej rozumiem, dlaczego Wielka Brytania podjęła taką decyzję” – przyznał były premier Mateusz Morawiecki.
Administracja prezydenta USA Joe Bidena uważa, że zamrożone środki Rosji należy przeznaczyć na odbudowę Ukrainy, pisze Bloomberg. Obecnie zablokowanych jest prawie 300 miliardów dolarów. Większość tych pieniędzy znajduje się na rachunkach europejskich.
Węgierscy europosłowie stanowczo krytykują Brukselę, która postanowiła milczeć na temat wydarzeń w Polsce. W liście skierowanym do Komisji Europejskiej politycy Fidesz-KDNP oceniają, że nowy polski rząd niszczy praworządność.
Trzy komisje amerykańskiej Izby Reprezentantów pod przewodnictwem Republikanów opublikowały „Proponowany plan zwycięstwa na Ukrainie”. Wysunęli także żądania pod adresem prezydenta Joe Bidena, któremu zarzucano niewystarczającą pomoc dla Kijowa. To wahanie Bidena, czy zapewnić ukraińskim siłom zbrojnym krytyczną broń, opóźniło zwycięstwo Ukrainy, twierdzą kongresmeni.
„W Polsce nowy rząd premiera Tuska próbuje powrócić do demokracji i rządów prawa. Jednak prawicowo-nacjonalistyczny PiS, który został odsunięty od władzy, opiera się demontażowi swojej polityki” – pisze niemiecka rozgłośnia radiowa Deutschlandfunk.
„Polska przestanie być bezpiecznym krajem” – alarmował w czasie dzisiejszego Protestu Wolnych Polaków szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, wskazując na zagrożenia związane z przyjętym w Unii Europejskiej paktem migracyjnym.
„Jako VOX potępiamy atak na opozycję w Polsce przeprowadzoną przez rząd Donalda Tuska. Nalot na Pałac Prezydencki w celu aresztowania dwóch byłych ministrów opozycji, którzy zostali już ułaskawieni na mocy prezydenckiej prerogatywy zatwierdzonej przez Sąd Najwyższy, jest atakiem na praworządność i podział władzy” – oświadczył europoseł Jorge Buxade.