Powstanie nowej instytucji rolnej wpłynie na zadania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Obecnie jest to największa agencja płatnicza w Europie. Po zapowiadanej reformie jeszcze zwiększy zakres swoich działań.

Chodzi o kolejne zadania finansowe realizowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Związane są na przykład z niwelowaniem skutków rosyjskiego embarga czy poprawą sytuacji na rynku mleka czy mięsa - wylicza wiceszef ministerstwa rolnictwa Zbigniew Babalski: "Wszystkie funkcje płatnicze z Agencji Rynku Rolnego przechodzą do ARiMR. Ta agencja zostaje. Ma oddziały w każdym powiecie i z powodzeniem obsługuje rolników" - tłumaczy sekretarz stanu.

Od lipca ARIMR ma być jedyną instytucją wypłacającą środki na rzecz rozwoju rolnictwa. Podmiot realizujący takie zadania musi spełnić wiele wymogów - wskazuje Waldemar Sochaczewski z departamentu rynków rolnych resortu rolnictwa: "Te zadania musi wykonywać agencja płatnicza, wobec której narzucany jest pewien reżim. Musi spełniać wiele kryteriów, jest akredytowana i wielokrotnie audytowana. Trzeba spełniać sporo wymogów, by pieniądze unijne nie były odbierane Polsce z tytułu błędnego wdrażania pewnych działań" - analizuje Waldemar Sochaczewski.

Oprócz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Polsce funkcjonować będzie także Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Ma on zastąpić funkcjonujące Agencje: Rynku Rolnego i Nieruchomości Rolnych.

dam/IAR