Zbigniew Kuźmiuk: Polska dzięki wejściu do Unii zarobiła 110 mld euro - zdjęcie
29.04.19, 08:00Fot. Pixabay, CC 0

Zbigniew Kuźmiuk: Polska dzięki wejściu do Unii zarobiła 110 mld euro

19

1. Ministerstwo finansów na bieżąco uaktualnia i publikuje „Zestawienie transferów finansowych budżet UE-Polska”, od początku członkostwa naszego kraju w UE (1 maja 2004) do końca marca 2019 roku, z którego wynika, że przez 15 lat naszego członkostwa do Polski trafiło w tym okresie ponad 163 mld euro.

W tym samym czasie Polska wpłaciła ponad 53 mld euro składki z tego ponad 36 mld euro to udział wynikający z polskiego Dochodu Narodowego Brutto (DNB), blisko 7, 5 mld euro to udział w polskim podatku VAT, a pozostała część składki wynika z innych tytułów, w tym także z tytułu pokrywania rabatów, które do tej pory mają wszyscy tzw. płatnicy netto

Wynika z tych rachunków, że w całym okresie naszego członkostwa w UE uzyskaliśmy z unijnego budżetu netto blisko 1110 mld euro, przy czym należy pamiętać, że jest to tylko tzw. ujęcie księgowe.

2. W ujęciu ekonomicznym te przepływy pomiędzy UE i Polską wyglądają już inaczej i są korzystniejsze dla wysoko rozwiniętych krajów UE, bardziej niż mogłoby nam się wydawać.

Do ekonomicznych korzyści z wpłat do budżetu UE kraje Europy Zachodniej przyznają się dosyć niechętnie, ale podczas debaty nad nową unijną perspektywą finansową na lata 2021-2021, dostarczył je komisarz ds. budżetu UE pochodzący z Niemiec, Gunther Oettinger.

Stwierdził on wprost, że duża część niemieckich środków wpłacanych do budżetu UE przez ten kraj (Niemcy są największym płatnikiem netto) i wypłacanych później Polsce w ramach polityki spójności wraca do niemieckiej gospodarki.

Mówił on wtedy, „że jeżeli będziemy ograniczali środki z budżetu UE dla nowych krajów członkowskich, to negatywne tego skutki poniesie głównie gospodarka niemiecka, która dostarcza często technologii, maszyn i urządzeń i świadczy usługi w projektach realizowanych w tych krajach ze środków unijnych”.

Twardymi danymi w tej sprawie dysponuje także polskie ministerstwo rozwoju, które wielokrotnie już informowało, że w przypadku Niemiec z każdego euro wpłacanego przez ten kraj do budżetu UE, a później trafiającego do Polski, aż 80 eurocentów trafia z powrotem do gospodarki niemieckiej.

Skoro, więc niemiecki komisarz ds. unijnego budżetu przyznaje, że duża część wpłacanych przez Niemcy do unijnego budżetu środków, wraca do ich gospodarki, to podobny mechanizm dotyczy także innych rozwiniętych gospodarek krajów Europy Zachodniej.

3. Należy także przypomnieć, że pierwotną ideą unijnego funduszu spójności było obciążenie krajów „starej” Unii wpłatami na ten fundusz w związku z dostępem do rynku państw nowo przyjmowanych (to z tego funduszu wpływa do Polski zasadnicza szczęść środków z budżetu UE).

Właśnie z tego tytułu kraje Europy Zachodniej uzyskały i ciągle uzyskują ogromne korzyści gospodarcze i finansowe, które płyną do nich ze wszystkich krajów Środkowo-Wschodniej w tym szczególnie z Polski, która z jednej strony jest największą gospodarką pośród tych krajów, z drugiej nasz rynek to aż 38 mln konsumentów.

4. Oczywiście za unijne środki powstaje w naszym kraju infrastruktura techniczna (autostrady, drogi szybkiego ruchu, a także wiele dróg lokalnych), modernizowane są linie kolejowe, wodociągi, kanalizacja), wiele inwestycji w ochronie środowiska (oczyszczalnie ścieków, wysypiska, spalarnie śmieci), wiele inwestycji publicznych w innych dziedzinach naszej gospodarki, wspierane z tych środków są także inwestycje przedsiębiorstw prywatnych, finansowane są także szeroko rozumiane inwestycje w sferze społecznej (np. zakupy sprzętu medycznego do szpitali), ale nie ulega wątpliwości, to także kraje Europy Zachodniej (tzw. płatnicy netto), są dużymi beneficjentami rozszerzenia UE o kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

Na wyraźnie dodatnie wynoszące 110 mld euro saldo rozliczeń Polski z UE w ciągu 15 lat naszego członkostwa, nie należy więc patrzeć tylko w ujęciu księgowym, ale także brać pod uwagę inne przepływy finansowe związane z naszym członkostwem w UE, w tym transfery finansowe przedsiębiorstw zagranicznych ulokowanych w Polsce do krajów macierzystych.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (19):

bdbd2019.05.1 19:21
Odliczcie od tego cła. Od momentu wejścia do UE dostajemy część cła z odpraw na naszej granicy. Cła od chińskich towarów trafiających do polski pobiera teraz Angela w Hamburgu.
Flexi2019.04.30 7:08
A ile oddaliśmy składek i kar? ile na tym zarobiły prywatne banki? A ile z tego „przejedlismy”? Jaka cześć Polskiej gospodarki oddaliśmy ( stocznie etc.)? Ile z tego było nietrafionych inwestycji? Zróbcie rachunek kosztów i zysków. Kolejna sprawa 110 mld przez piętnaście lat to ok. 7,3 mld rocznie, a to raczej marnie. Przy naszym PKB ok. 2 bln złotych.
Nina2019.04.29 16:09
To małe piwo jak tylko przez 8 lat nierządów PO i PSL pod wodzą Tuska i Kopacz mafia vatowska wyprowadziła z Polski do innych państw aż 260 miliardów.To jest wyczyn.
V732019.04.29 15:21
Po co piszecie bzdury. Napiszcie jaki % każdego euro wróciło zwłaszcza do Niemiec w postaci zakupów maszyn, technologii, budowy dróg, chemmi gospodarczej i itp. Oficjalne wyliczenia mówią o 93 centach z każdego euro. Więc kto zarobił Polska, czy Niemcy?
Jestem w Kościele2019.04.29 14:29
GEJOWSKI ATAK NA KAPŁANA "Nawet tak wyjątkowy czas jak Święta Wielkiej Nocy jest dla środowisk LGBT okazją do odrażającej prowokacji! Już niejednokrotnie zawiadamiałam Pana o haniebnych pomysłach działaczy LGBT. Jedną z ostatnich akcji było podpisanie przez Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego Karty Lesbijek, Gejów, Biseksualistów i Transwestytów. Dziś piszę do Pana, aby powiedzieć o kolejnym wybryku zawodowych homoaktywistów. Właśnie w tak ważnym czasie przygotowań do Świąt Wielkanocnych postanowili znowu zaatakować W Wielką Sobotę w parafii Św. Maksymiliana Kolbego w Płocku miał miejsce zaplanowany z premedytacją incydent. Dwoje działaczy LGBT pojawiło się na święceniu pokarmów z umieszczoną w koszyku kolorową flagą - symbolem politycznego ruchu homoseksualnego. W kościele próbowali wetknąć flagi w Grobie Pańskim przygotowanym tradycyjnie na dni Triduum Paschalnego. Nie spodobało im się, że w dekoracji grobu wskazano homoseksualizm jako jeden z grzechów. Tamtejszy proboszcz ks. Tadeusz Łebkowski odważnie stanął w obronie wiary i wyprosił prowokatorów z kościoła. Zdążyli oni nagrać film, na którym widać, jak prowokują kapłana i awanturują się w świątyni. O sprawie szybko napisała "Gazeta Wyborcza", która rozpoczęła szczucie na 70-letniego kapłana za to, że odważnie stanął w obronie katolickiej nauki o homoseksualiźmie. Współdziałanie lewicowych dziennikarzy i prowokatorów w płockim kościele wygląda na przemyślane i świadomie zaplanowane. To nie pierwszy taki przypadek błyskawicznego ataku lewicowych mediów na ludzi broniących się przed agresją ruchu LGBT. Widać zależność i współdziałanie homoaktywistów i zideologizowanych dziennikarzy na rzecz niszczenia dobra, prawdy i piękna. Jak zawsze w takich sytuacjach trzeba reagować szybko i zdecydowanie. Uruchomiliśmy zatem petycję poparcia dla Księdza Łebkowskiego, która trafi do proboszcza, a jej kopia jest automatycznie kierowana do kurii płockiej.. Chcemy w ten sposób wesprzeć odważnego kapłana i dać sygnał biskupowi miejsca, że wierni są wdzięczni za obronę nauczania Kościoła Katolickiego"
matematyk2019.04.29 13:35
EU wyexportowala do nas swoje bezrobocie i towary. Bez cel nasze wyroby nie sa w stanie konkurowac z niemieckimi. Sztandarowy program 500+ standarowy program PiS 20mld rocznie dam nam ile 40tys nowych urodzen ? A my oddalismy za darmo nasz najwiekszy skarb czyli 2mln naszych mlodych obywateli, ktorzy nigdy nie wroca, czyli 50x20mld=1bln. Wiec gdzie tu jest bilans dodatki ?
Polak Ateista Dumny Gej 2019.04.29 13:49
to my produkujemy coś oprócz ziemniaków i cebuli? Pierwsze słyszę
anonim2019.04.29 14:18
W jaki sposób EU wykradła nam, nasz największy skarb. Młodzi sami wyjechali, z własnej woli opuścili ten kraj miodem płynący. Ja opuściłem go w 1983, przewidziałem ten rozwój dużo wcześniej.
retro2019.04.29 13:22
to niech jeszcze Niemcy dołożą te 800 mld euro w REPARACJACH WOJENNYCH i będzie ok. To UE to zaledwie 1/5 naszych reparacji wojennych od Niemców. Uczciwie licząc to na Polsce zachód krocie zarobił. Jak lewandowski im sprzedał cementownie i huty szkła. Autostrady biurowce, osiedla mieszkaniowe. To był dopiero biznes dla nich
taro2019.04.29 12:27
Polska nic nie zarobila, tylko stracila, a jeszcze na koncie ma dluuuug do splacenia na kilka stuleci. Przez przygotowanie nas do wejscia do tego unijnego klubu zboczencow (lata 90-te) i stala opieke przez kilka krajow zachodnich po roku 2004, az do dzisiaj, to prawde powiedziawszy zyskaly na tym tylko niemcy, holenrzy,dunczycy, wlosi, belgowie,anglicy. Wyssali z nas wszystko co sie dalo, wmawiajac nam rozne dlugi i obelgami trzymajac przy ziemi ,tak dlugo,bysmy nie doszli sami do tego, ze wina lezy po ich stronie i oni sa nam cos winni.
Niemcy to dłużnicy Polski !2019.04.29 12:12
Niemcy winne są Polsce 1 bilion dolarów REPARACJI wojennych tylko za same straty materialne ! Wpada po 100 tysięcy zł dla każdego Polaka od starca do niemowlaka !
Antonim2019.04.29 11:33
Teraz policzmy: Trafiło do nas: 163 mld Z powyższych trafień do niemiec wróciło: 130,4 mld (w postaci opłat po zawyżonych cenach usług i towarów: 80% jest prawdopodobnie zaniżone) Wpłaciłiśmy: 53 mld Bilans: - 20,4mld
niewierz\\304\\205cy ateusz2019.04.29 9:18
w ciągu 15 lat 110 mld ojro to daje 7,33 mld rocznie , po obecnym kursie to jakieś 31 mld zł na rok , to mniej niż 1000 zł na rok na jednego Polaka , miesięcznie każdy z nas dostaje jakieś 70 zł :))
ciekawy2019.04.29 9:56
Artykul nic nie wspomina ze Niemcy wyeksportowali swoje bezrobocie, ze bezclowo zalali EU swoimi towarami, ze wiekszosc tych dotacji (70-80%) z powrotem do nich wrocila. Ile mamy polskich supermarketow w EU (O-zero, null, zip), ile jest niemieckich supermarketow w Polsce (2000-3000) ? Artykul na poziomie gazety wyborczej. bardzo nieobiektywny jednostronny propagandowy. Juz o eksporcie zachniej zgnilizny obyczajowej do Polski nie wspomne bo to trudno na Euro przeliczyc.
Marek212019.04.29 10:07
Gdybyśmy nie byli w UE to nie byłoby homoseksualistów a panienki by ściskały kolana aż do ślubu. Jakie to proste....
anonim2019.04.29 14:06
Ciekawy, a kto zmusza Polaków do kupowania w niemieckich supermarketach, KTO ????????? Lepiej byś DURNIU milczał !!!!!!!!!!!
jou2019.04.29 8:50
Mieszkam na zachodzie od długiego czasu, tutaj nie ma dobrych wujków, całość polityki starej piętnastki jest nastawiona na zysk własny, ale obowiązuje stara żydowska maksyma: żeby zyskać trzeba najpierw stracić. Państwa naszego regionu są postrzegane jako rezerwuar: siły roboczej, rynku zbytu, części zapasowych. Nie ma złudzeń co do intencji. Z drugiej strony niemożliwe byłoby uzyskanie takiego efektu, gdyby w nasze kraje nie poszły inwestycje, na czym oczywiście skorzystaliśmy. Zastanawiam się jednak, czy dwudziestolecie międzywojenne nie dało większych efektów, niż trzydziestolecie poradzieckie? No cóż, kto zna historię ekonomiczną naszego Państwa to wie, że dało, ale w tych warunkach, w których znaleźliśmy się po 1989 roku było to nie do zrobienia. Unię traktuję jako mniejsze zło, chociaż niepodległość jest mi zawsze bliższa.
Marek212019.04.29 8:24
Oczywiście krzyki p. Pawłowicz o tym że dopłacamy do UE już się nie liczą? Jakoś wtedy gdy je wydawała nikt z PiS nie protestował. Jak za komuny: prawda czasu, prawda ekranu.
Darek2019.04.29 8:07
Na początku tekstu: cyt. "[...]w UE uzyskaliśmy z unijnego budżetu netto blisko 1110 mld euro,[...]" W podsumowaniu : cyt: "Na wyraźnie dodatnie wynoszące 110 mld euro saldo rozliczeń Polski z UE[...]" To ile w końcu 1 bilon 110 miliardów, czy 110 miliardów ?