Zarówno USA jak Chiny czy Rosja nie traktują Europy poważnie - zdjęcie
22.09.21, 10:06Fot: Screenshot Youtube, the straits times

Zarówno USA jak Chiny czy Rosja nie traktują Europy poważnie

16

To zrozumiałe, że Europejczycy są sfrustrowani tym, że nie są brani na poważnie, zarówno przez swoich adwersarzy w postaci Rosji czy Chin, jak i przez swoich przyjaciół, takich jak USA czy Australia. Ale zamiast bezsilnie się wściekać, lepiej byłoby szczerze przyjrzeć się sobie i odnaleźć powody takiego stanu rzeczy” – uważa Andreas Kluth, publicysta agencji Bloomberg.

Kluth analizuje obecną sytuację państw zachodniej Europy na geopolitycznej mapie świata i stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego wygląda ona coraz mniej ciekawie, a UE sama degraduje się stopniowo do drugiej ligi wielkiej globalnej polityki.

Andreas Kluth jako dowód obniżenia rangi Unii Europejskiej w polityce międzynarodowej podaje fakt powołania nowego sojuszu geopolitycznego z udziałem Australii, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych o nazwie AUKUS, którego „oczywistym adwersarzem są Chiny”. Kluth zauważa, że „po raz kolejny w historii stary świat anglosaski ukazuje się jako osobny względem szerszego Zachodu byt. Sednem całej sprawy jest fakt, że jeśli chodzi o prawdziwe zagrożenia, to zarówno w XXI, jak i XX wieku, kluczowe znaczenie mają łączące poszczególne państwa stare więzy języka i kultury”.

Publicysta agencji Bloomberg konstatuje: „W kilku innych europejskich stolicach podjęto płaczliwe narzekania Macrona, szczególnie po haniebnym wycofaniu się Zachodu z Afganistanu. Pod tym względem Europejczycy również poczuli się zdradzeni przez Amerykanów, którzy nie zadali sobie dużego trudu, aby skonsultować wycofanie się z Afganistanu ze swoimi europejskimi sojusznikami. Jak można było się spodziewać, powróciły apele i nawoływania o utworzenie „europejskiej armii”.

Objawy poważnego kryzysu europejskiego Zachodu Andreas Kluth dostrzega także w kontekście konfliktu z Chinami, w jakim znalazła się w ostatnim czasie Litwa oraz tego, w jaki sposób zareagowała na całą sytuację UE, której przecież Litwa od kilkunastu lat jest członkiem. „Kraj ten” – pisze o naszych bałtyckich sąsiadach Kluth – „stał się niedawno ofiarą działań wrogich Pekinu. Powodem wrogości ze strony Chin był fakt, że Wilno pozwoliło Tajwanowi na ustanowienie na Litwie biura przedstawicielskiego, tymczasem Pekin uważa Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję. W ramach działań odwetowych, jeśli można to tak nazwać, Państwo Środka wycofało swojego ambasadora z Litwy, ukróciło handel z tym państwem oraz zaostrzyło ogólne relacje”.

Kluth przechodzi następnie do ukazania problemu, jaki z podjęciem w tej sprawie klarownej, odważnej polityki ma UE. Pisze on: „USA natychmiast zaoferowały Litwie swoje wsparcie, a co zrobiła Unia Europejska? Jej państwa członkowskie nie są już tego takie pewne. W końcu prowadzą z Chinami wiele interesów. Wybijają się tu Niemcy, których największym partnerem handlowym są właśnie Chiny. Europejczycy w tej sytuacji uważają, że Litwa mogłaby być bardziej dyplomatyczna. Na premiera Słowenii, która sprawuje obecnie rotacyjną prezydencję w Radzie UE, spadła konieczność proszenia europejskich partnerów o udzielenie wsparcia Litwie w czasie spotkania za dwa tygodnie”.

Andreas Kluth, konstatując niepokojące, jego zdaniem, zjawisko „fragmentaryzacji Zachodu”, które „źle wróży stabilności i pokojowi”, uważa, że „Stany Zjednoczone powinny nadal próbować ratować Zachód, nawet jeśli inne kraje, takie jak Wielka Brytania i Australia, w mądry sposób wdrażają swoje „plany B”. Podsumowuje jednak, że „ostatecznie to Europejczycy muszą zadecydować, czego chcą oraz co zrobią, aby uzyskać wiarygodność”.

 

ren/forsal.pl

Komentarze (16):

alzara_2021.09.22 17:50
Europa, to dla Chin, Rosji i USA znaczy Niemcy. Niemcy toczą wojny z krajami europejskimi jak za dawnych lat, tylko innymi metodami. Nikt Niemca nie będzie traktował poważnie, oni tymi walkami kupują sobie w świecie pogardę, ale korzystają ekonomicznie.
Jeszcze w latach 90-tych ubiegłego wieku2021.09.22 14:43
Europa miała znaczenie międzynarodowe, teraz to już tylko cień dawnej świetności. Żydokomuna zżera Europę i za kolejnych 10-20 lat będziemy chińsko-ruSSką kolonią administrowaną przez żydów i szwabów.
Jazzz2021.09.22 14:10
PRZECIEŻ TO EUROPA NIE CHCE AMERYKI. Niemcy chcą żeby Ameryka ich broniła, żeby Bundeswehra mogła "pracować" od 8 do 16, a potem czuwają Amerykanie przy swoich atomowych wyrzutniach. Ale w rozmowach o europejskiej armii, mówi się, że to ma być projekt bez udziału USA. Czyli, powoli, stopnowo eliminujemy NATO, i wypychamy Amerykanów z Europy. Dla Ameryki jako hegemona, największym zagrożeniem jest ChRL. Ale Niemcy prowadzą własną politykę w stosunkach z Chińską Republiką Ludową, i ani oni, ani rządzona przez nich UE nie chcą wspierać USA w ograniczaniu rozwoju ChRL. Europa, a w szczególności Niemcy, nie chcą kupować gazu od amerykańskiego sojusznika, tylko od Rosji, która nie jest przyjaźnie nastawiona do USA, i w wojnie z ChRL stanie po stronie wroga. No to Europo radź sobie sama.
Żydek Geopolity srający ze strachu2021.09.22 12:11
z bojaźnią się żydek rozgląda po niebie, boi się petardy hamasu, że mu dupsko rozyebie.
Geopolityk2021.09.22 11:43
Podaję skład lig na nowy sezon: Pierwsza liga - USA, Wielka Brytania, Chiny, Rosja, Australia (beniaminek) Druga liga - Francja, Niemcy, Iran, Indie, Japonia, Turcja (beniaminek) Trzecia liga: Benelux, Skandynawia, Włochy, Hiszpania, Afganistan (beniaminek), Czechy (beniaminek), Białoruś (beniaminek), Malezja, ZEA, Arabia Saud., Egipt, Brazylia (spadkowicz) Czwarta liga: Polska (spadkowicz), San Escobar, Watykan, (spadkowicz - fatalna passa, ekipa jeszcze 2 sezony wstecz solidny drugoligowiec) Słowacja, Węgry, czarna Afryka, reszta państw azjatyckich Izraela nie podaję, bo to organizator rozgrywek.
Lulek2021.09.22 11:36
Głupia Merkel wygląda jak uczennica przywołana do tablicy... i do tego nieprzygotowana. Pała w dzienniku !
Anonim2021.09.22 11:43
I pała w doo... hehehehe
Portofino2021.09.22 11:05
To celowa gra Niemiec by Europa została sama zapomniana wtedy stanie się dla nich łatwiejszym łupem.
Co? USA ma EU traktować poważnie?2021.09.22 10:59
Szczególnie dwa "zaprzyjaźnione" kraje: Francja i Niemcy. Od co najmniej 3 dekad te dwa kraje stały się sojusznikami Chin i Rosji. Czy Niemcom przyszło do głowy, że być może NS 1-2 to uzbrajanie Kremla, a Kreml od ponad 100 lat jedynie myśli o zniszczeniu USA. A Chiny? EU nawet nie stać głos protestu na poczynania ekonomiczne i militarne Chin. EU lubi obciągać te małe żółte kütasy i jeszcze wysyłać im najnowsze technologie. To również odnosi się do PiS, PO i reszty palanterii sceny politycznej w Polsce. Za Jedwabny Szlak nie tylkoTusk nie tylko da düpy, ale i Kaczyński.
oto PIS2021.09.22 18:03
wszyscy durnie i cymbały tylko wy pisowcy najmądrzejsi na świecie, o tych pisowskich mędrców biją się państwa, korporacje czy firmy i tak się biją, że się pozabijają i już nie ma kto brać pisowskich mędrców
bogdanus2021.09.22 10:46
UE sama się ośmiesza.
Maciej2021.09.22 10:43
BRAWO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Amantadyn2021.09.22 10:11
Ślimacze tempo śledztwa ws. podejrzenia wyłudzenia 100 tysięcy euro z Parlamentu Europejskiego przez europosła PiS Ryszarda Czarneckiego. Jak sprawdził reporter RMF FM Krzysztof Zasada, od ponad roku w postępowaniu, prowadzonym w zamojskiej prokuraturze okręgowej z zawiadomienia Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), nie wydarzyło się praktycznie nic. Sam polityk odmówił Krzysztofowi Zasadzie komentarza ws. śledztwa.
Kwartet Żydków PATO-HEJTERÓW:2021.09.22 10:42
Passenstein, Kramsztyk-Hartman, Hertrich-Woleński oraz obywatel radziecki Jerzy Urbach.
spartan2021.09.22 18:04
tylko pisząc o żydach konar ci płonie?
matis892021.09.22 10:09
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''