Zbigniew Kuźmiuk: Morawiecki wynegocjował ,,rabat'' klimatyczy - zdjęcie
14.12.19, 09:00fot. Adam Guz, KPRM

Zbigniew Kuźmiuk: Morawiecki wynegocjował ,,rabat'' klimatyczy

26

1. Wczoraj zakończyły się dwudniowe obrady Rady Europejskiej w Brukseli, podczas których był dyskutowany przedstawiony przez Komisję Europejską „Nowy Zielony Ład” czyli program osiągnięcia neutralności klimatycznej przez UE do roku 2050 (neutralność rozumiana jako zrównanie emisji CO2 z jego pochłanianiem). 

Polska w czasie tych negocjacji była w najtrudniejszej sytuacji , wszak mimo dużych inwestycji w naszej energetyce, ciągle w blisko 80% jest ona oparta na węglu (kamiennym i brunatnym), a np. w sąsiednich Niemczech tylko w 35%.

Premier Morawiecki był nawet namawiany do zawetowania konkluzji szczytu w Brukseli, gdyby Polska miała być przymuszana do podporządkowania się większości krajów. jednak  udało mu się wynegocjować swoisty „rabat klimatyczny” dla naszego kraju.

Będziemy zmniejszać emisję CO2 ale w takim tempie, żeby nie zaszkodzić polskiej gospodarce i znacząco nie pogorszyć jej konkurencyjności i naszym gospodarstwom domowym, które nie będą w stanie ponosić droższych cen energii.

2. Jak podkreślał na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki w dyskusji z premierami innych państw członkowskich, zwracał uwagę na zaszłości historyczne, w szczególności na fakt, że po II wojnie światowej mogliśmy zbudować taki, a nie inny system energetyczny oparty na własnych zasobach węgla.

Nie mogliśmy także zbudować elektrowni jądrowej ze względów politycznych, tak jak nasi sąsiedzi na Południu ( Czesi i Węgrzy), którzy w oparciu o technologię rosyjską ,wybudowali bloki jądrowe ( podczas wczorajszej debaty energia z elektrowni jądrowych uznana została za czystą energię).

Premier wprowadził również do dyskusji wątek emisji CO2 na głowę mieszkańca w poszczególnych krajach członkowskich ale także konsumpcji CO2 na głowę mieszkańca ,która obejmuje również import różnego rodzaju produktów, które także są obciążane emisją ale na terenie innych krajów.

Kraje Europy Zachodniej przez wiele lat wypychały różne rodzaje tzw. brudnej produkcji poza swoje kraje, często to krajów rozwijających się, a teraz większość takich produktów jak np. stal, cement, materiały budowlane, szkło po prostu importują.

3. Według premiera Morawieckiego mimo tego, że cele redukcyjne będziemy realizować własnym tempem, to będziemy mogli skorzystać z tworzonego przy tej okazji Funduszu Transformacji Energetycznej. 

Jego wielkość została określona na przynajmniej 100 mld euro w okresie 2021-2027 i mają to być środki poza wieloletnim unijnym budżetem ,który jest negocjowany na ten sam okres, a jego wielkość ma przekroczyć 1 bilion euro.

Na razie sposób jego tworzenia, a szczególnie zasady korzystania ze zgromadzonych w nim środkach nie są jeszcze jasne ale według szacunków na Polskę miałoby przypaść przynajmniej 20 mld euro.

4. Jak się wydaje premier Morawiecki wybrał najlepszą z możliwych strategii negocjacyjnych, gdyby zawetował wczorajsze konkluzje, zapewne podczas negocjowania rozporządzeń przygotowywanych przez Komisję stosowano by już większościowy system, a Polska nie byłaby w stanie zorganizować mniejszości blokującej. 

Ambitne cele klimatyczne zostałyby Polsce narzucone, a nasz kraj zostałby uznany z jedynego hamulcowego „Nowego Zielonego Ładu”, programu, który przez europejską lewicę jest uważany za swoistą religię klimatyczną.

Jeżeli na następnym szczycie, który ma zająć się sprawami klimatu ( w czerwcu 2020 roku), uda się piątkowe ustalenia podtrzymać, co więcej będzie już jasne z jakich środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, Polska będzie mogła skorzystać i będzie to rząd 20-30 mld euro, to będziemy mogli uznać przyjętą strategię negocjacyjną za sukces.

Jednocześnie będziemy także realizować programy takie jak Czyste powietrze ( na który chcemy przeznaczyć ponad 100 mld zł przez 10 lat), a także Mój prąd, wspierający tzw. prosumentów wytwarzających energię na własne potrzeby, a to będzie miało znaczący pozytywny wpływ na poprawę jakości powietrza w naszym kraju.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (26):

Pet2019.12.15 10:03
Kuźmiuk, znów propaganda. Moteusz Pinokio nic nie wynegocjował. Temat jest odsunięty do czerwca.
J.P🧶2019.12.14 19:31
I to był największy błąd tego premiera, skutki finansowe i alienacja już będzie widoczna za pare lat.
Ciekawy2019.12.14 18:42
Kuzmiuk wzoruje się na propagandzie Gierkowskiej prawdy na torturach nie powie
Foster2019.12.14 16:15
Taki to sukces: " Pierwsze regulacje zostaną przyjęte większością kwalifikowaną. Jeśli Polska nie potwierdzi swojego udziału w tym celu (neutralności klimatycznej do 2050 roku - red.), będzie poza europejskim mechanizmem, w tym w zakresie finansowej solidarności - odparł prezydent Francji".
Jaroslaw2019.12.14 13:52
Ponad 50 tys. Polaków umiera rocznie z powodu zanieczyszczeń powietrza. Należało napisać "Morawiecki wynegocjował śmierć setek tysięcy Polaków". Czy będzie mógł spać mając tyle krwi na rękach? Pewnie tak.
Maria Blaszczyk2019.12.14 13:16
Pan premier nic nie wynegocjował, tylko... no... jakby to kulturalnie... pokazał figę z makiem... Jak bandyta latający z bejsbolem po dzielni, gdy go grzecznie proszą, żeby przestał. W połączeniu z tym projektem karania sędziów za wyroki niezgodne z tym, czego sobie życzy PiS - kolejny dowód na to, że Polska, przynajmniej w tej chwili, nie jest krajem cywilizowanym. Bardzo to jest przykre...
Foster2019.12.14 12:40
Kuźmiuk ! - nie wynegocjował tylko odrzucił. Wynegocjowały pozostałe państwa UE. Przestań ludzi wprowadzać w błąd. Wstyd !!!
JanP2019.12.14 12:19
"Polska będzie mogła skorzystać i będzie to rząd 20-30 mld euro" Kuźmiuk zapomnij. Myślisz, że ta Unia jest taka głupia, że za friko dostaniesz taką kasę? Nigdy w życiu nic do ręki nie dostaniesz a przypuszczam, że nawet nie będziesz miał wpływu na decyzje, gdzie te pieniądze będą zainwestowane.
.2019.12.14 12:08
rosjanie sie ciesza :) kolejne lata bedziemy kupowac od nich tani wegiel. Sukces na miare pinokia
ups2019.12.14 12:07
w styczniu zacznie sie drugi rok jak czekam na rozpatrzenie wniosku "czyste powietrze" na wymiane pieca. Juz mi sie nie chce, chyba podziekuje kosztuje mnie to za duzo energii.
Foster2019.12.14 11:59
Ruscy się cieszą, bo Polacy nadal będą od nich kupować tani węgiel, który będzie reklamowany jako węgiel, który nie tworzy smogu, a jeżeli już to ten smog jest zupełnie nieszkodliwy, wręcz ma właściwości zdrowotne. Brawo PIS.
Oloo2019.12.14 11:45
W Rosji strzelają szampany a Putin zaciera ręce z tego powodu.Brawo prorosyjski rząd Polski(sarkazm)
AAAtomek2019.12.14 11:26
I za 50 lat będziemy kupować prąd i technologie od krajów, które będą mieć nowe technologie, z których właśnie rezygnujemy w imię pisowskiego rabatu klimatycznego. A może o to chodzi PiS, żeby uczynić z Polski rezerwat katolików, nieuków, chorych ludzi, zamkniętych na świat???
Andrzej2019.12.14 10:52
"Nie mogliśmy także zbudować elektrowni jądrowej ze względów politycznych" - raczej ze względu na debilizm naszych rodaków, którzy wówczas stwierdzili, że skoro Czarnobyl wybuchł to nie budujmy. Czesi czy Węgrzy, jak widać, zachowali się wtedy dużo rozsądniej.
XYZ2019.12.14 10:49
Nikt od nas nic nie kupi.
Marian2019.12.14 10:39
Trzeba truć Polaków smogiem, wmawiać im że to ściema ten smog. Wtedy naród będzie chory umieralność wzrośnie, choroby zniszczą ludzi. A wtedy zostanie infrastruktura i majątki do przejęcia przez 447. To wszystko rozpisane jest na lata a najgorsze jest to, że ten plan ma poparcie po nieświadomej prawej stronie, która śmieje się z ludzi,broniących środowisko naturale Rzeczypospolitej.
JS2019.12.14 9:57
W polityce ZAWSZE jest coś za coś. Jak wy nam tak to my wam tak. Ta dziwna niemiecka ugoda, ulga może być podstępem. Nie wiemy co nasz rząd obiecał Niemcom. Niemcy zmagają się z deficytem prądu i budują kolejne elektrownie węglowe, bo atomowych tak prędko nie da się postawić, są bardzo drogie i niepewne w 100%. Będą chyba skraplać CO2 ze spalania węgla, wywozić do .... Polski i tu wypuszczać, tak jak robią to ze śmieciami. Pozdr.
guess who kagan2019.12.14 9:45
Premier: "Grozi nam globalna katastrofa klimatyczna, ale myśmy wynegocjowali że jesteśmy nie z tej Ziemi".
taro2019.12.14 10:09
tobie grozi cela gumowa na oddziele psychiatryczym, ty jeastes nie z tej ziemi.
Ania..2019.12.14 9:39
Pinokio wynegocjował rabat na nowe działki u Proboszcza i szybko przepisze na ŻONĘ.!!!!
lady chapel2019.12.14 9:26
Klimat się nie ociepla - dlatego święta jak zawsze w polskiej tradycji będą białe, mroźne, skrzypiące i saniami na pasterkę będzie można zajechać
lady chapel2019.12.14 9:24
Polska zawsze była ogonem Europy. W tym kraju nigdy zwykłemy człowiekowi nie żyło się dobrze, nigdy. Poza tym, zawsze jesteśmy na nie. Na początku chcemy - później wprowadzać chcemy własne,polskie zasady. Tera byndziem truś sie naszym polskim wynglem - bo my wimy najlepij i na łekologji siem znamy.
taro2019.12.14 10:06
tylko tobie sie udalo i zyjesz jak lady.
Rafa\\305\\2022019.12.14 9:21
Najpierw PIS zniszczył inwestycje wiatrowe i udawano, że nic się nie stało. Otóż stało się to najgorsze, duzi inwestorzy zielonej energii boją się polskich władz i wolą swoje inwestycje lokować w bezpieczniejszych miejscach na świecie. Instalacje indywidualne w domach jednorodzinnych nie rozwiążą problemu a jedynie będą go pudrować. W praktyce monopol państwowy niszczy polską energetykę i jeśli tego nie zmienimy to za kilkanaście lat będziemy w tym samym miejscu ale wtedy świat będzie już gdzie indziej niż my. Życzę wszystkim nam takiej władzy, która nie kupuje za nasze pieniądze przychylności wyborców ale rozwiązuje problemy nawet podejmując nie popularne decyzji.
taro2019.12.14 10:05
inwestycje wiatrowe to nie jest energetyka,tylko hobby i naciaganie glupich na pieniadz.
Bulii2019.12.14 11:07
Mądrość twa jest porażająca. Czyli cała Europa lubuje się w hobby wiatraczki. Pewnie Bóg dmucha a durni lewaccy europejczycy łapią boski wiatr.