Zbigniew Kuźmiuk dla Frondy: Jeden wielki akt oskarżenia dla Tuska i PO - zdjęcie
18.06.19, 16:15Zdj. zbigniewkuzmiuk.pl

Zbigniew Kuźmiuk dla Frondy: Jeden wielki akt oskarżenia dla Tuska i PO

17

Fronda.pl: Jaki obraz państwa rządzonego przez PO-PSL wyłania się z wczorajszego przesłuchania Donalda Tuska przed sejmową komisją śledczą ds. VAT?

Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS: To obraz skrajnej hipokryzji i nieodpowiedzialności byłego premiera, który najwyraźniej do tej pory nie zrozumiał, za co jest odpowiedzialny. Szef rządu, który nie interesuje się rozmiarami dziury budżetowej, a jednocześnie godzi się na podwyżkę stawek podatku VAT, podwyższenie wieku emerytalnego, zabranie 150 mld zł z OFE, tylko po to, aby ratować sytuację finansów publicznych, to człowiek skrajnie nieodpowiedzialny.

Czy rzeczywiście tak trudno było ukrócić proceder przestępców podatkowych?

Wystarczyło tylko, żeby Donald Tusk choć trochę zainteresował się tym, co dzieje się w Polsce z podatkiem VAT. Chociażby tym, że rosną wszystkie wskaźniki, podczas gdy wpływy z VAT- spadają. Co więcej, fakt, że i do premiera, i ministra finansów, docierały liczne sygnały z różnych środowisk przedsiębiorców, alarmujących o ogromnej skali wyłudzeń VAT, usiłujących interweniować, które jednak nie spotkały się z żadną reakcją przez wiele miesięcy a nawet lat, jest rzeczą kuriozalną. Wszystko to układa się w obraz, z którego wynika, że było jakieś przyzwolenie polityczne na ten proceder, o czym mówiła zresztą swego czasu pani wiceminister Elżbieta Chojna-Duch. Prawdopodobnie rządzącym będzie trudno to udowodnić, ale inaczej wytłumaczyć tego logicznie się nie da: musiało istnieć polityczne przyzwolenie na kradzież, wyłudzenia podatku. Wszystko wskazuje więc, że takie przyzwolenie było. Ba, były nawet pewne ułatwienia, chociażby szereg nowelizacji ustawy o VAT, które w praktyce sprzyjały raczej wyłudzającym, a już na pewno nie interesom budżetu państwa.

Podczas przesłuchania były premier wydawał się jakoś mniej pewny siebie, niż przy wcześniejszych wizytach w Polsce

Był generalnie zdenerwowany, zwłaszcza wtedy, gdy pytano go o konkrety. Jednak razi ta beztroska, którą prezentował, odpowiadając na pytania np. o to, kto podpowiedział mu wybór na ministra finansów Jacka Rostowskiego. Były premier stwierdził, że kierował się w tej decyzji „intuicją”, mimo iż przecież Rostowski przyznał się, że... na podatkach się nie zna. Ta odpowiedź dopełnia obrazu skrajnej nieodpowiedzialności ludzi, którzy rządzili Polską. Mam nadzieję, że Polacy to widzą, obserwują i już nigdy nie pozwolą takim ludziom rządzić naszym krajem. Skalę tej nieodpowiedzialności Tuska zobaczymy również, zestawiając wpływy z czterech najważniejszych podatków, w tym VAT w 2015 r.: 260 mld, a w tym roku- 360 mld. Te 100 mld wzrostu pochodzi właśnie z podatku VAT. I to jest jeden wielki akt oskarżenia wobec tamtej ekipy, pokazujący gigantyczną skalę ich nieodpowiedzialności, a być może czegoś więcej, jeżeli chodzi o ściąganie podatków.

Nie było również „spontanicznego” spaceru z sympatykami czy też rozdawania autografów po zakończeniu przesłuchania, jak bywało wcześniej...

Myślę, że pan Donald Tusk był przybity wieloma pytaniami. Na przykład tym dotyczącym rozwiązania wydziału w ABW, który zajmował się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości gospodarczej. I samo to, moim zdaniem, nadaje się na zarzut prokuratorski.

Czy Pana zdaniem upada mit Tuska- zbawcy na białym rumaku, nadziei opozycji?

Nie ulega wątpliwości, że ostatnie przesłuchania odkrywają jego kompletny brak kompetencji. Choć Tusk jest jeszcze bardzo sprawny marketingowo, stara się jeszcze na tej komisji coś „ugrać” w opinii publicznej, Ale dla każdego rozsądnego człowieka, który tym się temu przyjrzał, premier, który o niczym nie wie i niczym się nie interesuje- a mówimy, proszę zauważyć, nie o jakichś drobnych pieniądzach, ale o miliardach złotych rocznie, które zamiast do budżetu, trafiały gdzieś indziej, zaprezentuje się jako prawdziwy „Mistrz Świata”. W nieodpowiedzialności, oczywiście.

Dość dosadnie ocenił to wczoraj minister sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro stwierdził w TVP Info, że chyba już rozumie, dlaczego Donald Tusk, Ewa Kopacz czy Jacek Rostowski często powtarzali, że nie ma pieniędzy na takie programy jak 500 Plus. Środki, które można było przeznaczyć na 500 Plus, odbierane były polskim rodzinom, trafiały za to do bossów mafijnych...

Jeszcze raz podkreślę, już samo to zestawienie wpływów z podatków pokazuje skalę wypływu środków z budżetu państwa za rządów PO-PSL i jest jednym wielkim aktem oskarżenia dla tej ekipy.

Bardzo dziękuję za rozmowę

Rozm. Joanna Jaszczuk

Komentarze (17):

Ela2019.06.18 18:58
Nic się nie wyłania ,będzie to samo co z Amber Gold ,zwykła pyskówka niczego nie wnosząca . Aktorzy tych scen dobrze rozegrali a właściwie odegrali swoje role ,za które wzięli pieniądze niesłusznie bo nic nie wyjaśnili.To samo będzie i teraz . Wy się tylko kopiecie do kostek a wyżej to sprawa zostaje zamieciona pod dywan ale pieniążki podatników dobrze się pobiera.A może komisja śledcza zajmie się sprawą podpisania pod stołem dostawy gazu z Rosją , dostawą do Polski mięsa zatrutego różnym świństwem np. metronizadolem ,oraz z kg. mięsa zrobienie 2,5 kg. Stosowania glifosatu czyż to nie jest afera. My te świństwa mamy sprowadzane z zagranicy i w najlepsze stosowane.Nasze media rządowe milczą , że w Niemczech zostało udowodnione powstanie raka z glifosatu i firma Bayer wypłaciła olbrzymie odszkodowanie gdyż przejęła na własność Monsanto.Do kancelarii PiS z.istały złożone 3 postulaty chroniące polaków przed przyjmowaniem skażonego mięsa ale pan Kaczyński chyba wie o tym a napewno wie pan min. o tym wie i tam jest afera większa niż mafia paliwowa. trwa okradanie polskiego rolnictwa. Rolnicy dostają dotację na ciągniki zagraniczne,które psują się po gwarancji P. Mateuszek sprzedał jeden dział Ursusa za 25 miln. i to komu. Zmieniają się tylko ministrowie a rabunek rolników polskich trwa w najlepsze . Układ mafijny ma się dobrze rabując polskie kieszenie . PiS ma gdzieś zdrowie polskich dzieci, bo nie wiadomo gdzie kupowana jest żywność do żłobków ,przedszkoli i szkół . Jeżeli w marketach to gratuluje bo wysyp chorób typu cukrzyca nowotwory i inne.jest nam dany.
Andrzej2019.06.18 18:11
Poczekamy na wnioski komisji
Albert2019.06.18 18:07
Pan Kuźmiuk znakomicie lawiruje unikając odpowiedzi na jedno niewygodne pytanie: Skoro Tusk jest winien takich przekrętów, jak to sugeruje PIS, to dlaczego przesłuchania prowadzi jakaś zbieranina przygłupów zwana komisją? Taki przestępca, jakim rzekomo jest PIS powinien siedzieć w pudle i zeznawać przed prokuraturą. A dlaczego nie siedzi? Bo PIS nie potrafi sformułować ani jednego konkretnego zarzutu. Czyli im dłużej trwają szopki o nazwie "przesłuchanie Tuska przed komisją", tym bardziej okazuje się, że Tusk jest nieskazitelnie uczciwym człowiekiem. Brawo PIS. Chylę czoła przed tak niezmierzonym geniuszem.
Paweł Sz.2019.06.20 1:20
Albert, vel Lech Keller, itp ! Przykre! To ty jesteś przygłupem, a nie oni! Podstawowych zasad prawnych nie znasz ! - Jak teraz Tusk może siedzieć w celi , skoro jego jeszcze unijny immunitet chroni?? - Komisja prowadzi przesłuchanie w sprawie , a nie przeciw komuś??? - A następnym etapem będzie oskarżenie, ale to już w Sądzie ! Oj, jesteś cieniuuuuutki! Ale dużo i głupio krzyczysz! " GŁOŚNY DZWON, PUSTY DZWON "! Dedykuję to powiedzenie tobie! Najpierw się zastanów co piszesz, zanim zaczniesz obrażać!
łubudubu2019.06.18 17:38
hej frondelskie supermózgi! Wyborcza.pl ma już ponad 192 000 prenumeratorów. to chyba tyle co prawicowy, kołtuński szajs razem wzięty i to za ostatnie 5 lat!
Pawel Sz.2019.06.20 1:08
Tak sobie to tłumacz! Niech ci będzie! ALE JAKOŚ BIDULKO NIE NAPISAŁEŚ ILE MA ZWROTÓW, ILE SPRZEDAŁA EGZ. Wszyscy wiedzą,że jest na granicy bankructwa!
Hi, hi ...2019.06.18 16:51
Nie trzeba byc spostrzegawczym by zauwazyc, ze blogow "znikneli" m.in.; Albert, Nowak, Stachu... Ale to jest zludne. Grupa imbecyli jest jak byla aktywna z ta roznica, ze starchu przed kompromitacja, codzienna, nagminna.... "znikneli'... Jak obciagali drucik putina tak to robia w nadziei... Hi, hi ... nadziei! Kilku po-sowieckich zgredow na utrzymaniu katoli, moherow i prawakow onanizuja sie na blogach. Nic innego wam nie pozostalo. Wybory przegrane, jedne, w drugich moze byc jeszcze gorzej, Wiosna ... hi, hi ... Lata 2019- 2024-5 moga byc waszymi ostatnimi. Zgryzota was zaje.... e! Hi, hi ...
ja2019.06.18 17:35
Ty jednak jesteś głupsze niż przepisy przewidują. :) Idź do salowej bo chyba nie wszystkie leki dostałoś. Dziwne że cię nie przywiązują do łózka no ale cóż... takie czasy ¯\_(ツ)_/¯
Agnieszka2019.06.18 17:47
Nie przywiązują, bo się przepisy odnośnie przymusu bezpośredniego zmieniły. Każde takie przywiązanie trzeba dobrze uzasadnić. Więc jak tylko sobie jakieś rymowanki wyśpiewuje, to niech śpiewa, co mają sobie roboty szukać. Jak zacznie być agresywny przywiążą. ;)
Kinga2019.06.20 1:03
Piotrusiu Nowak! Przysłowie mówi: " głupszy, niż Ustawa przewiduje! " Żle zapamiętałeś ! To wyrażenie tu było użyte wcześniej ! Też je znam ! Inne natomiast mówi /czytałam tu/ : " Sądzę ciebie, według siebie "! Zastanów się więc , jak oceniłeś osobę, której nie znasz, pisząc o przywiązaniu jej do łózka! A gdyby tak o tobie napisali, czy byłoby ci miło!!!!!!!!!
robaczek 2019.06.18 16:32
;] ŁYKAJCIE ŁYKAJCIE ;] nie zastanawia was dlazego w zwiazku z tymi"wielkimi" aferami nikt nie siedzi? są 2 opcje: 1. wszysktie sa jedną wielką ściemą ? 2. PIS nie rusza bo tez interesik byl? hmmm ;] kochane PATOKATOLE ;] jakies pomysly? ;]
ja2019.06.18 16:42
Obie opcje są prawdziwe. Równocześnie.
Kinga2019.06.20 0:54
Piotr Nowak! Jedno zdanie, to za mało! Proszę dowody ! Bo jak narazie , to jest pomówienie bez podania źródeł ! Jeżeli prawdziwe, to zgłoś na Policję, bo będziesz brał udział nie zgłaszając! Nie wiedziałeś o tym , chłopie!
KRZYSZTOF 54+2019.06.18 17:41
widzialec zeby zlodziej zlodzieja rozliczyl to sa pozory jelenie łykna wszystko co poda kc+.tkm
Cogito ergo sum2019.06.18 16:18
Wyciekło 250 miliardów a Tusk et consortes twierdzą, że wszystko jest w porządku tylko kasa się nie zgadza. Kolejny raz pytam gdzie ta kasa? Do kogo trafiła? Czy to jakaś rekompensata za mienie bez spadkowe?
KRZYSZTOF 54+2019.06.18 17:37
czy to tak duzo ,nam sie nalezy w ciagu 2 lat wyparowalo 700 mld zl pytam gdzie jest ta kasa ,na obchody 100 lecia naszego kraju wyparowalo 250 mln zl ,gdzie ona jest miala kacze lapki
Kinga2019.06.20 0:49
Cogito, to tylko tyle z podatku Vat ! Ale przecież zabrał nam pieniądzę z OFE / z naszych funduszy emerytalnych/ , to też jest ponad 150 mld. zł! A inne Afery -np. Amber-Gold ! Przecież w tej akurat aferze oszukano ponad 18.000 ludzi ! Wpłacali w "dobrej wierze" oszczędności z całego życia ! Jak mają teraz czelność spojrzeć ludziom w twarz!? Gdzie mają sumienia???