Jest to nagroda za pomoc niesioną Żydom podczas II wojny światowej. Tegorocznymi odznaczonymi są pośmiertnie trzej duchowni i dwie siostry zakonne: ks. Mikołaj Ferenc, ks. Antoni Kania i ks. Jan Raczkowski oraz s. Adela Rosolińska i s. Kornelia Jankowska ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Imienia Jezus, którzy pomagali ocalałym Żydom w czasie Holocaustu.

Uroczystość odbędzie się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski 11 czerwca br Wezmą w niej udział krewni odznaczonych, którzy z rąk ambasadora Izraela w Polsce Zvi Rav-Nera odbiorą zasłużone tytuły. Słowa podziękowania za bohaterską postawę polskich katolików złożą rodziny ocalonych.

–  Nagroda jest sposobem wyrażenia wdzięczności narodu Izraela. Jest to forma wspomnienia i podziękowania dla osób które nie były Żydami, ale ich ratowały – powiedział izraelski ambasador. – Wśród nich znalazły się osoby, które były reprezentantami Kościoła Katolickiego – dodał Zvi Rav-Nera, tłumacząc dlaczego zdecydowano się wręczyć nagrody właśnie w siedzibie Episkopatu Polski.

Ambasador przyznał, że zna wiele przypadków ratowania Żydów przez Polaków, ale także przypadki odwrotne, o których nie chciałoby się pamiętać. Natomiast liczba 6000 osób uhonorowanych za narażanie swojego życia dla ratowania Żydów jest największa spośród wszystkich narodów świata. Jest to związane z tym, że w Polsce mieszkała największa diaspora żydowska.

Jak gromadzi się świadectwa? Jest to skomplikowany wieloletni proces, który prowadzi jerozolimski Instytut. Przeprowadza się badania, wywiady, w które są zaangażowane także ambasady. Znajduje się ocalałych oraz tych, którzy się przyczynili do ich ocalenia. Bada się więzy rodzinne, umożliwia to dotarcie do źródeł. Obecnie żyją oni w różnych miejscach świata, więc ciężko jest ich znaleźć.

Polska była zawsze krajem o bardzo tolerancyjnej kulturze, umożliwiającym pokojowe współżycie obu narodów. Również dziś jest wiele wydarzeń zbliżających Polaków i Żydów. Jednak wciąż można spotkać przypadki anty-semityzmu. Dlatego uroczystość w siedzibie Episkopatu jest niezwykle ważnym przesłaniem Kościoła dla Polski i dla świata – wyraził nadzieję Ambasador Zvi Rav-Nera.

Źródło: Episkopat.pl