Z ambony strzeleckiej Salwowskiego:: Czas na reakcję biskupa ws. ks. Wojciecha Lemańskiego - zdjęcie
08.04.19, 11:45

Z ambony strzeleckiej Salwowskiego:: Czas na reakcję biskupa ws. ks. Wojciecha Lemańskiego

36

Wiele wskazuje na to, iż zdjęcie kary suspensy z ks. Wojciecha Lemańskiego niestety niewiele albo nawet nic nie dało. Prezbiter ten bowiem zachowuje się tak, jakby prosił się o kolejną kościelną karę. Nie chodzi mi w tym miejscu o krytyczne przytyki w jego wykonaniu kierowane w stronę tych czy innych duchownych, gdyż te w jego wykonaniu czasami mogą być mniej lub bardziej zasadne. Problem polega na tym, iż ks. Wojciech Lemański ma swym koncie już co najmniej kilka wypowiedzi oraz gestów, które stawiają pod wielkim znakiem zapytania jego prawowierność.

Jednym z najjaskrawszych przejawów takich wypowiedzi ks. Wojciecha Lemańskiego było jego entuzjastyczne poparcie dla słynnego pro-sodomickiego "Poloneza Równości". Wydarzenie to polegało na tym, iż uczniowie jednego z warszawskich liceów w geście wsparcia dla swych homoseksualnych kolegów i koleżanek postanowili w jednopłciowych parach zatańczyć swego studniówkowego Poloneza. Ksiądz Lemański obdarzył "Poloneza Równości" następującymi słowami pochwały: „W głowach i sercach takich młodych ludzi, rodzi się przyszłość naszego kraju. Brawo Bednarska. Brawo kadra i brawo uczniowie”.

W związku z tym musi rodzić się więc naturalne pytanie, czy ks. Wojciech Lemański wierzy w prawdę przekazywaną przez stałe i powszechne nauczanie Kościoła o tym, iż czyny homoseksualne z samej swej natury są poważnie złe oraz nieuporządkowane?

Innym przykładem posuniętych do skrajnej dwuznaczności gestów i słów ks. Lemańskiego jest jego reakcja na wiadomość o tym, iż jeden z jego braci w kapłaństwie, czyli ks. Jakub Weksler przystąpił do swej barmicwy (co w judaizmie jest uważane za akt pełnego przyjęcia tej niechrześcijańskiej religii). Ksiądz Wojciech jako komentarz do tego bardzo smutnego przecież wydarzenia umieścił na swym facebookowym profilu zaczerpnięte z biblijnych psalmów słowa: "Najwyższy niech Cię błogosławi i strzeże. Niech rozpromieni Oblicze swe nad Tobą i niech Cię obdarzy pokojem". Oczywiście, nie ma niczego złego w życzeniu komuś, by Bóg go błogosławił i strzegł, jednak umieszczanie tych konkretnych słów w kontekście czegoś ewidentnie złego musi rodzić bardzo poważne wątpliwości. Czy bowiem ks. Lemański umieściłby życzenia Bożego błogosławieństwa pod obrazkiem ukazujących np. złodzieja kradnącego czyjś samochód? Rodzi się więc pytanie, czy ksiądz Wojciech chciał zatem pochwalić niedawny postępek ks. Jakuba Wekslera? Czy ów czyn wzbudza w nim radość, entuzjazm lub zadowolenie?

Kolejną z wypowiedzi i gestów ks. Wojciecha Lemańskiego, które rodzą pytania o jego wierność nauczaniu Magisterium Kościoła jest fakt aprobatywnego udostępniania przez niego na Facebooku obrazka z wypowiedzią zmarłej tragicznie Pierwszej Damy pani Marii Kaczyńskiej, w której kwestionowała ona zasadność całkowitego prawnego zakazu aborcji (również w przypadku ciąży pochodzącej z gwałtu). Chodzi o następujące słowa Marii Kaczyńskiej: "Uważam, że zdarzają się w życiu niezwykle trudne sytuacje, w których należy ratować życie matek czy też nie żądać by zgwałcona przez zwyrodnialca lub, co gorsza przez bandę zwyrodnialców dziewczyna musiała rodzić". Ksiądz Wojciech tak skomentował te słowa Marii Kaczyńskiej: "To prawda, że w Polsce żona prezydenta nie ma żadnych urzędowych uprawnień, ale może cechować się wrażliwością i zachować klasę. I to w każdej sytuacji". Niestety, ale trudno taką wypowiedź ks. Lemańskiego interpretować inaczej jak tylko w ten sposób, iż zgadza się on kwestionowaniem nauczania katolickiego o tym, że na władzach cywilnych ciąży obowiązek zakazania aborcji (czyli morderstwa nienarodzonego dziecka)w każdym przypadku.

Paradoksem całej tej sytuacji jest to, iż przed nałożeniem na ks. Wojciecha Lemańskiego kary suspensy choć owszem też zdarzały mu się różne dwuznaczne wypowiedzi to mimo wszystko wydaje się, że nie było one aż tak kontrowersyjne jak ma to miejscu po zdjęciu z niego tej sankcji. Nadszedł więc chyba czas, by władze kościelne zadały ks. Lemańskiemu pytania odnośnie tego, czy zgadza się on z doktryną katolicką w kwestiach homoseksualizmu, istnienia jednej prawdziwej religii oraz prawnego zakazu aborcji. Jeśli zaś odpowiedź na te pytania będzie przecząca albo wymijająca należy wówczas ponowić kary kościelne wobec tego księdza, tym razem nie wyłączając spośród nich nawet możliwości jego ekskomunikowania.

Mirosław Salwowski

Komentarze (36):

maria2019.04.9 7:51
widze w jego twarzy z grymasem - szatana
mietek2019.04.9 1:03
W duchu ekumenicznego KK widzę przed ks. Lemańskim świetlaną przyszłość. On jako rasowy modernista , człowiek młody, ambitny i bezkompromisowy ma duże szanse nawet na prymasa.Istnieje jednak ryzyko wyhamowania rozwoju duchowego ks Lemańskiego i wówczas zostanie tylko bp pomocniczym abc Rysia.
maria2019.04.9 7:50
A ja widze w jego zgrymaszonej twarzy szatana
nikt2019.04.8 17:47
Ja nie zwracam uwagi na tego księdza . Raz przyjrzałam się jego prymitywnej twarzy i wiem , że nie miałby mi nic godnego uwagi do powiedzenia . Osobowość niestety pisze się na twarzy każdego człowieka . Po 40--tym roku życia . Cała jego mentalność . Jest mowa ciała na podstawie ruchów , jest też zapis osobowości i mentalności na twarzy , i jest obraz duszy i umysłu w oczach .Wszystko idealnie widać . Po co więc tracić czas na słuchanie słów skoro wiem kim ten ktoś jest i co sobą reprezentuje ?
nikt2019.04.8 17:57
A czy jest Żydem ? Nie wiem . Tu nie mam konkretnego zdania na ten temat . Raczej wywodzi się ze Słowian . Za to o. Rydzyk ma solidne żydowskie korzenie .
matis892019.04.8 18:16
Bolek też z wyglądu słowiański, a to co teraz wyprawia to jak rasowy Żydomason. Także wygląd nie świadczy o mentalnośći bo i są dobrzy Żydzi, jak i słowianie o mentalności obcej. Nie cechy wyglądu, a mentalność, jedno nie wynika z drugiego.
Arturo2019.04.8 15:34
TVNazi go promuje i zabiera głos jak im pasuje pozwolą
Antek 2019.04.8 15:25
Biskup Ryś, który go przywrócił do posługi w diecezji łódzkiej odpowie przed Bogiem za niszczenie kościoła powszechnego.
Jacek2019.04.8 15:06
lol, tańczenie też jest grzechem? Tańczenie w parach tej samej płci jest wg Frondy aktem homoseksualnym? Myśl katolicka schodzi na psy...
pawel_OPs2019.04.8 16:24
Wydaje się, że skoro tańczenie w parach jednopłciowych jest moralnie obojętne bądź dobre, to zorganizowanie Poloneza Równości nie było niczym złym. Jednak poza materią czynu ("tańczenie") liczy się też cel działającego (a "wsparcie par homoseksualnych" to zły cel) oraz okoliczności czynu. I wszystkie trzy czynniki (przedmiot, cel, okoliczności) muszą być bez zarzutu, aby można było powiedzieć, że czyn jest dobry (bonum ex integra causa, malum ex quocumque defectu). Tu mamy przypadek złego celu (intencji). Polecam: "Zarys teologii moralnej w ujęciu tomistycznym", autor: o. Cyprian Jan Wichrowicz OP.
j212019.04.8 14:41
Biskup Ryś, który przygarnął ks. Lemańskiego, myśli podobnie. więc reakcji nie bedzie.
denaturat artystyczny2019.04.8 14:32
Tajemnicą poliszynela jest to, że Lemański postradał zmysły. Czyli ciszej nad tą trumną.
adam2019.04.8 14:26
Biskupi niech zajmą się tzw.księdzem Natankiem.Ten to dopiero robi rozbijacką robotę w kosciele.A i wyznawców ma jakby coraz więcej..Intelekt Natanka do intelektu Lemańskiego ma się tak jak pięść do mózgu..!
infor2019.04.8 14:24
ten cały lemański to taki głupawy lewacki pajac w koloratce. Tylko inny głupawy lewak może traktować go jak księdza
non possumus2019.04.8 13:59
Jeśli kapłan sieje zgorszenie ( w jakikolwiek sposób), to należy go odsunąć od posługi. Jeżeli czyni to notorycznie i nie rokuje poprawy, drwi z przełożonych i głosi poglądy jaskrawo sprzeczne z nauczaniem Kościoła, powinien być ekskomunikowany. W końcu różne Bartosie zostały przygarnięte przez tych, komu służyli. Żaden z nich nie służy Kościołowi i wywołuje gorszący chaos.
joanna2019.04.8 13:26
Ks. Lemański jest biednym, pokręconym intelektualnie i duchowo człowiekiem. A zarazem jest niezwykle zarozumiały i stara się swoje zagubienie zagłuszyć "śmiałymi" wypowiedziami i zachowaniami. Prywatnie bardzo mu współczuję i modlę się, by wrócił do Źródeł. Natomiast uważam, że przywrócenie go - bez żadnego katharsis - do posługi w Kościele (przeniesienie z Warszawy do Łodzi) nie było żadnym rozwiązaniem, ale "odfajkowaniem" kłopotliwej sprawy. Ks. Lemański uznał wobec tego, że wszystko wróciło do normy i że nadal - jakby nigdy nic - może być zwyczajnym duszpasterzem. Niestety, tak nie jest, bo w czasie konfliktu z praskim biskupem wypowiedział wiele gorszących i nieodpowiedzialnych słów oraz oskarżeń, które jakoś rozpłynęły się we mgle. Oczywiście, każdy człowiek ma prawo a nawet obowiązek nawrócenia i to prawo przysługuje również ks. Lemańskiemu. Ale po tych wszystkich gorszących zachowaniach w Warszawie należało może skierować ks. Lemańskiego do jakiegoś kontemplacyjnego klasztoru, by tam w ciszy i modlitwie powrócił duchowo do swojego kapłańskiego powołania i dopiero potem skierować go do pracy duszpasterskiej. Natomiast rozwiązanie sprawy przez narrację, że: "ks. Lemański jest wspaniały, miał złego biskupa, który się na nim nie poznał. Ale na szczęście znaleźli się lepsi biskupi, którzy uratowali wspaniałego kapłana...." jest nieskuteczne i pozorne. Taka narracja jest fałszywa, niezgodna z faktami, a ponadto stanowi pożywkę dla działań tych, którzy sobie Kościół obrali za cel neokomunistycznej agresji, natomiast problemu konkretnego kapłana nie rozwiązuje. Może ks. Lemański sam w końcu to pojmie i dostrzeże, co powinno być dla niego istotą drogi kapłańskiej i przestanie robić z siebie medialnego dyżurnego męczennika. A jeśli sam sobie nie poradzi, to ci, którzy naprawdę życzą mu dobrze (gdzież oni są???), powinni mu pomóc - w rzeczywisty, uczciwy a nie marketingowy sposób - w powrocie do kapłańskiej tożsamości.
matis892019.04.8 14:00
Niestety ale wydaje się że Lemański już po porstu wybrał drogę lewackoateistyczną, ją woli, nią chce podąrzać i promować przeciwko KK. Więc poki co nie ma optymistycznego spojrzenia i kontemplacja też by mu nie pomogła, bo jest teraz tam gdzie po porstu chce być i do tego zrobił się w tym bardzo zatwardziały. Tak realnie patrząc.
Zorro2019.04.8 13:25
Co się dziwić, przecież to jest Judasz mason i pedofil
matis892019.04.8 13:12
Dosyć tolerowania lewackoateistycznych kapłanów w KK oraz ich zdradzieckich protektorów biskupów. To tacy odpowiadają też za sodomską patologię i kapłanów gejów oszustów wobec wiernych w KK. Dosyć ich protektorów biskupów, których promują w KK lewakoateizm i sodomię i wyraźnie suspendować to chcą prawych kapłanów katolickich, a lewaków i gejów wspierają wręcz. Dosyć tej dysproporcji lewackiej i patologii.
katolik2019.04.8 13:03
A kto jest jego biskupem teraz? Kto za niego ponosi odpowiedzialność? (Kto zamiata pod dywan?)
Anr2019.04.14 15:28
Kamiński i Ryś
Ala2019.04.8 13:02
A co zwierzchnicy ks.(?) Lemańskiego ? Co na to Ks. Biskup ? Może czas na zdecydowaną reakcję ?!
anonim2019.04.8 13:00
Słowa błogosławieństwa znam z księgi liczb, czy można prosić o namiary na psalm w którym są te słowa też? Andy
Vilma2019.04.8 12:59
Co to za znak? ::
Piotr Nowak2019.04.8 13:25
Wykres pracy mózgu Salwowskiego.
osa2019.04.8 13:39
Twoim wykresem jest drabina bez tych szczebli
Piotr Nowak2019.04.8 13:51
Moim? jaka drabina? :) "Miszczowie" ripost - to osobiście najbardziej uwielbiam na frondzie.
Jarosław Leśny 2019.04.8 14:03
Ja bym się dopatrywał drugiego patriotycznego dna w nazwie "drabinka" Drab Inka Nima żartów...
katoooolyk2019.04.8 12:35
Cieszę się że kościół potrafi chronić swoich, np księży którzy kochają dzieci, a złe lewactwo chce ich za to ścigać i wsadzać do więzień.
Waleria Kapelińska - Strzelecka2019.04.8 12:29
kamiński zakpił z hosera i wyszedł na g...ka, rysiu grzesiu / jedno oko na Maroko a drugie na Kaukaz / udaje,że nie widzi co przed nim, brakuje kard. Wyszyńskiego, kto ma zabrać głos, TW ?homosexy albo ci z listy Asi S-W? mamy co mamy, i lemański rządzi
anonim2019.04.8 12:00
Bez wywiezienia na taczkach jak Jagny się nie obejdzie
Paweł2019.04.8 11:58
Świętych krów się nie rusza. Niezależnie od stopnia świeceń.
Zuzelski2019.04.8 11:55
Dodam kwestionowanie w wielu punktach Nowego Testamentu a szczególnie listów św. Pawła. Dobrze byłoby zapytać Lemańskiego kim dla niego jest Jezus bo z jego tekstów publikowanych na facebooku trudno wyciągnąć wniosek ,że jest naszym Panem i Zbawicielem .
anonim2019.04.8 11:55
Żeby nie było.... W Warszawie latarnik latarenką będzie uczył przedszkolne dzieci masturbacji. To ma zagwarantować rozkwit pedofilii na niespotykana dotąd skalę .
OoO2019.04.8 13:41
zaczyna być to nudne, zmień płytę albo zmień tabletki
JaKi2019.04.8 19:05
To cieszy Kościół,dzieci będa przygotowane dla księży zboczeńców których popierasz,sutenerze.