Zbigniew Kuźmiuk: Nie tylko obrona. Porozumienie z USA wzmacnia także atrakcyjność inwestycyjną kraju - zdjęcie
16.08.20, 11:15Screenshot Youtube - TVP Info

Zbigniew Kuźmiuk: Nie tylko obrona. Porozumienie z USA wzmacnia także atrakcyjność inwestycyjną kraju

23

1. Wczoraj w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej minister obrony Mariusz Błaszczak i Sekretarz Stanu USA Michael Pompeo w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, podpisali umowę o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską i USA.

Ta umowa potwierdza stałą obecność amerykańskich żołnierzy na terytorium naszego kraju, zwiększa ich liczbę o przynajmniej 1 tys. (do tej pory stacjonowało w Polsce rotacyjnie 4,5 tys.), a także zakłada stworzenie w naszym kraju już w październiku tego roku wysuniętego dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA (na dowódcę powołano już amerykańskiego generała broni polskiego pochodzenia Johna Kolasheski).

Podkreślam podpisanie tej polsko - amerykańskiej umowy wojskowej 15 sierpnia w dniu polskiej wiktorii nad bolszewikami, ponieważ za rządów PO-PSL 17 września 2009 roku (a więc 70. rocznicę napaści Rosji na Polskę i faktycznego kolejnego rozbioru naszego kraju pomiędzy Niemcy i Rosję), USA oficjalnie zrezygnowały z rozmieszczenia w naszym kraju elementów tarczy antyrakietowej.

Zestawienie tych dwóch faktów pokazuje zasadniczą różnicę w relacjach polsko-amerykańskich za rządów koalicji PO-PSL i rządów Zjednoczonej Prawicy, choć to nasi poprzednicy ciągle twierdzą, że to oni prowadzili politykę zagraniczną niezwykle korzystną dla naszego kraju.

2. W umowie ustalono także ramy prawne obecności wojsk amerykańskich w Polsce, jak podkreśla minister Mariusz Błaszczak „Polska w każdym przypadku, który uzna za szczególnie ważny, będzie sprawować jurysdykcję karną nad personelem sił zbrojnych USA, jedyne odstępstwo dotyczy czynów i zaniechań popełnionych w ramach wykonywania obowiązków służbowych”.

To ważne rozstrzygnięcie, bo w mediach w naszym kraju regularnie pojawiały się fake newsy, że Polska miałaby zrezygnować ze swojej jurysdykcji karnej nad amerykańskim personelem w każdej sytuacji.

Polska zobowiązała się przygotować infrastrukturę na potrzeby wojsk amerykańskich w Polsce ale będzie ona służyła także polskiej armii, nasz kraj zapewni także bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, corocznie określane ilości paliwa, a także wybrane elementy wsparcia w magazynowaniu sprzętu i uzbrojenia oraz obsłudze wykorzystywanej infrastruktury.

3. W umowie określono także, że szacunkowy koszt działań naszego kraju na rzecz wojsk USA stale obecnych w Polsce wyniesie około 500 mln zł rocznie.

Trzeba jednak pamiętać, że obecność wojsk USA w Polsce oprócz zapewnienia nam bezpieczeństwa (co trudno wycenić w pieniądzu), daje nam korzyści w postaci inwestycji w obiekty budowlane i infrastrukturę techniczną, ale także nowe miejsca pracy i wydatki na rynkach lokalnych dokonywane przez stacjonujących amerykańskich żołnierzy.

Te korzyści oczywiście zależą od liczebności amerykańskich żołnierzy na danym terytorium, na przykład w Niemczech są szacowane na blisko 5 mld USD rocznie, w Brytanii rocznie na 1,3 mld USD, a w Hiszpanii na 0,6 mld USD.

4. Ale stała obecność amerykańskich żołnierzy w danym kraju, podnosi jego atrakcyjność inwestycyjną nie tylko dla inwestorów z USA (choć dla nich jest to szczególnie ważny sygnał) ale także z każdego innego kraju.

Zresztą bardzo wyraźnie widać, że od momentu zacieśnienia współpracy wojskowej pomiędzy Polską i USA, nie tylko wyraźnie rośnie wymiana handlowa ale także zwiększają się amerykańskie inwestycje bezpośrednie w naszym kraju.

Świadczą o tym wieloletnie kontrakty gazowe zawierane przez amerykańskie firmy z polskimi na dostawy gazu LNG, czy angażowanie się amerykańskiego kapitału w szeroko rozumianą energetykę zresztą nie tylko w Polsce ale także w innych krajach Europy Środkowej (krajach należących do porozumienia Trójmorza).

Zawarcie przez Polskę porozumienia wojskowego z USA to więc nie tylko nasza wielka inwestycja w bezpieczeństwo, infrastrukturę która będzie mu służyć ale także wzmocnienie atrakcyjności inwestycyjnej naszego kraju.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (23):

Elwira2020.08.16 18:43
Cześć panowie, mam na imie Elwira25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/elwira
fumfel2020.08.16 17:48
Silny sojusz alfonsa i dymanego.
edi2020.08.16 13:37
NIGDY WIĘCEJ ROSYJSKIEJ STREFY WPŁYWU W POLSCE !!!- Porównanie USA do Rosji - jest z gruntu fałszywe - USA od początku swego istnienia jest krajem demokratycznym gdzie człowiek jest podmiotem - co widać na poziomie życia przeciętnego Amerykanina USA nigdy nie dopuściły się LUDOBÓJSTWA I NIE OKUPOWAŁY INNE PAŃSTWA W TAKI SPOSÓB JAK ROSJA - ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !! - to szatańska mentalność !!
edi2020.08.16 13:33
Przyglądając się tajemnicy Cudu nad Wisłą, Wincenty Łaszewski zwraca również uwagę to, jakie znaczenie dla naszej ojczyzny ma to wydarzenie dzisiaj: „Bóg nie chce, aby Polska przestała istnieć. Polska jest Bogu wciąż bardzo potrzebna. Polska ma do odegrania swoją własną historyczną rolę w planach Bożej Opatrzności. Pamiętamy słowa Jezusa zapisane w Dzienniczku s. Faustyny. Z Polski ma wyjść iskra, która przygotuje cały świat na powtórne przyjście Zbawiciela. Bóg potrzebuje Polski”.
Anonim2020.08.17 19:23
Bóg stworzył świat i jest wszechmocny, to powiedz gamoniu do czego Bóg potrzebuje Polski. Hahahahaha
katolik2020.08.16 13:03
Jak tylko niejaki Maciarewicz sprowadził okupanta na ziemie Polskie , wiedziałam, że nie ma nic na darmo. A ponieważ okupant jest znany na całym świecie jako agresor , ...hmm, ludzie, róbcie zapasy żywności. Zaopatrzcie się w wodę. Pompeo przyjechał... i coś już uzgodnili. Tylko patrzeć jak będą uciekać z kuframi do Brytanii, mekki zdrajców.A my... a kogo my obchodzimy?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.16 13:01
PiS na kolanach przed amerykańskim panem, ciągnie druta i jeszcze za to płaci. Muszą to lubić, katobolszewickie zboki...
MT(*)2020.08.16 11:51
Budzą moje ironiczne politowanie pełne wściekłości posty lewackiej hołoty, której dziadziusiowie i tatusiowie tak ochoczo przez pół wieku PRL podpisywali każdą umowę o dalszym zniewoleniu Polski i Polaków przez "współbratów" z bolszewickiego ZSRR. Dla forumowej lewacko-tęczowej hołoty to dopiero byłyby radosne czasy !
gosc2020.08.16 11:57
No i co się zmieniło?
Anonim2020.08.16 12:33
Biorąc pod uwagę, jak często fronda chwali Putina za rozprawianie się za LGBT to kto inny wolałby powrotu tamtych czasów. Kaczyński nawet przyznał w wywiadzie, że poprzednia próba wprowadzenie w Polsce |państwa dobrobytu' się nie udała, ale jemu się uda.
Anonim2020.08.17 19:29
Oczywiście że mu jemu się udało, już ściągnął 50 mln z kasy państwowej na swoje potrzeby nie plamiąc się żadną pracą.
Anonim2020.08.16 11:45
Jak blisko to przypomina polską ekspedycję wojskową przy sojuszniczych wojskach po tzw. kontrakty handlowe do Iraku?
Darek2020.08.16 11:34
A kiedy wypowiedzenie konwencji stambulskiej?
Anonim2020.08.16 12:14
trzeba mieć jaja?
Czarzasty2020.08.16 11:33
Czy amerykanie przeproszą panią margot?
Portofino2020.08.16 13:13
Ta "pani" na razie o to nie zabiega bo jest gorąco i yaya jej się pocą.
pamiętajcie2020.08.16 11:29
utrzymanie tego amerykańskiego bandyctwa będzie was głupie polskie goje kosztować 500 milionów zł rocznie,
Anonim2020.08.16 11:40
Rothschildowie nam te 500 mln zł w swojej, bo kupionej od Skarbu Państwa, Mennicy Polska wydrukują?
Anonim2020.08.16 11:26
Nie potrzebne są żadne porozumienia, a jedynie szczerość serca, gdy wyciąga się rękę do potrzebującego?
oficer LWP2020.08.16 11:23
"Pan i dwóch pachołów" - obraz olejny nieznanego autora
Anonim2020.08.16 11:30
to nawet nie "Pan", a nawet więcej, daleko mu do możnego tego świata?
twój pan Czarzasty2020.08.16 12:10
A kiedy przeprosisz panią margot?
Anonim2020.08.17 19:33
Żaden pan, tylko tłusty knur.