Przebieg zakażenia koronawirusem uzależniony może być od tego, jaką grupę krwi ma osoba, która zachorowała na Covid-19. Potwierdziły to dwa badania.

O wynikach badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Hematologii na łącznej próbie ponad 470 tys. osób zainfekowanych nowym koronawirusem w Danii poinformowano w naukowym magazynie „Blood Advanced”.

Jak się okazuje, osoby z grupą krwi 0 mają mniejszą szansę na zakażenie, ale też i rzadziej zapadają na cięższe formy Covid-19 i rzadziej dochodzi do powikłań. Dane porównani z wynikami ponad 2,2 mln osób z całego świata chorych na Covid-19.

Według wyników badań najczęściej nowym koronawirusem zakażają się osoby o grupie krwi A i B. W tych przypadkach częściej też dochodzi do zgonu wskutek rozwoju choroby Covid-19.

Zaznaczono jednak, że na rozwój i przebieg choroby wpływ ma oczywiście nie sama tylko grupa krwi, ale i wiek czy schorzenia, na jakie cierpi pacjent. Ważne jest też to, czy ma nadciśnienie oraz czy nie jest otyły.

Naukowcy sądzą, że ważnym czynnikiem jeśli chodzi o lepsze rokowania w przypadku osób o grupie krwi 0 jest to, że grupa ta posiada przeciwciała anty-A oraz anty-B.

Jak podkreśla na łamach wspomnianego magazynu Cristina Arbona z Hiszpańskiego Towarzystwa Hematologii i Hemoterapii, obecne badania potwierdzają obserwacje jakich dokonano wcześniej na całym świecie.

dam/PAP,Fronda.pl