Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: ,,Nazywają się Żydami, lecz nimi nie są'' - zdjęcie
31.03.19, 11:00

Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: ,,Nazywają się Żydami, lecz nimi nie są''

32

Jak poinformował na swym facebookowym koncie pan Jan Gebert, ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel dokonał w dniu 6 lutego b. roku publicznego i oficjalnego aktu przejścia na judaizm. Wówczas bowiem miała miejsce Bar-micwa tego niegdyś katolickiego duchownego, która wedle judaizmu oznacza stanie się pełnoprawnym wyznawcą tej religii.

 

Przypomnijmy, iż ksiądz Jakub Weksler-Waszkinel urodził się w 1940 roku w żydowskiej rodzinie na terenie okupowanych ziem polskich, gdzie został uratowany z Holocaustu przez jedną z polskich rodzin. Następnie został on jako małe dziecko ochrzczony w wierze katolickiej, w 1966 zaś roku przyjął święcenia kapłańskie. Zainteresowanie ks. Jakuba judaizmem zaczęło się po tym, jak od swej umierającej przybranej matki dowiedział się o swych żydowskich korzeniach. To zaś doprowadziło go do decyzji o wyjeździe na stałe do Izraela, gdzie studiując żydowski język, historię, kulturę i religię postanowił w końcu przejść również na judaizm.

W swym facebookowym poście pan Jan Gebert z radością stwierdził, iż Jakub Weksler stał się "w pełni Żydem". To jest jednak błędne sformułowanie. Ksiądz ten był bowiem prawdziwym Żydem wówczas, gdy wierzył w Pana naszego Jezusa Chrystusa, jednak stając się wyznawcą współczesnego judaizmu, został jednym z tych, o których Pismo święte mówi, że "nazywają się Żydami, lecz nimi nie są" (por. Ap 2, 9; 3,9). Żydami Nowego Testamentu są bowiem ci, którzy uwierzyli, iż to Chrystus Pan jest obiecanym przez proroków Starego Przymierza Mesjaszem. Ci zaś, którzy wyznają współczesny "post-Chrystusowy" judaizm, w istocie nie powinni być nazywani Żydami. Jak mówią wszak o tym starożytne Konstytucje Apostolskie:

"Tak samo ci, którzy fałszywie nazywają siebie Żydami, po sześciu dniach przerywają pracę i siódmego dnia zbierają się w swych synagogach, a nigdy nie opuszczają ani nawet nie lekceważą swego odpoczynku i zgromadzenia; z powodu braku wiary pozbawieni zostali jednak mocy Słowa oraz imienia Judy, którym się sami określają. Juda znaczy "wyznanie", oni zaś nie są wyznawcami Boga, skoro bezprawnie umęczyli Chrystusa, choć uznając to mogliby zostać zbawieni" (tamże: II, 60: 3).

Trudno powiedzieć w jakim stopniu decyzja ks. Jakuba Wekslera-Waszkinela, była na tyle świadomym aktem, by ściągnęła ona na jego sumienie osobistą winę śmiertelnego grzechu. Wielu rzeczy o okolicznościach, który doprowadziły go do tego smutnego aktu apostazji, możemy nie wiedzieć. Jego osobistą winę w tej sferze oceni więc Bóg. Jednak w porządku bardziej obiektywnym nikt nie powinien się cieszyć z tego, co ostatnio stało się w życiu tego księdza. Należy być za to poważnie zatroskanym o jego wieczne zbawienie. Jak naucza bowiem Sobór Florencki w bulli "Cantate Domino":

"(Kościół rzymski) Mocno wierzy, wyznaje i naucza, że przepisy prawne Starego Testamentu czy prawa Mojżesza dzielące się na obrzędy, święte ofiary i sakramenty, ponieważ zostały ustanowione w celu wskazania na kogoś w przyszłości, chociaż były właściwe dla kultu Bożego tamtego okresu, ustały z przyjściem Pana naszego Jezusa Chrystusa, na którego wskazywały, i zaczęły się sakramenty Nowego Testamentu.

Ktokolwiek po Męce pokłada nadzieję w przepisach prawa i poddaje się im jako koniecznym do zbawienia, jak gdyby wiara w Chrystusa nie mogła bez nich zbawiać, grzeszy śmiertelnie. Jednakże [Kościół] nie zaprzecza, że od męki Chrystusa aż do ogłoszenia Ewangelii można było ich przestrzegać, byleby nie uważać ich za konieczne do zbawienia. Lecz twierdzi, że po ogłoszeniu Ewangelii nie można tego czynić pod groźbą utraty zbawienia wiecznego.

Ogłasza, że po tym czasie wszyscy praktykujący obrzezanie, szabat i pozostałe przepisy prawa są obcy dla wiary Chrystusa i nie mogą być uczestnikami zbawienia wiecznego, o ile kiedyś nie odwrócą się od tych błędów. Wszystkim więc, którzy chlubią się imieniem chrześcijan, nakazuje pełne zaprzestanie obrzezania, w każdym czasie, przed i po przyjęciu chrztu, ponieważ - czy ktoś pokłada w nim nadzieję, czy nie - nie może go dalej zachowywać bez utraty zbawienia wiecznego."

Mirosław Salwowski

Komentarze (32):

Hanna2019.03.31 22:31
Kiedy czytałam jego autobiografię żalił się , że jego odnaleziona rodzina w Izraelu odrzuca go do czasu aż nie wyprze się katolicyzmu Kiedy się zestarzał to zrobił. Woli umrzeć w grzechu przy rodzinie. Przerażające
Zareoskana2019.03.31 21:35
Kim dla księdza był Jezus podczas przyjęcia a potem sprawowania posługi kapłańskiej? Był Bogiem - człowiekiem, Jedynym Panem i Zbawicielem świata. Kim jest teraz? Prorokiem? Bluźniercą? (Żydzi uważają Jezusa za bluźniercę). Kim ksiądz jest teraz dla siebie? Integralną częścią Mistycznego Ciała Chrystusowego w Jego Kościele? Czym innym...? Nie zazdroszczę ciężaru tego pytania, jeśli je ksiądz stawia, a myślę, że stawia. Takich pytań się nie zapomina, one wołają z naszego wnętrza niczym więźniowie z podziemnych lochów... Jaką wartość może znaleźć człowiek, by zostawić źródło Wody Życia, Bramę Zbawienia, Jezusa kochającego, który powołał Cię jako swoją szczególną własność i to na całą na wieczność...?
ceramik2019.03.31 19:24
Czyli nie będzie dnia bez słowa żyd? Lubimy kartofelki, ale, jak dzień w dzień, to haftujemy. No to lecę, bo....
Zatroskana2019.03.31 21:37
Kim dla księdza był Jezus podczas przyjęcia a potem sprawowania posługi kapłańskiej? Był Bogiem - człowiekiem, Jedynym Panem i Zbawicielem świata. Kim jest teraz? Prorokiem? Bluźniercą? (Żydzi uważają Jezusa za bluźniercę). Kim ksiądz jest teraz dla siebie? Integralną częścią Mistycznego Ciała Chrystusowego w Jego Kościele? Czym innym...? Nie zazdroszczę ciężaru tego pytania, jeśli je ksiądz stawia, a myślę, że stawia. Takich pytań się nie zapomina, one wołają z naszego wnętrza niczym więźniowie z podziemnych lochów... Jaką wartość może znaleźć człowiek, by zostawić źródło Wody Życia, Bramę Zbawienia, Jezusa kochającego, który powołał Cię jako swoją szczególną własność i to na całą na wieczność...?
Maxx772019.03.31 17:27
Jak zwykle najbardziej "zmartwieni" i najwięcej "krokodylich łez" bedą ronić najróżniejsi mniej lub bardziej ukryci wrogowie Kościoła Katolickiego... ile oni mają "mądrych rad" (nie znając min. głębiej nauczania Kościoła i specyfiki działalności itd.) i jacy są chętni do poprawiania, pouczania Kościoła (na swoją modłę...) tylko najczęściej bardzo skrzętnie pomijają swoje wady lub swoich środowisk, grzechy, niedoskonałości... a także o dziwo już ci "doradcy" panicznie boją się wytykania różnych patologi w Islamie czy Judaizmie, wad, grzechów np. Muzułmanom lub wyznawcom Judaizmu...
edi2019.03.31 16:42
Drażni mnie to ciągłe zarzucanie że my Polacy za mało Żydów uratowaliśmy w czasie IIWŚ bo ok. 7 tys.(na ratowanego jednego Żyda przypadało ok 7 Polaków, czyli życiem ryzykowało ok PÓŁ MILIONA POLAKÓW) nawiasem mówiąc z narażeniem życia całej rodziny - patrz rodzina ULMÓW z Markowej, Polska była jedynym krajem na świecie gdzie za pomoc Żydom groziła kara śmierci. I jak wynika z powyższego artykułu ŻYDZI ODWDZIĘCZYLI SIĘ NAM POLAKOM PIĘKNIE - No ale cóż MY JUŻ TACY JESTEŚMY JAK BĘDZIE TRZEBA TO ZNOWU UCIŚNIONYCH BĘDZIEMY RATOWAĆ - TAKA WIARA KATOLICKA , TAKA KULTURA PIĘKNEGO NARODU POLSKIEGO - JESTEM Z TEGO DUMNY !!
anonim2019.03.31 16:20
Ojciec Daniel Oswald Rufeisen był człowiekiem niezwykłej głębi, tak że dał radę mimo ogromnej presji społecznej.
Jack Em2019.03.31 15:57
Gebert adwokat złego ma swoją chwilkę sukcesu a apostata ks. Romuald skazuje się na bycie nikim ani Żydem , Katolikiem , człowiekiem prawym. Zło ma chwilę triumfu kosztem tego starego opętanego człowieka.
src2019.03.31 15:28
... lecz synagogą szatana!!!"
Mirek2019.03.31 14:39
Jedno jest pewne , Żydzi aszkenazyjscy nie wywodzą się bezpośrednio od starotestamentowych patriarchów tylko od Chazarów zamieszkujących dzisiejsze Powołże . Król Chazarów , kagan , przeszedł z całym swym ludem na judaizm . Działo się to w VIII i IX wieku naszej ery .
Reytan2019.03.31 15:14
Sam jestes z Powolza,idioto !
Dominik2019.04.1 7:33
Mirek dowiedz się. czegoś z historii a nie powtarzasz bzdury z naziolskich pisemek. Żydzi Aszkenazyjscy nie mają nic wspólnego z Chazarami. Badania genetyczne to udowodniły. To Żydzi Sefardyjscy nie mają genetycznie nic wspólnego z Żydami z czasów Jezusa.
student erasmusa, not sorosa2019.03.31 14:28
Ein Jude bleibt ein Jude, Ich fick sie alle ! Grüße aus Göttingen.
Marek M. 2019.03.31 14:26
Ktoś, kto reaktywował w Polsce żydowsko-masońska lożę Brin-Brin, a ks. Waszkiner ją reaktywował, już tym samym dokonał aktu apostazji. Ta jego bar-micwa była tylko przypieczętowaniem tego poprzedniego aktu. Na youtube jest filmik z nim, na którym zarzeka się, że nigdy nie opuści Chrystusa.
Jan2019.03.31 14:11
Nie krzyczmy na ks Jakuba, nie wiemy co za tym stoi, kto manipuluje. Módlmy się za niego. To dobry Żyd i ksiądz Katolicki.
Agnieszka2019.03.31 13:15
Dla mnie sytuacja nie jest jasna. Chciałabym, żeby ksiądz Waszkinel wytłumaczył, co zrobił, dlaczego i jak to rozumie, bo że Żydzi okrzyknęli przejście jego na judaizm, to wiadomo. Niczego innego po nich spodziewać się nie można - zwłaszcza gdy tam Schudrich mącił. Zdaje mi się, że manipulatorzy obsiadli osamotnionego naiwnego, zranionego staruszka, wykorzystując jego miłość i tęsknotę za zamordowaną rodziną, wyrwanym dzieciństwem, tożsamością wymordowanego narodu. (Rana ogromna, gdy się bliskich nawet nie poznało i tylko w Izraelu lekko zbliżyć się do poznania unicestwionego świata tych nieznanych,kochanych bliskich) Do tego naiwny ekumenizm dobrodusznego dziecka wierzącego, że jak ja kocham i otwarty to oni tym samym odpłacą. Ksiądz twierdził, że do Izraela pojechał i zamieszkał, by być "pomostem". No i ogłoszono mu apostazję, choć tam żadnego wyrzeczenia Jezusa nie ogłosił a zaledwie przeczytał (jak nie raz w Kościele) fragment Starego Testamentu, który każdy katolik uznaje. Mówię tak, bo kiedyś żeby uspokoić pewnego protestanta, że może jednak mam szansę na to, żeby nie być potępiona, pomodliłam się z nim, przyjmując Jezusa jako mojego Pana i Zbawiciela. On nie słuchał, że każdy sakrament w Kościele katolickim począwszy od przyjęcia Chrztu to właśnie takie wyznanie wiary, że każde "Wierzę w Boga" też a do tego nie raz z innymi katolikami na rekolekcjach praktykowałam dokładnie taką samą modlitwę przyjęcia Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela i wiecznie chcę pamiętać, że w Nim zbawienie a nie w moich siłach i "zasługach" i bez Niego nic nie mogę dobrego. No i niestety narobiłam zamieszania, bo zamiast uspokoić tego nieszczęśnika, że jako katoliczka niekoniecznie idę na potępienie, więc cieszmy się, że w jednego Jezusa wierzymy, to wywołałam u niego kryzys wiary, bo się załamał, że po tej modlitwie nie porzuciłam Kościoła katolickiego. No i od tamtej pory wiem, że jednostronna otwartość i "ekumenizm przepychany kolanem" przynosi tylko złe owoce, jeśli druga strona nawet słuchać nie chce, bo ma tylko swój cel przeprowadzenia werbunku. Mam nadzieję, że ksiądz Waszkinekl po prostu wykazał się taką samą naiwną czy wręcz głupią otwartością, nie zdając sobie sprawy, że namiesza wszystkim. Mam nadzieję, że to wyjaśni zanim umrze gdzieś w Izraelu i zostanie pochowany w ich obrządku zamiast katolickiego pogrzebu. Duszy niby nic, bo Jezus jego wiarę i miłość do Siebie zna jak jest, ale dobrze by było, żeby była uczciwość wobec żywych i choć jego ciałem nie pogrywano skoro mu rozum/psychikę zakręcili.
Alicja2019.04.3 18:15
https://youtu.be/sgNm1pWMbm8
EWA2019.03.31 13:07
Pisie najlepiej wiedż akto jest Poalk a kto nie to samo dotyczy Żydów?
Stop lewactwu2019.03.31 16:50
Cierpisz na wtórny analfabetyzm ?
Ryszard Olejniczak2019.03.31 13:06
Po śmierci Jezusa Chrystusa (ok.sto lat później) ci Żydzi którzy nie przyjęli chrześcijaństwa przestali uznawać Biblię Hebrajską która pozostała Księgą Świętą jedynie w chrześcijaństwie.Na potrzeby rabinicznego judaizmu stworzono biblię rabiniczną. Tak więc obecny judaizm ma niewiele wspólnego z prawdziwym judaizmem wyznawanym przed Chrystusem. Pod względem pochodzenia, historia też poczyniła nie małe zamieszanie. Genetyczni Żydzi, którzy pozostali na terenach dawnej Judei, Galilei i Samarii zostali podbici przez arabską nawałę Mahometa, wymuszono na nich przejście na islam i stali się muzułmańskimi Palestyńczykami, Na tereny dzisiejszego Izraela przyjechali natomiast dawni azjatyccy Chazarowie, którzy kiedyś przejęli judaizm jako swoja wiarę.
Dominik2019.04.1 7:29
Tylko że to co wypisujesz to bzdury, Żydzi bardzo dokładnie kopiowali księgi – dzięki temu dysponujemy dzisiaj hebrajskimi tekstami, które są identyczne z tymi, których używano w czasach Chrystusa.
Mangozjeb2019.03.31 12:44
Katolicy nie nazywają się żydami , choć nimi są
Neon z Królewskiej2019.03.31 12:41
Sam słyszałem jak Waszkinel publicznie mówił w Lublinie, gdy jeszcze był księdzem, że "pytają mnie (krewni w Izraelu), dlaczego nie przejdę na judaizm, odpowiadam im że zbyt kocham Jezusa". Okazało się że i to było kłamstwem.
Jan Radziszewski2019.03.31 12:31
Pouczenia Pana 6 VI 2018 cz 1 Polska nie jest miejscem dla Żydów Żydzi coraz bardziej panoszą się w waszym narodzie. Nie jest to miejsce dla nich.Mają swój kraj. Są inne kraje gdzie mają [się] dobrze i nie są prześladowani. Polska nie jest miejscem dla Żydów. Mają tu prawo mieszkać ci, którzy od wieków mieszkali w Polsce, ich potomkowie i tylko Ci, którzy dobrze życzą Polsce i nie uznają Izraela lub jest dla nich obojętny. Ci, którzy przyszli z Rosji podczas zaborów wysługując się często zaborcy, a jeśli nawet nie, to szanując i kochając Rosję bardziej niż Polskę, takiego prawa do mieszkania ( w Polsce) ich potomkowie nie mają. Nie mają prawa do mieszkania w Polsce także Żydzi z Niemiec. Nie mają prawa tym bardziej ci Żydzi, którzy nie urodzili się w Polsce niezależnie od tego jaką funkcję by w waszym kraju pełnili. Nie mają żadnego prawa do mieszkania w Polsce obywatele Izraela niezależnie od tego co by się w ich kraju i z ich krajem działo. Ja tego nie chcę, ja Bóg, lecz oni przecież Mnie zabili. I zabijają wasz naród teraz podstępnie, był czas, że jawnie, znowu będzie to niemal jawne, choć pod płaszczykiem wrogich wam potęg. Polska jest krajem starożytnym. I była takim już gdy Abraham czy jeszcze Abram wędrował ze swoimi stadami. tzn gdy kozy w Kanaanie pasał jako naród 500 lat pod górą Synaj Synagoga szatana chce zniszczyć mój umiłowany kraj ja zaś na to nie mogę pozwolić. Lecz pomagają im wasze grzechy. One też blokują wasze serca przed pełną Intronizacją wedle Mojej Woli. Poddani tak wielu wrogim siłom, jeśli jej nie będzie – zginiecie. Jeśli nawrócicie się przed ostateczną zagładą, ocalejecie, lecz czy ten kraj nie stracił dość krwi, czy nie wydał na żertwę ofiarną swych najlepszych synów i najlepsze córki? Czyż nie szkoda wam krwi dzieci waszej ojczyzny? Wasze, coraz bardziej ograniczone myślenie, temu pomaga. Niewielu jest rozsądnych w waszym narodzie. Polacy muszą być silni i zjednoczeni – jak w czasach Solidarności i jeszcze bardziej a przede wszystkim we Mnie i ze Mną, Chrystusem. - Chwała Tobie Chryste. - Pokój Tobie moje [dziecko] i pokój wszystkim Polakom ( i też na obczyźnie) dobrej woli
Hegel2019.03.31 12:11
Wielka w tym "zasługa" M. Schudricha.
plankton2019.03.31 11:53
Dziś Żydów już nie ma, a ci "Etruskowie", którzy obecnie mienią się być Żydami, to zwykła koteria biznesowa przebrana dla niepoznaki w cudze łaszki.
anonim2019.03.31 11:39
To i tak jeszcze nic. W Warszawie latarnik latarenką będzie uczył przedszkolne dzieci masturbacji. To ma zagwarantować rozkwit pedofilii na niespotykana dotąd skalę .
plankton2019.03.31 11:57
Widzę, że ty jak przygłup Bodnar, który nie znając faktów «ma pogląd». Przeczytałeś w ogóle notatkę, którą niby komentujesz?
JaKi2019.03.31 12:15
Rozkwit pedofili dla hierarchów Kościoła Katolickiego,mocne uderzeni na Kościół z pana strony.
ZERR02019.03.31 12:36
Nie ma żadnego 'rozkwitu'. Tylko w waszych chorych od nienawiści łbach
JaKi2019.03.31 12:49
Autor komentarza mówi o rozkwicie ,więc jest to prawda. "To ma zagwarantować rozkwit pedofilii na niespotykana dotąd skalę"
Jozin z Bazin2019.03.31 11:03
Pan Jezus powiedział do Naatanela o to "prawdziwy Izraelita w którym nie ma podstępu" Hazarowi nie mają z żydami nic wspólnego a Aszkenazyjcy toże, prawdziwych żydów z czasów drugiej świątyni nie znajdziesz, teraz to synagoga szatana.