23.07.14, 17:43

Wystarczyły dwa dni. A w Szpitalu Świętej Rodziny już zabijają

I już wiadomo, jakie są skutki działania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Jej decyzja sprawiła, że w kolejnym szpitalu zaczęto zabijać nienarodzone dzieci. Wystarczyły dwa dni od wręczenia wypowiedzenia i już zabito pierwsze niewinne dziecko. To hańba zarówno dla tego szpitala, jak i dla Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Ale to także moment, w którym musi – i piszę to zupełnie świadomie – musi zabrać głos warszawski Kościół. Za śmierć tego dziecka, w tym szpitalu, za to, że miejsce leczenia przekształciło się w miejsce kaźni ponosi odpowiedzialność Hanna Gronkiewicz-Waltz, która wielokrotnie powoływała się na swójh katolicyzm. Teraz warszawscy pasterze muszą jej przypomnieć, jakie są skutki jej decyzji, że krew tego dziecka ciąży na niej, i że ta krew sprawia, że dopóki nie nastąpi pokuta i prośba o wybaczenie nie pozostaje ona w pełnej jedności z Kościołem, i nie powinna przystępować do Komunii Świętej.

I nie chodzi o ekskomunikę, a o zwyczajne wyjaśnienie, że decyzje mają konsekwencje, że przyczynienia się do tej śmierci oznacza formalne opowiedzenie się po stronie imperium śmierci, a to wyłącza z możliwości przystępowania do Komunii Świętej. Sytuacja, w której osoba, która odpowiada za to, że szpital przekształcił się w rzeźnie, w której zabija się niewinne dzieci, przystępuje potem do Komunii Świętej, i to bez publicznej pokuty jest potężnym zgorszeniem. Warto też pamiętać, że takie przypomnienie wynikać powinno z troski o samą Hannę Gronkiewicz-Waltz. Ona musi wiedzieć, jakie są skutki jej działań, tak by nieświadomie nie trafiła po śmierci w miejsce, w którym bez wątpienia nie chciałaby być.

Mam nadzieje, że warszawski Kościół znajdzie w sobie odwagę, by jasno i zdecydowanie przypomnieć o tym Hannie Gronkiewicz-Waltz, że interesy, polityka nie przesłoni prawdy o współudziale w zabijaniu ludzi i o tym, że katolik jest rozliczany także za swoje decyzje w przestrzeni politycznej. Wierzę, że nasi biskupi są ludźmi Ewangelii Życia, i rzeczywiście chcą pozostać wierni św. Janowi Pawłowi II.

Tomasz P. Terlikowski

Komentarze

anonim2014.07.23 17:52
Niezależnie od poglądów Redakcji, wypada trzymać pewien poziom. Nie "jakiś kiler w lekarskim fartuchu", tylko lekarz wykonujący przewidziany w polskim prawie zabieg.
anonim2014.07.23 18:06
Prosze o zmiane nazwy szpitala. To nawet nie jest juz "Szpital Rodziny" ale "Szpital Rzezi Niewiniatek"
anonim2014.07.23 18:23
Czy jest jakaś możliwość, żeby odebrać im tą nazwę??
anonim2014.07.23 18:26
Aborcja to nie jest poprostu inny zabieg ale ma na celu wyrwanie rozwijającego się dziecka w łonie matki. Metod jest wiele ale każda skutkuje zabiciem tego dziecka więc jest to de facto morderstwo niezależnie w jakie piękne słowa chcielibyśmy to ubrać. Skoro zawód lekarza i przysięga z nim związania stoi na straży życia i zdrowia ludzkiego to wykonywanie aborcji stoi w bezpośredniej sprzeczności z nim.
anonim2014.07.23 18:33
Panie Terlikowski, czy jest pan księdzem, czy może kimś więcej, że ośmiela się pan rozliczać z grzechów, nakazywać pokutę i zabraniać Komunii Świętej pani Hannie Gronkiewicz-Waltz? Jak tak można? Jak można stawiać się w roli takiego autorytetu?
anonim2014.07.23 18:36
Z raportu opublikowanego m.in na Frondzie wynika, że w Szpitalu Św. Rodziny, za kadencji Profesora Chazana, lekarz zapisał kobietę na zabieg aborcji w innej placówce. Jak myślicie, ile wyroków na dzieci nienarodzone wydano w tym szpitalu i czy Profesor o tym wiedział? Dziwię się, że was to nie interesuje i wydaje mi się, że wielu z was tak naprawdę wcale nie zależy na obronie życia nienarodzonego, tylko na obronie Profesora. Ja się na Panu Profesorze zawiodłem, jak przeczytałem raport.
anonim2014.07.23 18:36
Zabieg? ? Inwalidzi umysłowi? ! Zabieg ma ratować życie a nie je niszczyć, idąc waszym tokiem myślenia to faszyści i komuniści przeprowadzali ,, zabiegi" w majestacie obowiązującego u nich prawa- ich efekt to groby rozsiane w całej Europie
anonim2014.07.23 18:38
Ja się bardzo cieszę z tego faktu Panie Srerlikowski!
anonim2014.07.23 18:40
Na jakiej zasadzie ten szpital korzysta ze swojej nazwy? Gdybym był ze stolicy, to natychmiast urządziłbym demonstrację z żądaniem zmiany nazwy szpitala. jak chcą, to się mogą nazywać Szpital Judasza.
anonim2014.07.23 18:43
W pełni popieram pomył na zmianę nazwy tego szpitala nie można firmować tak szlachetną nazwą zabijania dzieci!!
anonim2014.07.23 18:43
Nie Judasza. Herod bylby lepszy.
anonim2014.07.23 18:44
To prawo trzeba wpierw zmienić, a nie wytykać urzędnikowi, że wbrew swoim poglądom postępuje zgodnie z prawem. Nikt nie ma władzy nad cudzym sumieniem, to by było sprzeczne z daną nam wolną wolą. Prof. Chazan chciał decydować o sumieniach wszystkich lekarzy w szpitalu, a nie tylko swoim i widać, że były w szpitalu osoby, które miały inny pogląd na temat dopuszczanej przez prawo aborcji, tylko może bały się zwolnienia przez dyrektora. To kontrowersyjna sprawa, ale tak czy inaczej każda czysta duszyczka już nie cierpi, tylko jest w domu Pana i tam jest jej lepiej. Rodzice i lekarze, którzy dopuszczają aborcje uważają, że tym dzieciom w ten sposób skracają cierpienie i ból, zamiast pozwalać umierać w bólu przez kilka dni, jak było z tym dzieckiem ostatnio, któremu mózg na wierzchu zaczynał już gnić. To jest tak dramatyczna sytuacja, że ja się wolę powstrzymać od ocen i zostawić to innemu Sędziemu. Tym bardziej, że ponoć aborcja już nie wygląda tak jak na tym zdjęciu powyżej, nie ma żadnego rozrywana ciała. To nie my ostatecznie będziemy oceniać, czy skrócenie komuś cierpienia jest złem, czy mniejszym złem.
anonim2014.07.23 18:49
Pełna zgoda, panie Tomaszu. I hańba bufetowej.
anonim2014.07.23 19:13
Pan Tomasz nie poruszył kwestii prawa świeckiego, ale kościelnego. A to w przypadku aborcji jest oczywiste - każda osoba przyczyniająca się do tej zbrodni podpada pod ekskomunikę. Pani HGW miała dwa wyjścia - albo iść z duchem prawa świeckiego, zwolnić dr. Chazana ze świadomością, jakie będą konsekwencje tego (wtedy, jako osoba współodpowiedzialna zbrodni dzieciobójstwa sama stawia się poza nawias wspólnoty KK automatycznie podpadając pod ekskomunikę) albo iść z duchem prawa kościelnego i pozostawić dr. Chazana na stanowisku a tym samym umożliwić ocalenie kolejnych dzieci z tego holocaustu. Sama wybrała, więc nie ma o co kruszyć kopii (choć moim zdaniem TPT postawił sprawę niezbyt ostro)
anonim2014.07.23 19:20
Poza tym pojawiły się tu "ciekawe" wątki. To jak np. urzędnik katolik (jakim na pewno jest członek jednej ze służb specjalnych) dostanie polecenie zostania w jakiejś sprawie seryjnym samobójcą, to ma słuchać swojego szefa czy nauki płynącej z Pisma Świętego (nie z Watykanu) ??? Od razu odpowiadam na zarzuty - jeżeli szefo uzna, że wieczornopiątkowe jest umocowane konstytucyjnie wyższą koniecznością związaną z obroną suwerenności kraju (choć brak do niego przepisów wykonawczych na piśmie)
anonim2014.07.23 19:21
wieczornopiatkowe samobójstwo oczywiście
anonim2014.07.23 19:26
Elrond Masz rację, czas na zmianę nazw szpitali....
anonim2014.07.23 19:33
Mam lepszy pomysł na nazwę: Szpital Herodiady
anonim2014.07.23 19:38
Kara tego ateistycznego zwyrodnialca nie mnie jeśli prawo na ziemi ustanowione go oszczędzi to Bóg po śmierci za taki drastyczny czyn na niewinnym dziecku wyda dla ateistycznego krwiożercy gorszy wyrok.
anonim2014.07.23 19:42
Panie Terlikowski, na razie zamiast tropić pacjentów po szpitalach, niech się Pan skupi na przepraszaniu pani Alicji Tysiąc, bo właśnie przegrał pan w sądzie. I schowaj pan te fotografie, bo to manipulacja czystej wody.
anonim2014.07.23 19:50
@Majestic Poważnie? Tak ci bóg powiedział? A podobno miłosierny ten twój bóg i nawet Chazanowi przebaczy. A co jeśli ratowano życie tej kobiety? Też wieczne potępienie dla lekarza, bo nie dał kobiecie umrzeć?
anonim2014.07.23 19:55
Każdy lekarz składa przysięgę Hipokratesa, zanim zacznie wykonywać swój zawód. Poniżej tekst: Przysięgam Apollinowi lekarzowi i Asklepiosowi, i Hygei, i Panakei oraz wszystkim bogom jak też boginiom, biorąc ich za świadków, że wedle swoich sił i osądu [sumienia] przysięgi tej i tej pisemnej umowy dotrzymam. Swego przyszłego nauczyciela w sztuce (lekarskiej) na równi z własnymi rodzicami szanował będę i dzielił będę z nim życie, i wesprę go, gdy się znajdzie w potrzebie; jego potomków miał będę za braci w linii męskiej i sztuki tej uczył ich będę, gdy zechcą się uczyć, bez zapłaty i pisemnej umowy; na piśmie jak też ustnie wiedzę całą i doświadczenie swoim własnym synom i synom tego, który uczył mnie będzie, jak też uczniom, którzy umowę tę podpisali i się przysięgą tą, jako lekarskim prawem związali, przekażę, lecz nikomu więcej. Zdrowy tryb życia i sposób odżywiania się zalecał będę wedle swoich sił i osądu, mając na względzie pożytek cierpiących, chroniąc ich zaś przed szkodą i krzywdą. Nigdy nikomu, także na żądanie, nie dam zabójczego środka ani też nawet nie udzielę w tym względzie rady; podobnie nie dam żadnej kobiecie dopochwowego środka poronnego. Czyste i prawe zachowam życie swoje i sztukę swoją. Nigdy nikomu nie usunę kamieni moczowych przez cięcie (pęcherza), lecz odeślę każdego do ludzi, którzy z zajęciem tym są obeznani. Do któregokolwiek z domów wnijdę, wejdę dla pożytku cierpiących; obcy mi będzie rozmyślny występek, jak też każda inna nieprawość, zwłaszcza czyny lubieżne na ciałach kobiet i mężczyzn, nie tylko wolnych, lecz i niewolników. Cokolwiek przy leczeniu albo też poza leczeniem w życiu ludzi ujrzę lub usłyszę, czego ujawniać nie można, milczał o tym będę, za świętą tajemnicę to mając. Jeżeli więc tej swojej przysięgi dochowam i jej nie naruszę, niech zyskam powodzenie i w życiu, i w sztuce, i sławę u wszystkich ludzi po wsze czasy; jeżeli zaś ją złamię i się jej sprzeniewierzę, niech mnie wszystko przeciwne dotknie. Nazwa rzeźnik, która padła w jednym z postów jest jak najbardziej adekwatna - dopóki nie pojawi się zawód aborter, nazywanie tak lekarzy mordujących dzieci jest zasadne. jeśli pojawi się zawód aborter (eutanazista - fajnie brzmi) to te osoby nie mają prawa przysięgi Hipokratesa składać
anonim2014.07.23 19:58
Poza tym mam takie uczucie, jak by kupa tu piszacych to tegoroczni maturzyści (przypomnę - niecałe ponad 20 % zdało matmę, czyli przedmiot, który uczy logicznego myślenia a nade wszystko rozumienia o czym się mówi). Prawo naturalne zawsze winno stać wyżej stanowionego, jeśli jest inaczej mamy sytuację schizofrenicznej III Rzeszy, gdzie wymordowano miliony ludzi zgodnie z jej konstytucją. Szkoda, że sporo "pościarzy" tego nie KPW
anonim2014.07.23 20:34
Hm... Jaki zabieg? To nie jest żaden zabieg tylko zwyczajne zabójstwo. I nie jest to nawet kwestia spojrzenia, czy definicji, czy światopoglądu. To fakt - pozbawiono kogoś życia. Tym samym wracamy do Starożytności i pogaństwa. Tam, jak ktoś się nie nadawał w opinii społeczeństwa do czegoś, to też się go kasowało. Żyjący, którzy mieli szczęście się narodzić, decydują o tym "szczęściu" narodzenia się innych. A tak a propos zabiegów: chyba w Polsce aborcja jest dopuszczalna w niewielu przypadkach, ograniczonych do gwałtów, ciężkich urazów, które statystycznie występują bardzo rzadko. Toż akurat już taki przypadek wystąpił i znalazł się lekarz, który "pomógł". Czyżby nowy dyrektor szpitala? Albo aspirujący do tej roli?
anonim2014.07.23 21:08
Plonne nadzieje :( Trzeba by niejednemu biskupowi zakazac przystepownia do komuni ... taka prawda Panie redaktorze. Taka prawda. Ja tego tak nie widze ale szanuje Pana punkt widzenia. Nawet go rozumiem. Choc nie pamietam zeby mowil Pan z taka pasja o tym ze kiedy Hoser broniacy pedofila sieje zgorszenie, ze Dydycz nakazujacy wrecz ukrywanie aktow pedofilii sieje zgorszenie, ze Michalik broniacy ksiedza po wyroku, mowiacy ze wkladanie reki do majtek dziwczynkom to jest spor o kaplice sieje zgorszenie. Jesli Pan mowil to prosze mi przypomniec. Ale jesli nie ... to prosze sie nad soba zastanowic i nad takim jednym slowem HIPOKRYZJA. Zanim Pan zacznie pisac o zgorszeniu.
anonim2014.07.23 22:21
Gronkowiec nie uniknie gniewu Bożego.
anonim2014.07.23 22:33
ale kolosalną różnicę. Jak ci ktoś poderżnie gardło bo nie dałaś sobie ustawić swojego życia wedle jego wzorca to zrozumiesz.
anonim2014.07.23 22:50
Strach do szpiku kości ,mnie pożera.Dlaczego ludzie otwierają się na złego i otchłań piekielną?
anonim2014.07.23 23:13
Pani prezydent postępuje zgodnie z prawem. Lekarz na kontrakcie z nfz postępuje zgodnie z prawem. Chazan i lekarz prowadzący tej pani - nie postąpili zgodnie z prawem. Dębski w bielańskim - postąpił zgodnie z prawem. Czy ktoś z frondy rozumie te proste zależności? Jak się prawo nie podoba - to siup zmieniać, to nie jest stalinizm/hitleryzm/nazizm (niepotrzebne ulubione porównanie - skreślić) tylko państwo demokratyczne, gdzie obywatele maja wpływ na stanowienie prawa. A dopóki się nie zmieni - prawa należy przestrzegać, tak jak prezedent warszawy na przykład.
anonim2014.07.23 23:14
AnitaF - przeczytaj mój post ze zrozumieniem, a zrozumiesz że pod karę (kościelną) ekskomuniki podpada (z automatu) współuczestnik bądź osoba w jakikolwiek sposób pomagająca (ułatwiająca). Uważam, że wyjaśniłem to w swoim poście w miarę przystępnie, ale widać nie że ta miara jednak ciebie nie obejmuje
anonim2014.07.23 23:25
W pełni popieram artykuł T.P.Terlikowskiego .Przykład sytuacji w jakiej znalazła się HGW jest tylko wierzchołkiem góry lodowej . Rozmawiam z wieloma osobami chodzącymi do kościoła i przyjmującymi Komunię Świętą , którzy w pełni negują zachowanie prof Chazana i poierają opcję aborcji eugenicznej .To pokazuje , że nasza wiara to często tylko jakiś rodzaj religijności , a nie prawdziwa wiara w Boga i Bogu . Wierzymy często tylko w naszą wygodę , doraźny efekt , a wiara ma dać nam tylko piękne dni pełne wygody . Jak jest trudno - rezygnujemy . Mówimy o wieczności , ale ilu z nas tak naprawdę wierzy , że po tej doczesności czeka nas wspaniałe życie u boku Boga i wszystkich , którzy Mu zaufali . A przy okazji Elrond ma rację . To tylko szatan mół doprowadzić ludzi do takiego rozwiązania , że morduje się człowieka w szpitalu Św Rodziny !!!!!!!!!!
anonim2014.07.23 23:35
@Elrond Szpital im. Dzieciątka Jezus już dawno winien był zmienić nazwę.
anonim2014.07.24 0:15
Myślę,że naprawdę uczciwie by było teraz po tej aborcji zmienić nazwę ze "Szpital Świętej Rodziny" na "Rzeźnia Świętej Rodziny"!!!No bo co Pan Jezus,Matka Najświętsza i Święty Józef mają wspólnego z aborcją?!?
anonim2014.07.24 7:32
a Gronkiewicz pójdzie w niedzielę do kościółka na Mszę Świętą i bez żadnego "ale" przystąpi do Komunii Świętej, którą na pewno otrzyma...może i z rąk biskupa ??? W obecnej Polsce nawet Prawo Kościelne obowiązuje tylko maluczkich....
anonim2014.07.24 7:35
a teraz lewaczki będą mogły bez problemu usuwać "skutki" "wypadków (wpadek)" przy pracy....
anonim2014.07.24 7:39
Morderstwa jeszcze nie dokonano!Redakcja bezkrytycznie przepisuje newsy, Została wszczęta procedura co nie znaczy że już dokonana-ND http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/87253,szpital-upokorzony.html
anonim2014.07.24 7:56
Juraga Lip 24, 2014, 7:32 rano "a Gronkiewicz pójdzie w niedzielę do kościółka na Mszę Świętą i bez żadnego "ale" przystąpi do Komunii Świętej, którą na pewno otrzyma...może i z rąk biskupa ???" Koniecznie tam pójdź i zobacz.Masz okazję uczestniczyć i przeżyć liturgię.
anonim2014.07.24 8:29
W związku z bulwesującymi w ostatnim czasie wydarzeniami dotyczącymi ochrony życia w Polsce i zwolnieniem Prof. Chazana z pracy, który kierując się sumieniem broni życia nienarodzonego, proszę i apeluję o podjecie przez Episkopat dobitnego stanowiska w stosunku do sprawy ale i również co do osób czyniących zło i zgorszenie powszechne. Chodzi tu oczywiście o Hannę Gronkiewicz Walz i jej stosunek do Prof. Chazana a tym samym jej stosunek do ochrony życia w Polsce. Dzisiaj dobiegła nas informacja o dokonanej aborcji w Szpitalu sw. Rodziny, która jest konsekwencją poczynionych wcześniej kroków. W tej systuacji Hanna Gronkiewicz Walz jawnie i publicznie a nawet mniemam, że bezpośrednio, przyczyniła się do dokonania aborcji przez umożliwienie środków i dokonanie przyzwolenia na zabicie dziecka. Sam ten fakt stawia ją już poza kościołem katolickim i jest wyrazem pogańskiego nastawienia do życia jak i drwiną z nauczania Kościoła do którego przynależnością się mieni Prezydent Warszawy. Apeluję i proszę o ogłoszenie stanowczej postawy w obronie życia jak i potwierdzenie faktu exkomuniki dla Hanny Gronkiewicz Walz.
anonim2014.07.24 9:53
Ludzie, co z Wami? Od kiedy jesteście takimi gorliwymi wypełniaczami polskiego prawa? A jeśli Wam się prawo nie podoba, to czemu go nie zmieniacie sami? Przez pomoc lekarską rozumie się zabijanie kogoś, kto został przez innych uznany za niegodnego i niewartościowego. A jeśli wprowadzono by ustawę, że to Wy macie zabijać, to też byście tak gorliwie wypełniali prawo stanowione? Bo łatwo jest krzyczeć o kogoś z daleka, że on musi, że powinien, ale samemu tak byście nie zrobili, bo "to Was nie dotyczy", bo na pewno taka sytuacja nie miałaby miejsca. Gdzie Wasza miłość do drugiego człowieka? Gdzie ten szacunek i widzenie w drugim człowieku równego sobie bliźniego? Jeśli lekarz może zabić kogoś w majestacie prawa, kogoś niewinnego, bo społeczeństwo uznało go za niepotrzebnego i oszczędzi mu cierpienia, to co zrobić z całą resztą ludzi podobnie "cierpiących"? Też chcecie pozwolić ich zabijać? Historia nic Was nie nauczyła? Takimi argumentami, jak Wy się posługujecie, że lekarz musi wypełniać prawo, posługiwali się wszyscy zwolennicy Hitlera. Czy ktoś z Was czytał akta procesu z Auschwitz albo z Norymbergi? Jeśli nie, to polecam. Oni wszyscy tłumaczyli się tym, że takie było prawo. Niewolnicy prawa po prostu, sumienie na bok, bo trzeba gorliwie wypełniać prawo. Tylko kim są ci, co prawo wprowadzają? To są ci sami ludzie, a skoro mają wpływ na to, to tak samo mogli wywrzeć wpływ na zmianę prawa. Was nie przeraża to, że możecie iść do lekarza, który nie będzie miał Was ochoty leczyć, tylko potraktuje Was jak rzecz, źródło pieniędzy tylko? I jeśli zdecyduje się Wam powiedzieć, że nie warto Was leczyć, bo właściwie już za późno, nie opłaca się, warto sobie i Wam oszczędzić cierpienia, to co, poczujecie się wspaniale? Czemu tak bardzo zapominacie o tym aspekcie, że to, co daleko może kiedyś i Was dotyczyć?
anonim2014.07.24 12:18
Nie epatujcie nas tymi strasznymi zdjęciami miazgi jaka została z tego dziecka. Nas obecnych na tym forum nie musicie szokować, podstawiać nam pod oczy to okropieństwo. Ta metoda być może jest usprawiedliwiona w sytuacji wyrwania z odrętwienie ludzi na tą kwestię obojętnych....ale proszę nam już tego oszczędźcie!
anonim2014.07.24 15:35
Panie Tomaszu, odpowiedzialność chyba jednak przede wszystkim ponosi lekarz, który zabił dziecko. Na pewno jej decyzja (też mi się nie podoba jej decyzja) się do tego przyczyniła, ale czynienie jej odpowiedzialną za śmierć dziecka... hmmm trochę grybymi nićmi szyty ten argument.
anonim2014.07.25 7:36
@ Lukas a jak nazwiesz bandytów z Oświęcimia? ... Lekarzami wykonującymi dozwolone w niemieckim prawie zabiegi? ...Że przypomnę Ustawy Norymberskie!
anonim2014.07.25 10:45
Mam już serdecznie dość oglądania zdjęć abortowanych dzieci/płodów czy jak kto chce nazywać. Czy Redakcja Frondy tak samo chętnie opublikowała by zdjęcia poćwiartowanych zwłok dorosłego mężczyzny/ kobiety/nastolatka? Skoro płód ludzki to człowiek to może darujmy sobie pokazywanie takich zdjęć? Albo zamieście Państwo czarny pasek w miejscu gdzie znajdują się oczy. Ciekawe co powiedzielibyście Państwo gdyby w centrum Warszawy wywiesić zdjęcia ludzkich zwłok po sekcji, a Państwa dzieci mogłyby sobie na co dzień oglądać?
anonim2014.07.26 23:54
Panie Tomaszu, W 10 przykazaniach bożych nie ma przykazania "nie zabijaj". Jest "nie morduj". Hebrajskie Lo tircach nie oznacza „nie zabijaj”, lecz „nie morduj”. Lo taharog oznaczałoby „nie zabijaj”. I tak właśnie profesor Chazan zamordował dziecko, które po urodzeniu przyjmowało przez kilka dni coraz większą dawkę morfiny. Którego mózg nieosłonięty czaszką zaczął gnić jeszcze za życia, a oko w potwornym wytrzeszczu wyglądałoby na zdjęciu znacznie "efektowniej", niż nierozwinięte jeszcze narządy, które tutaj pan jest łaskaw pokazywać. Zna Pan Stary Testament, prawda? Wie Pan, że Bóg nie tylko pozwalał, ale wręcz nakazywał zabijać, prawda? Sam też to często czynił. Ale czy kazał torturować? Nie przypominam sobie. Mordowanie to zabijanie nieetyczne. Przy obecnym stanie medycyny wiadomo, że niektóre dzieci narodzą się na śmierć w strasznych męczarniach po odcięciu pępowiny. Skoro wiadomo, że zamiast samodzielnie funkcjonować - te dzieci umrą w strasznych mękach - czy to nie jest mordowanie? Proszę pana o ustosunkowanie się do mojej wypowiedzi na łamach Frondy. Przykazanie "nie zabijaj" byłoby nielogiczne przede wszystkim dlatego, że Tora w wielu okolicznościach zezwala przecież na zabijanie - np. napastnika (w obronie własnej) lub nakazuje stosowanie kary śmierci (np. za morderstwo). Jak więc można by było bronić swojego życia przed atakiem mordercy, gdyby przykazanie głosiło rzeczywiście "nie zabijaj"? Przykazanie głosi "nie morduj", a mordowanie oznacza nieetyczne, bezprawne pozbawianie życia, podczas gdy zabijanie może być etyczne, zgodne z prawem i uzasadnione, o czym przekonuje chociażby konieczność samoobrony.
anonim2014.07.27 1:45
Przez wieki Kościół zajmował się swoją Misją. Aż nadszedł XX i XXI wiek i zajął się aborcją...
anonim2014.07.28 10:38
W szpitalu "Świętej Rodziny" zabijanie? Żeby toto nie zgrzytało, zaproponujcie jakiegoś nowego patrona dla tego szpitala, np. zgodną z nową jego funkcją (w Ewangeliach Mateusza i Marka mozna znaleźć podpowiedz)! albo związaną z zasłużona dla niego osobą GW - przecież "uratowała" honor tej placówki!