Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Opłaty za sakramenty są zakłamaniem - zdjęcie
25.03.19, 17:15

Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Opłaty za sakramenty są zakłamaniem

21

Jak podaje serwis eKai.pl, katoliccy biskupi z Filipin dążą do tego, by w 500 rocznicę dotarcia do ich kraju chrześcijaństwa (czyli do 2021 roku ) nastąpiło w zarządzanych przez nich diecezjach całkowite zniesienie systemu opłat za różnorodnego rodzaju kościelne posługi (Msze święte, pogrzeby, chrzty itp).

Jednym z hierarchów, który już teraz zdecydował się na ten krok, jest biskup Ruperto Santos z diecezji Balanga. Wydał on zarządzenie znoszące stałe taryfy za pogrzeby i błogosławieństwa na terenie swej diecezji. Przepis ten wejdzie w życie 21 kwietnia b. roku, czyli w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

Droga wyznaczana w tej kwestii przez filipińskich biskupów jest jak najbardziej godna pochwały. Niestety bowiem częste zwyczaje kościelne polegające na faktycznym wymaganiu ustalonych opłat za udzielanie sakramentów i sakramentaliów niosły i niosą za sobą zbyt wiele dwuznaczności oraz zamieszania. Jakim bowiem mianem można określić sytuację polegającą na tym, iż z jednej strony nazywa się datki na posługi kościelne mianem "dobrowolnej ofiary" albo nawet "jałmużny", z drugiej zaś strony z góry określa się ich wysokość, a nawet stawia się sprawę poprzez znaną formułę: "Co łaska, ale nie mniej niż ..."? Nazywanie takich praktyk dwuznacznością jest i tak łagodnym określeniem, gdyż niestety chyba trafniejszym słowem byłoby tu raczej "zakłamanie".

Oczywiście wierni świeccy powinni troszczyć się o materialne utrzymanie osób sprawujących posługę duchowną, ale można to przecież czynić bez systemu opłat za sakramenty i sakramentalia. Lepsze już by było wprowadzenie na wzór Niemiec podatku kościelnego czy nawet przywrócenie dziesięciny niż podtrzymywanie praktyk oraz zwyczajów, które przynajmniej sprawiają wrażenie handlu sakramentami i sakramentaliami (co tradycyjnie określało się jako grzech symonii).

Warto w tym kontekście przytoczyć jedno z zarządzeń Soboru Laterańskiego IV, które było wymierzone w grzech symomii i chciwości osób duchownych:

"Do Stolicy Apostolskiej często dochodzą głosy, że niektórzy duchowni żądają i wymuszają pieniądze za obrzędy pogrzebowe, błogosławieństwa ślubne i im podobne. Jeśli nie zadowoliłoby się ich chciwości, chytrze wymyślają fikcyjne przeszkody.
Niektórzy zaś świeccy powodowani fermentem heretyckiej przewrotności, pod pretekstem kanonicznej prawowierności usiłują występować przeciw godnemu pochwały zwyczajowi, wynikłemu z pobożności wiernych, [składania ofiar] na rzecz Kościoła świętego.
Dlatego zabraniamy niegodnej praktyki pobierania opłat w wyżej wymienionych przypadkach i jednocześnie zalecamy, aby zachowywać pobożne zwyczaje. Postanawiamy, że sakramentów Kościoła należy udzielać bez opłat, ci zaś, którzy podstępnie usiłują zmienić godny pochwały zwyczaj [składania ofiar pieniężnych], po rozpoznaniu prawdy, zostaną powściągnięci przez biskupa miejsca."

Nie od rzeczy będzie też przypomnieć, iż wedle uznanych przez władze kościelne prywatnych objawień Najświętsza Maria Panna i św. Józef nie pobierali żadnych określonych opłat za wykonywaną przez siebie pracę:

"Chociaż św. Józef i św. Maryja wykonywali pracę dla innych, nigdy nie domagali się za nią żadnej zapłaty ani nie wyznaczali ceny. Ponieważ pracowali nie dla zysku, ale z miłości bliźniego albo by zaspokoić swoje potrzeby, pozostawili kwestię zapłaty swoim zleceniodawcom. Przyjmowali ją jako dobrowolnie daną jałmużnę, a nie zarobione wynagrodzenie. Józef nauczył się od Maryi doskonałego stopnia świętości w kwestiach ekonomicznych" (Patrz: "Życie Maryi w wizjach wielkich mistyczek. Na podstawie objawień św. Elżbiety z Hesji, św. Brygidy Szwedzkiej, bł. Marii z Agredy i bł. Anny Katarzyny Emmerich", Kraków 2014, s. 147).

Mirosław Salwowski

Komentarze (21):

gośka2019.03.26 20:11
przecież Apostołowie, Maryja nie byli chrzczeni..przynajmniej Biblia milczy
wacula2019.03.26 11:24
Papież Franciszek po raz kolejny krytycznie potępił i odniósł się do praktyki pobierania przez księży opłat za sakramenty św. A natomiast Biskupi Przyzwyczaili się do życia w luksusie i nie zrezygnuję z tego poboru nigdy.
Radek2019.03.26 10:40
Bardzo dobry tekst i oby więcej było takich głosów w Świętym Kościele Rzymskim!
Andrzej2019.03.25 21:54
Oj święci tego Kościoła i świata, toż ten numer w Polsce przenigdy nie przejdzie! Papieże mogą sobie robić dekrety i przepisy jakie chcą, ale to nie dotyczy Polski. W Polsce musi być jak było i jest. Wszystko co ma związek z kościołem i religią ma być drogo sprzedane i basta. Kasa i dzieci do gwałcenia mają być na pstryknięcie palcami.
Julia 2019.03.25 21:11
Ksiądz mówi zwykle, co łaska, ale zwykle dają po 500 zł. Lub więcej. A już msza za pieniądze, to hańba. Pomodlić się za ukochanych zmarłych samemu. Więcej warte. Jestem ochrzcona. Mam wszystkie sakramenty. Ale Boli mnie TO.
ZłupićKatoBaranaSzalećDoBiałegoRana2019.03.25 19:32
Diecezja Balanga? Coś mi to mówi... A, no właśnie - kler w Polsce zdziera z kato-ciemnoty dziesiątki opłat za każde ruszenie palcem. Zapewne na wzór i podobieństwo pambuka, bozi i panjezuska, którzy chyba łupili mamonę, gdzie tylko się dało... A za forsę zdartą za "posługę" - na plebanii balanga! Nagie tańce erotyczne, alkohole mocno egzotyczne i tak dalej. Cały boży rok.
mw2019.03.25 18:39
proszę bardzo, co łaska za sakramenty, ale wtedy poproszę o stałą pensję-średnią krajową...ja też mam opłaty które muszę ponosić i rachunki które muszę opłacić...
Isajew2019.03.25 19:04
To weź się do roboty zamiast gusła odprawiać...
mw2019.03.25 20:42
w gusła i czary to wierzą niewierzący....
anonim2019.03.25 19:22
Ci, którzy pracują za płacę minimalną, też jakoś płacą rachunki, a jeszcze mają rodziny na utrzymaniu.
mw2019.03.25 20:38
i to ma być argument...??
anonim2019.03.26 17:03
Nie. To ma być zdyscyplinowanie.
Really?2019.03.25 19:23
Zacznij coś robić darmozjadzie.
mw2019.03.25 20:40
dziecko, weź się lepiej do nauki zamiast pisać bzdury....
biskup2019.03.25 23:50
Weź się do roboty, twoi darczyńcy niejednokrotnie pracują na dwóch etatach, ty też możesz. Dorośnij w końcu, poznaj życie zwykłych ludzi, jak chcesz mieć pensję wykonuj jakąś pracę
Labancz2019.03.25 18:34
Oczywiście dawajmy na utrzymanie Kościoła, ale też na tych co głoszą Ewangelię , gdy mają rodziny, a robią to czasem lepiej niż absolwenci seminarium, i trzeba docenić ich trud w tej kwestii bo i wiedza zabiera czas i posługa. Tylko nie na wzór Niemiec!!! tam teraz nie płacenie podatku na kościół episkopat nazywa grzechem ciężkim, chyba jedynym jaki oni widzą, i choś Papieże mówią co innego to episkopat niemiec nie przekazuje ich nauki tylko grzech nie płacenia podatku uważa za największy, innych oni nie bardzo widzą nie chodzą do spowiedzi i kler też, bo im sie namieszał ze grzechy ciężkie to nie takie jak myślimy - sorki za mało zorganizowany tekst.
Boryksonowa2019.03.25 19:23
No tak, bo u nas faceci w fioletowych sukienkach to wręcz wzór w porównaniu z tymi niemieckimi :D Dawno tłumaczyli mowy papieskie na "wolski" , że życie w ubóstwie to tylko taka przenośnia i nie dotyczy to polskich klechów? :D
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.25 17:33
Powinien być cennik, opracowany przez Watykan, oparty o indeks big maca.
Isajew2019.03.25 19:03
Index Durexa byłby ciekawszy :D
Ministrant2019.03.25 19:21
Ksionc proboszcz woli bes.
Wydzielina z matni2019.03.25 20:40
Bes majtek ministranta