Zima, zima, a w lasach... kurki i borowiki - zdjęcie
14.01.20, 11:39

Zima, zima, a w lasach... kurki i borowiki

5

Pogodowe szaleństwo. Połowa stycznia, a w polskich lasach... rosną smakowite grzyby. Na Pomorzu grzybiarze zbierają duże ilości kurek, a nierzadko trafiają i na borowiki.

 

Tegoroczna zima to prawdziwy fenomen. W dużej części kraju jak dotąd nie spadł jeszcze ani centymetr śniegu, a mrozów nie było prawie wcale. Dlatego w lasach cały czas rosną grzyby typowe dla warunków jesiennych. Jak informują media, pod Chojnicami na spacerze w lesie okoliczna mieszkanka zebrała 30 kurek. Później dziennikarz "Czasu Chojnic" zaprezentował na Twitterze zdjęcie ze zbiorów; w komentarzach lokalni grzybiarze przyznawali, że też znaleźli kurki.

Kurki są także na Dolnym Śląsku, a na Podkarpaciu... występują nawet borowiki, o czym poinformowali leśnicy z Kolbuszowej.
"Nie są to nowe grzyby, które wyrosły w ostatnich dniach. To owocniki, które niczym w lodówce przetrwały kilka tygodni w schłodzonej ściółce. Gdyby występowały silne mrozy, te grzyby przemarzłyby i zwiotczały" - wyjaśnił portalowi wp.pl Wiesław Kamiński, redaktor naczelny portalu Nagrzyby.pl.

Jak dodał Kamiński, zimą zawsze są grzyby - wytrwani grzybiarze zbierają w tym czasie takie rarytasy jak ucho bzowe, łycznik późny czyboczniak ostrygowaty.

Ale nie kurki i borowiki! To fenomen niezwykle ciepłej zimy...

bsw/wp.pl

Komentarze (5):

Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.01.14 14:46
KLECHA ZGWAŁCIŁ 22 MINISTRANTÓW! https://bochnia.naszemiasto.pl/wykorzystal-22-ministrantow-byly-proboszcz-parafii-w-grobli/ar/c1-7505567?fbclid=IwAR1lKBHB6FefmPVgJ6rHamRmV1Bu1_IYHW2wl8sAh3WxbVeRDR75zvxrksg
Cezary2020.01.14 14:04
Tak jak w znanej bajce " 12 miesiecy". Styczen przesiadl sie na miejsce czerwca po to, zeby sierotka dla macochy uzbierala poziomek.
Cool2020.01.14 13:42
A jeszcze dwa miesiące temu @bsw zapowiadałeś,że będzie antygretowo, antyglobciowo, mroźnie, śnieżnie, konserwatywnie i apokaliptycznie: https://www.fronda.pl/a/uwaga-nad-arktyka-tworzy-sie-potezny-polarny-wir%2C136097.html Czy nie wypadałoby dzisiaj przeprosić za tamte smalone duby?
Stanisław z Zabieganic Wielkich2020.01.14 11:57
I dobrze. Słuszna jest polityka Partii! Za PO-PSL takich zbiorów nie było! Wszystko by rozkradli!
MAVERICK JONASIK2020.01.14 11:52
Od porządku, ludkowie, jest Pambóg, on pilnuje, żeby wszystko szło, było jak było. A diabeł chce zmieniać, powiada: ulepszać. Słyszycie? Ulepszać! Już jemu mało, że krowa cieli sie, dzie tam: on chce, żeby sie źrebiła! O, do czego idzie! Krowy bedo sie źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili. Chłop z chłopem spać bedzie, baba z babo, wilki latać, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, zajdzie na wschodzie! (...) Wy wiecie ludkowie, co sie teraz na świecie wyprawia? Mężowie żony rzucajo, matki dzieci! Z ludziow mydło sie robi! Żyto kosami żno: bywajo całe wioski, że sierpa nie uraczysz! (...) A w miastach, co w miastach się wyprawia! W dzień śpio, w nocy pracujo, w piątki nie poszczo, niedzielow nie świętujo! Sodomagomora!